S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Keď máte na skrinku nízky rozpočet

0

Lacné skrinky bývajú sprevádzané rôznymi nedostatkami a ich konštrukcie sú plné kompromisov. Vyčarovať z minima maximum je vždy umenie a aj v tomto prípade to ide každému výrobcovi inak. Niektorí však využívajú obmedzené zdroje veľmi efektívne a i v low-ende ponúkajú slušné skrinky.

SilentiumPC Regnum RG4

Po úspešných predchodkyniach (pozn.: obe získali ocenenie Tip redakcie) sú očakávania od RG4 mimoriadne vysoké, musí totiž obhájiť titul Najlepšia vo svojej cenovej kategórii. Výraznou premenou prešiel predný i zadný panel. Maska už nie je výhradne z plastu, ale výraznú časť tvorí kovové sito. Na vstupe pribudol ďalší ventilator, teraz sú dva. Malú výhradu mám iba k demontáži prachového filtra. Po strhnutí masky ho pred umytím treba ešte prácne odistiť z držiakov. Svoju funkciu však plní – má pomerne jemnú štruktúru. To sa už, žiaľ, nedá tvrdiť o filtri pod zdrojom s 1,5 mm hrubým zrnom.

SilentiumPC konečne otvoril strop, ktorý je pripravený na montáž 240 mm radiátora. Ak zostane táto pozícia nevyužitá, padaniu prachu dovnútra bráni filter. Ten je magnetický a pomerne flexibilný, čo je v tomto prípade nežiaduce. Pevná záslepka by bola lepšia. Priestor na veľký radiátor je i vpredu, a to až na 360 mm. Týmito rozšírenými možnosťami SilentiumPC reaguje na súčasný trend kvapalinových súprav AIO. Na kompatibilitu s nimi sa presunuli aj ovládacie prvky a konektory – zvrchu predného panela na začiatok stopného. Porty USB (3.0) sú tu síce iba dva, no konektivitu obohacuje nadštandardná čítačka kariet SD. Novinkou je prvýkrát trojstupňový regulátor otáčok. Ten umožní naozaj tichý chod zostavy (nevrčia ani ventilátory motorčeka/ložísk).

Kostra je z 0,6 – 0,7 mm plechov, čo je na skrinku pod štyridsať eur vynikajúce. Bočnice majú takisto solídnu hrúbku 0,8 mm a skrinka ako celok je pevná. Dvojkomorový interiér zostal v hrubých črtách zachovaný. Hýbalo sa iba jednotlivými prvkami a takisto nejaké pribudli. Pozícií na 2,5" úložiská (hlavne SSD) je dvojnásobok až trojnásobok (dva dostupné 3,5" vozíky sú hybridné).

Opravy sa dočkala priechodka na procesorový konektor EPS, čo bol jeden z najväčších nedostatkov RG02. Aktuálne je už montáž pohodlná, otvor na prestrčenie kábla je už totiž na správnom mieste i v správnej veľkosti. Na pohodlnejšiu správu kabeláže je pravá bočnica kabeláže mierne vypuklá. Negatíva sa hľadajú ťažko. Azda jediný detail v podpore je obmedzenejší priestor na procesorový chladič. Existuje i zopár takých, ktoré presahujú hraničných 159 mm.

Parametre:

Rozmery: 496 × 202 × 460 mm, hmotnosť: 5412 g, použité materiály: oceľ a plast, podporované dosky: ATX, microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií: 6 (4× 2,5" + 2× 3,5/2,5"), konektory: 2× USB 3.1 gen.1, 2× 3,5 mm jack, 1× čítačka kariet SD

Plusy/mínusy

+ Skvelý návrh interiéru, dostatočne pevná konštrukcia, tiché chladenie, až tri ventilátory, vstavaný regulátor otáčok, veľký priestor na vodné chladiče, čítačka pamäťových kariet
- Nedotiahnuté zaslepenie stropu, neefektívny prachový filter pod zdrojom

Hodnotenie:

Návrh interiéru: 100 %
Spracovanie: 90 %
Chladenie: 100 %
Konektivita: 100 %
Celkovo: 98 %

Cena: 35 EUR

 

Antec P7

Táto skrinka je trochu menšia – nižšia, kratšia, ale širšia. Vďaka tomu má + 5 mm na tradičný vežovitý chladič CPU k dobru a pripravená je tak i na tie najvyššie, ako je Noctua NH-U14S a podobne. Zato užšia (v porovnaní s RG4) je podpora na radiátory vodného chladenia. Aj keď priestor na 360 mm za predným panelom je viac než dostatočný, pretože do takýchto lacných skriniek nemá veľmi zmysel extrémne drahé vodné chladenie, vyskladané z viacerých segmentov. V základnej výbave je už iba jednej ventilátor – na výduchu. Na chladenie komponentov z nižšej až strednej triedy (na aké je táto skrinka určená) stačí. Je však škoda, že ventilátor pomerne hlasito vrčí. Povestnému „rozbitému“ ventilátoru v Zalman Z1 síce nekonkuruje, ale i tak stojí za výmenu.

Konštrukcia takisto pozostáva z kombinácie plechov s hrúbkami 0,6 – 0,8 mm. Bočnice sú tradične najhrubšie (teda pokiaľ nepočítame rám, ktorý je vždy masívny). K pevnosti nemám s ohľadom na cenu žiadne výhrady. Nič sa nekrúti, všetko si drží tvar a aj opracovanie hrán je na slušnej úrovni. Záslepky na rozširujúce karty sú síce vylamovacie, no súčasťou príslušenstva sú tri náhradné, ktoré možno na prázdne miesta spätne priskrutkovať.

Vnútorný dizajn je obzvlášť čistý, vhodný na stavbu oku lahodiacich zostáv. Na podporu toho má bočnica veľký plastový priezor. Elegantným vzhľadom sa skrinka nevyznačuje iba zvnútra, ale i zvonku. Tak maska, ako i strop majú rovnú, ničím nerušenú celistvú plochu. Povrch čelného panela má imitovať brúsený hliník. Toto sú najsilnejšie zbrane Antec P7.

Konektorová výbava je štandardná, dvojicu USB dopĺňajú dva audio jacky. Chválim výbornú dispozíciu na šikmej ploche vrchnej zrezanej hrany.

Oproti SilentiumPC Regnum RG4 to má Antec P7 ťažké. Ak zohľadním koncovú cenu, výbavu, kvalitu jednotlivých prvkov, Antec z tohto minisúboja vychádza ako horšia skrinka. P7 však zachraňuje dostatočne odlišný vzhľad. A aj výzor pri kúpe často rozhoduje. Ak hľadáte elegantnú a funkčne stále slušnú skrinku za pár eur, skrinku Antecu vám vyhovárať nebudem. Len majte na pamäti, že po kúpe ešte zrejme investujete nejaké to euro do tichšieho ventilátora. 

Parametre:

Rozmery: 470 × 210 × 445 mm, hmotnosť: 5465 g, použité materiály: oceľ, plast a akrylové sklo, podporované dosky: ATX, microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií: 4 (2× 2,5" + 2× 3,5/2,5"), konektory 2× USB 3.1 gen. 1, 2× 3,5 mm jack

Plusy/mínusy

+ Skvelý návrh interiéru, dostatočne pevná konštrukcia, neobmedzuje rozmery komponentov, čítačka pamäťových kariet, čistý vzhľad
- Vrčiaci ventilátor, slabšia výbava, neefektívny prachový filter pod zdrojom

Návrh interiéru: 100 %
Spracovanie: 90 %
Chladenie: 80 %
Konektivita: 90 %
Celkovo: 90 %

Cena: 45 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
SilentiumPC Antec

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať