ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Inteligentný dom

Archív NXT
0

Minulý mesiac sme nazreli do pasívneho a sčasti inteligentného domu v rakúskom Kittsee. Tentoraz sme zašli so slovenského mestečka Senec, kde sme mali možnosť stráviť niekoľko chvíľ v dome, ktorý môže byť malou výkladnou skriňou inteligentných domov na Slovensku. Zvonka pôsobí ako moderná, ale nie do očí bijúca novostavba.

Prvými náznakmi, že si majiteľ dal záležať na elektroinštalácii, ochrane a vybavení, boli elektronický vrátnik a dvojica kamier na budove. Samozrejme, nemohli sme si nevšimnúť fotovoltické panely na streche. Milý pán nás víta vo vstupných dverách a oduševnene rozpráva o všetkom, čo do svojho domu dostal. A 40-minútový príbeh je skutočne zaujímavý na počúvanie. Poďte spolu s nami nazrieť do tohto domu.

Moderná novostavba v sebe ukrýva desiatky snímačov, stovky vypínačov a 15 km káblov. O koľko sú náklady na inteligentný dom vyššie v porovnaní s klasickým? Približne 13 ÷ 14 000 eur.

Senec-21.jpg

Na prvý pohľad bežná obývačka, v ktorej môžete riadiť všetko z tabletu, napr. aj výhrev z infrapanela v strope

Technická miestnosť je srdcom domu

Najskôr vchádzame do technickej miestnosti, čo je vlastne akýsi mozog celej inteligencie domu. Neexistuje tu však centrálny systém s jedným operačným systémom, ktorého pád by spôsobil, že by ste si ani kávu neuvarili. Práve naopak, celý inteligentný dom je postavený na distribuovanom zbernicovom systéme. Použité sú najrôznejšie prvky od rôznych dodávateľov, všetko navzájom dobre spolupracuje. Každý zdroj (vypínač, senzor) vysiela aj prijíma informácie.

Všetky systémy sú prepojené systémom KNX (bližšie vysvetlenie nájdete v boxe), čo je otvorený systém dvojdrôtového vedenia s integrovaným napájaním, ktorý možno viesť aj pri silových kábloch. Všetky káble z celého domu sú dovedené práve do tejto technickej miestnosti, kde sú na veľkom 20-palcovom displeji „vytiahnuté" všetky potrebné údaje v grafickej podobe, aby ich bolo možné ľahko kontrolovať a ovládať. Základom komunikácie celej inteligencie domu je teda KNX spolu s eternetom. Majiteľ domu hovorí jasne - pri inteligentných domoch musíte dbať na dostatočné množstvo kabeláže a treba na to myslieť vopred. To je základ.

Rozvody, podhľady, jednoducho všetko, kade sa dajú viesť káble. A treba ich doviesť do každého rohu domu (doslova) a v dostatočnom množstve. Audioserver, videoserver, NAS, merače energií a spotreby, desiatky snímačov, stovky vypínačov, niekoľko ovládacích displejov v stenách domu a dovedna približne 15 km káblov. Celá „inteligencia" stála popri výstavbe rodinného domu asi 13 ÷ 14-tisíc eur navyše, čo nie je tak veľa pri cenách dnešných domov s pozemkami v porovnaní s komfortom, ktorý tento systém ponúka. Samozrejme, inteligentnú domácnosť možno vybudovať aj dodatočne, ale v betónových skeletoch sa to robí ťažšie - všetko treba urobiť bezdrôtovo a to si vyžaduje náklady navyše.

Vchádzame dovnútra

Otváranie dverí má na starosti biometrický snímač odtlačkov prstov, ktorý sa, samozrejme, dá doplniť bežným zamykaním. Prvé kroky v dvojposchodovom inteligentnom dome vedú cez chodbičku priamo do obývacej miestnosti. V celom dome, teda v dennej (spodnej) časti je príjemných 21°C. Na poschodí nie je žiadne vykurovanie, tu rekuperácia rozháňa teplý vzduch a teplota je asi o 3 °C nižšia, čo je vhodné na spanie.

O prísun energie sa stará fotovoltická elektráreň na streche s celkovým výkonom 8 kW. To je maximálna výkonnosť, ktorú možno dosiahnuť iba niekoľko dní v roku. V priemere spotrebuje rodinný dom do roka 3 MW energie, pričom z obnoviteľných zdrojov si sám dokáže vyrobiť 4 MW. Takže 1 MW rodina v Senci vracia do rozvodnej siete, v budúcnosti tak majú k dispozícii energiu napr. na nabíjanie elektromobilu. A sú úplne sebestační. Zaujímavý je ohrev vody priamo z fotovoltiky, čo je slovenský produkt. Pri pohybe chodbami nás potešilo automaticky sa zapínajúce svetlo, nemusíte sa dotknúť žiadneho tlačidla.

Senec-9.jpg

Vstup do objektu je chránený aj biometrickým snímačom odtlačkov prstov

Na prvý pohľad nezbadáte nič

Minimalisticky sú vyriešené výstupy inteligentného domu - žiadne obrovské či futuristické displeje. Nie. Prvý, akýsi hlavný displej vo vstupnej chodbe má veľkosť približne 15 ÷ 20 cm. Možno ním ovládať celé osvetlenie, teplotu v dome, kontrolovať vlhkosť, rosný bod, teplo odchádzajúce z čerpadla, sledovať kamery atď. Osvetlenie v dome sa dá ovládať aj bežnými vypínačmi, no možno to urobiť aj úplne bez nich. Výhoda rôznorodých prepojených systémov v domácnosti spočíva v tom, že tieto systémy vedia navzájom komunikovať a ovládať osvetlenie, žalúzie, multimediálne systémy.

Všetko môžete nastaviť do scén (predvolieb), máte ich veľké množstvo s detailnými nastaveniami. Samozrejme, je tu možnosť prepojenia na exteriérové osvetlenie v záhrade či zavlažovací systém. Zaujímavá je možnosť prepojenia na servery s predpoveďou počasia, pričom inteligentný dom nastaví prediktívne kúrenie či zavlažovací systém. Keby predpoveď hlásila na nasledujúci deň oteplenie, inteligentný systém ráno už nezačne kúriť a ušetrí tak teplo, ktoré by sa nevyužilo efektívne.

Týmto spôsobom možno ušetriť veľkú časť energií a napr. v Nemecku uvažujú nad dotáciou takýchto systémov skôr ako nad dotáciou fotovoltiky. Vráťme sa však k scénam - už ste niekedy skúsili jedným dotykom zapnúť štyri osvetlenia, stiahnuť žalúzie, pustiť obľúbenú hudbu a rozsvietiť akvárium? S týmito systémami to ide ľahko. S nosným KNX spolupracujú ďalšie podsystémy, ako napr. Loxone, Cybro, DMX512, Dali.

Nie ste obmedzení iba na jedinú aplikáciu či jednu platformu. Vyberiete si tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Navyše tieto systémy možno bezdrôtovo ovládať cez Wi-Fi prostredníctvom tabletu alebo smartfóu, a to doma alebo na diaľku. Ovládanie scénami je najbežnejší spôsob ovládania osvetlenia rodinnými príslušníkmi v Senci a všetci si už zvykli aj na odchodové tlačidlo - jediným dotykom sa všetko vypne.

loxone1.jpg

Jeden zo systémov, ktorými môžete ovládať prakticky čokoľvek v inteligentnom dome, je Loxone. Teplota, osvetlenia, zavlažovací systém, audio, video...

Senec-13.jpg

Jeden z hlavných displejov (a vôbec nemusí byť veľký) ponúkajúci dotykový panel, v ktorom vidíte všetko podstatné, čo sa v dome deje

Multimediálne systémy

V obývačke nás upútal infračervený panel zabudovaný v strope, ktorý príjemne vyhreje celú obývačku a nemusíte kúriť. Ak si chcete pozrieť celovečerný film s kvalitným hudobným sprievodom, necháte si najskôr stiahnuť žalúzie v závislosti od intenzity vonkajšieho osvetlenia (samozrejme automaticky), pohodlne sa usadíte s tabletom (alebo smartfónom) v ruke a môžete si pozrieť, čo sa vám zachce.

V tomto dome sa diaľkové ovládače už nepoužívajú. Všetko riadi inteligentný systém Bitwise, čo je akési multimediálne centrum, ktoré možno napojiť na inteligentnú domácnosť, prepojiť s NAS či inými servermi. Obsahuje eternet, RS-232, ale najmä vývody na kabeláž s infračervenými snímačmi, ktorými môžete diaľkovo ovládať ľubovoľné zariadenia v domácnosti. Nemusíte mať smart TV či inteligentný Blu-ray prehrávač - maličký infračervený snímač sa upevní na miesto, kam mierite diaľkovým ovládačom, a potom už môžete všetko ovládať cez tablet a bezdrôtovo. Keďže je celá komunikácia v dome postavená na otvorenom systéme KNX, nemáte problém z jednej aplikácie ovládať všetko, čo sa v dome ovládať dá - od osvetlenia až po polievanie záhrady. A pritom máte stále v rukách iba tablet.

bitwise1.jpg

Srdce multimediálnej obývačky, ktoré prepojí ľubovoľné zariadenia do jedného celku

Senec-25.jpg

Infračervený káblový snímač zapojený do systému Bitwise, ktorý dokáže takto ovládať ľubovoľné zariadenie v domácnosti. A Bitwise ovládate pohodlne priamo z tabletu...

Čo je to KNX?

KNX je medzinárodný štandard pre inteligentné elektrické inštalácie, ktoré postupne nahrádzajú tradičné elektrické inštalácie. Súlad s normami EN 50090-3-1, EN 50090-4-1, EN 50090-4-2, EN 50090-5-2 a EN 50090-7-1 znamená, že KNX je prvý celosvetový štandard pre technológie automatizovaného riadenia v domoch a budovách. Umožňuje spoločné využitie a kombináciu komponentov rôznych výrobcov a typov, čo sa garantuje certifikáciou týchto komponentov a značkou KNX. Podporuje takisto všetky bežné prenosové médiá (TP, PL, RF, eternet).

Čo inteligentný dom v Senci ponúka?

  • ovládanie klasického osvetlenia cez spínanie a stmievanie, spínanie a stmievanie LED osvetlenia a mixovanie farieb RGB LED osvetlenia, ovládanie žalúzií, ovládanie zásuvkových obvodov, riadenie vykurovania, chladenia a ventilácie - tepelného čerpadla, solárnych kolektorov a rekuperácie, časové riadenie zavlažovacieho systému so snímačom vlhkosti pôdy, centrálne ovládanie, ovládanie cez scény
  • ovládanie pomocou vypínačov, tlačidlových panelov, dotykových panelov, centrálneho dotykového displeja, snímačov pohybu a prítomnosti
  • snímanie rýchlosti vetra, vodných zrážok, teplôt a intenzity osvetlenia, monitorovanie a riadenie spotreby elektrickej energie, plynu a vody
  • zobrazovanie a riadenie všetkých funkcií a technológií na centrálnom dotykovom displeji s vizualizáciou
  • integrovaný webový server, vzdialený prístup a ovládanie celej inštalácie, monitorovanie a ovládanie pomocou smartfónu s iOS alebo Androidom
  • monitorovanie a záznam bezpečnostných kamier
  • riadenie a monitoring fotovoltickej elektrárne

Inteligentné riadiace systémy v domácnostiach

Elektroinštalácia patrí k tým častiam stavby, ktoré v konečnom dôsledku nevidieť, no ovplyvňujú celkovú funkčnosť, pohodlie a náklady domácnosti. V riadiacich systémoch sa toho skrýva viac, než sa na prvý pohľad zdá.

Dom v Senci je zaujímavý tým, že sa tu myslelo na všetko. Svetlo sa rozsvieti alebo zhasne presne vtedy, keď potrebujete. Inteligentné riadiace systémy postavené na štandarde KNX umožňujú riadiť zariadenia v ktorejkoľvek miestnosti, a to pomocou nástenného dotykového panela, tabletu alebo smartfónu. Integrovať môžete takmer všetko, nevynímajúc vyhrievanie bazéna či zavlažovanie trávnika. Samozrejmá je kontrola a riadenie vzdialene cez internet.

Vďaka ovládacím panelom si môžete prednastaviť rozličné režimy osvetlenia - napríklad na čítanie či sledovanie televízie. Všetky tieto prednastavenia možno vyvolať stlačením jedného tlačidla na paneli, tablete či smartfóne.

Riadenie teploty, intenzity osvetlenia a ďalších parametrov je základný predpoklad na to, aby sa systém prispôsoboval aktuálnej situácii (počasiu, počtu ľudí v domácnosti a pod.). To prináša nielen zvýšenie komfortu, ale najmä výrazne zníženú spotrebu energie. Z praxe vieme, že inteligentné riadiace systémy dokážu domácnosti priniesť až 30-percentnú úsporu energií.

Ľuboš Uhlík, špecialista Schneider Electric

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať