Kingston HyperX Fury (2× 8 GB) / Šestnásť gigabajtov s LED RGB za stovku? Ide to
Pamäte Kingston či HyperX netestujeme často. Konečne sme sa však k jedným zaujímavým dostali. HyperX Fury s pestrofarebným osvetlením stojí za pozornosť. Vyzerá totiž ako solídna konkurencia k ADATA D41 a Patriot Viper RGB, ktoré patria medzi najlacnejšie vysokorýchlostné pamäťové súpravy s LED. A HyperX Fury za rovnako výhodné peniaze za nimi nezaostáva.
Testované pamäte majú extrémny profil 3200 MHz/CL16 (16-18-18-36) a špeciálne pre ne platí nasledujúca analýza a hodnotenie.
Mliečny svetlovod tiahnuci sa pozdĺž PCB zvierajú pomerne obyčajné plechové kryty. Konštrukcia tela je celkom jednoduchá, ale funkčná. Všetko spoľahlivo drží na svojom mieste a vďaka hladkej vrchnej strane sa pamäte i veľmi pohodlne zacvakávajú do slotov.
Na puzdrách pamäťových čipov je vyrazené logo Kingstonu, no ich skutočným výrobcom je Hynix. Konkrétne ide o moduly MFR (M-die), ktoré zvládnu i frekvencie nad rámec XMP.
Základ tkvie v pamäťových čipoch Hynix M-die (MFR), ktoré sú z dnešného pohľadu zaujímavejšie ako najlacnejšie (a najhoršie pretaktovateľné) Samsung B-die vo frekvenčne ekvivalentných moduloch Patriot Viper RGB. A hoci ani čipy Hynix nedostanete do výšin, teda výrazne nad rýchlosť XMP, pri nezmenenom napätí (1,35 V) pri nich možno dosiahnuť pri rovnakom časovaní CL17 (17-17-17-36) zhruba o sto megahertzov viac – 3433 MHz. Respektíve pri fixnej frekvencii (2666 MHz) sa dá časovanie znížiť až na CL13 (13-14-14-34).
Tieto pamäte HyperX Fury spoľahlivo fungujú i na procesoroch AMD, ktoré sú známe vyberavejším pamäťovým radičom (IMC). Testoval som to naprieč rôznymi doskami a procesormi Ryzen 3000, a to i s APU (teda s modelmi s iGPU) v grafickej záťaži.
Hľadať v tejto cenovej hladine funkčne lepšie pamäte, ktoré majú zároveň pridanú hodnotu LED RGB, je zbytočné. A to je dosť pozoruhodné, pretože produkty Kingstonu sa oproti rovnako dobrým konkurenčným obvykle nevyznačujú super výhodnými cenami. No v tomto prípade to tak je a pomer cena/hodnota je na vynikajúcej úrovni.
Podsvietenie svetlovodu je slabšie – s výraznejšími farebnými odchýlkami. Navzájom sa v tom rozchádzajú i jednotlivé segmenty.
Okrem vlastnej aplikácie HyperX Ngenuity možno efekty a farebnosť osvetlenia upravovať i softvérom základných dosiek. Synchronizácia funguje bezchybne, ale ako to už býva, odtiene naprieč komponentmi sa môžu aj pri rovnakom zadaní úrovní jednotlivých farebných kanálov viac či menej rozchádzať. Nedokonalosti HyperX Fury v tomto smere dobre vidieť pri bielej (255, 255, 255), ktorá má modrastý nádych. Niekomu môže prekážať i to, že každý segment svieti (farebne) trochu inak. Pri dynamických efektoch sa to stratí, no pri jednofarebnom stálom podsvietení to už „kričí“.
„Funkčne, esteticky i cenovo veľmi dobre vyvážená súprava pamäťových modulov DDR4.“
PLUSY, MÍNUSY:
+ Veľmi výhodná cena, frekvencia XMP nie je konečná a možno ju manuálne zvýšiť, prítomnosť podsvietenia RGB LED
- Podsvietenie LED RGB patrí ku kvalitatívne horším
Cena/výkon: 95 %
Výkon: 90 %
Pretaktovanie: 80 %
Vyhotovenie: 90 %
Hodnotenie: 89 %
Cena: 105 EUR
Zobrazit Galériu