S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Inteligentný náramok na zápästie

Archív NXT
0

Hnutie quantified self neutíchlo a ukázalo, že nejde len o módnu vlnu, ktorá upadne do zabudnutia. Jeho hlavná idea je použiť dáta o nás samých na to, aby sme sa zlepšili. Azda najznámejšie sú v tejto oblasti produkty od Nike, ktoré majú motivovať bežcov. Jednoducho povedané, porovnávať sa s inými a snažiť sa o zlepšenie svojich výkonov. Prvotná myšlienka aplikácií ako Nike+ je tímová spolupráca spojená s meraním.

Chceme sa teda ukázať, byť lepší alebo aspoň nie horší ako naši kamaráti. Ak dokážeme odmerať svoj výkon, môžeme sa zlepšovať a z odmeraného zlepšenia máme radosť, ktorá nás motivuje zlepšovať sa stále viac. Niekomu nestačí vonkajšia motivácia od tímu alebo vnútorná motivácia pochádzajúca z faktu, že sa zlepšujeme v tom, čo meriame. Preto sa ľudia zo skupín, ktoré sa venujú kvantifikovaniu samých seba, rozhodli hľadať aj príčinné súvislosti. Ako súvisí jedlo s našou náladou? Súvisí cvičenie s únavou? Súvisí kvalita spánku s našou produktivitou? Ak áno, ako? Na tieto otázky sa snaží odpovedať mnoho samozvaných výskumníkov na internetových fórach, múdrych kníh a v poslednom čase aj množstvo zariadení. Jedno z nich je UP od firmy Jawbone.

up-by-jawbone.jpg

Takto vyzerá inteligentný náramok Jawbone UP, pričom si môžete vybrať aj svoju preferovanú farbu

Ide o náramok, ktorý primárne meria spánok a počet krokov, ktoré cez deň urobíme. Na ruke sedí dobre (ak si odmeriate zápästie a kúpite správnu veľkosť). Ovláda sa jedným tlačidlom, ktoré má viacero funkcií. Jeho dlhým stlačením prepnete medzi spánkovým a denným režimom. Aplikácia sa synchronizuje so smartfónom (Android alebo Apple iOS) pomocou 3,5 mm audiokonektora jack. V aplikácii možno náramok nastavovať a prehliadať z neho informácie.

up-by-jawbone-seria.jpg

Náramok sa dá prispôsobiť rozmerom vašej ruky

Monitorovanie spánku

V spánkovom režime meria UP hĺbku spánku a určuje jeho jednotlivé fázy. Dokáže určiť nielen dĺžku, ale aj kvalitu spánku. V mobilnej aplikácii UP si môžete nastaviť spánkové ciele a sledovať, ako sa vám ich darí dodržiavať. Aplikácia pre iOS i Android okrem toho umožňuje nastaviť budík, ktorý dokáže fungovať spolu s meračom pohybu tak, aby vás zobudil, keď sa dostanete z hlbokého spánku. Táto aplikácia umožňuje nastaviť štyri alarmy, ktoré sa aktivujú v rôznych dňoch a zobudia vás v konkrétnom čase alebo skôr.

Napríklad môžete nastaviť alarm tak, aby vás zobudil najneskôr o 8. hodine ráno, ale ak sa dostanete počas poslednej hodiny pred ôsmou von z hlbokého spánku, zobudí vás aj skôr. Takýchto aplikácií je viac. Napríklad Sleep Cycle Alarm Clock na zariadeniach s iOS využíva akcelerometer z mobilného telefónu. Musíte však mať telefón na nabíjačke pod vankúšom. A ak sa o posteľ delíte s niekým iným, presnosť sa znižuje. S Jawbone UP však máte meranie a aj budenie priamo na ruke. A ako vás Jawbone zobudí? Jemne - vibráciami náramku.

