Kávová usadenina umožní, aby sa batérie mohli nabíjať oveľa rýchlejšie
Výskumníci z Kazachstanu a Južnej Kórey objavili spôsob, ako zabudovať kávovú usadeninu do sodíkových iónových batérií, ktoré sa „nabíjajú oveľa rýchlejšie“ ako lítiovo-iónové batérie a sú vyrobené z hojnejšieho a lacnejšieho materiálu. Ich zistenia boli uverejnené v časopise Carbon Resources Conversation. Lítiovo-iónové akumulátory sa používajú vo väčšine súčasných elektrických vozidiel, ktoré počas jazdy neprodukujú škodlivé emisie.
Dostupnosť lítia sa však zhoršuje a ťažba tohto nerastu sa často spája s porušovaním ľudských práv. Navyše sa pri nej do životného prostredia uvoľňujú znečisťujúce látky. Mnohí vedci sa domnievajú, že batérie na báze soli by mohli byť súčasťou riešenia, pričom výskum a vývoj sodíkových batérií prebieha už viac ako 50 rokov. Jedna z prekážok, na ktoré vedci narážajú pri vytváraní týchto typov batérií, je ich schopnosť uchovávať energiu.
Na vyriešenie tohto problému kazašskí a juhokórejskí výskumníci zmiešali očistenú kávovú usadeninu s kyselinou fosforečnou a potom zmes zahriali na extrémne vysoké teploty. Tento proces vytvoril jedinečnú voštinovú štruktúru, ktorá zlepšila účinnosť prenosu iónov a prenikanie elektrolytu. Keby sa táto metóda stala novým štandardom, opätovné použitie kávovej usadeniny by prinieslo ešte ďalšie výhody.
Spoločnosť Powder Bulk Solids uviedla, že každý rok sa vyhodí približne 20 miliónov ton kávovej usadeniny. Keď sa kávová usadenina nechá rozložiť na skládkach, produkuje metán, plyn, ktorý otepľuje planétu a je 28-krát silnejší ako oxid uhličitý. Výskumníci dospeli k záveru, že kávová usadenina dopovaná fosforom, ktorá sa vplyvom tepla zmenila na „tvrdý uhlíkový materiál“, je „presvedčivým kandidátom“ na použitie v sodíkových iónových batériách.
Zdroj: thecooldown.com.
Zobrazit Galériu