Spanok.png

Snímka z mobilnej aplikácie z Apple iPhone, ktorá ukazuje, ako UP hodnotí úroveň vášho spánku

Táto možnosť sa dá využiť aj počas dňa. Ak ste unavení a potrebujete si zdriemnuť, stačí aktivovať (stlačením tlačidla dvakrát kratšie a raz dlhšie) funkciu Power Nap. Tá vás zobudí (v závislosti od nastavenia) po maximálne 45 minútach, ale aj ihneď ako sa dostanete z hlbokého spánku. Jeden spánkový cyklus počas dňa je často lepší ako pomalá práca pri únave. Ak vám, samozrejme, zamestnávateľ dovolí pospať si v pracovnom čase... :-)

Koľko toho prejdete

Ďalšie využitie ponúka krokomer. Takisto vám umožní nastaviť si ciele a zistiť, koľko krokov v skutočnosti urobíte. Integrovaná funkcia Idle Timer vás (v závislosti od nastavenia) môže upozorniť, ak sa nejaký čas nehýbete (napr. 30 minút). Po krátkej vibrácii sa môžete v práci prejsť aspoň do kuchynky a zobrať si nový pohár čistej vody.

Jedlo a cvičenie

Aplikácia umožňuje takisto sledovať príjem kalórií. Zadávať môžete jednotlivé jedlá a nápoje, ale ich zadávanie minimálne v slovenských podmienkach je pomerne náročné. Cvičenie možno zadávať aj v aplikácii, ale zároveň môžete túto funkciu prepojiť s funkciou stopiek na náramku. Pred cvičením (alebo jazdou na bicykli) zapnete stopky, keď skončíte, vypnete. Pri najbližšej synchronizácii aplikácii len poviete parametre a typ cvičenia, čas sa zoberie automaticky z náramku. V aplikácii možno zaznamenávať napríklad aj aktuálnu náladu.

Aktivity.png

Takto máte prehľad o vašich aktivitách počas dňa

Podeľte sa so svojimi úspechmi

O získané informácie sa môžete podeliť s priateľmi. Zdieľanie s rodinou u nás neprinieslo nejakú zásadnejšiu motiváciu. Každý člen rodiny mal dni, keď spal dlhšie alebo kratšie, prípadne viac alebo menej chodil. Emotikony alebo krátke povzbudenia pri cvičení sú fajn, ale nerobíme to pre uznanie okolia.

Keď sa začali pripájať iní ľudia, rozhodli sme sa prijať ich do tímu, ale zdieľať vlastný spánkový cyklus s inými ľuďmi je pomerne veľký zásah do súkromia. Našťastie všetky parametre zdieľania sa dajú nastavovať, a tak sme spánok prestali zdieľať s tímom. Žiaľ, tím je tu len jeden, a teda o spánkové štatistiky prídu aj vaši najbližší.

Integrácia so svetom

Aplikácia UP podporuje integrácie s tretími stranami. Jedna z podporovaných aplikácií je IFTTT, ktorá umožňuje písanie jednoduchých pravidiel (napr. po dlhom spánku napíš status na Facebook). Je to jeden zo spôsobov, ako z aplikácie dostať dáta napríklad do Google Spreadsheetu.

Verdikt PC REVUE

Jawbone UP mal priniesť pozitívny impulz do zdravotnej stránky života. Zaujímavé by však boli korelácie (napr. po vypití piva nasleduje menej kvalitný spánok). V tejto oblasti, žiaľ, produkt zaostáva. Aj keď má všetky dostupné informácie (kroky, spánok, jedlo, cvičenie, nálada), korelácie a zaujímavé súvislosti aplikácia neposkytuje. Ak neviete tieto dáta analyzovať alebo ich priamo použiť inak, stáva sa Jawbone UP sofistikovaným budíkom a krokomerom so zaujímavými a efektne spracovanými grafmi. Funkcia idle alert je zaujímavá a užitočná.

Často sa však stane, že zazvoní uprostred stretnutia, keď nemožno vstať a prejsť sa. To, že používateľ dlho sedel, sa však z náramku nedozviete (nebliká ani nemá žiadnu inú spätnú väzbu na to, že míting bol pridlhý). Tým sa človek dostáva do situácie, keď si aj tak musí budovať návyky a aspoň môže ich dodržiavanie sledovať v aplikácii.

Zapožičal: www.fitnessdigital.sk

Cena: 129,90 EUR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať