S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Kompaktné fotoaparáty pre nadšencov

0

Situácia na poli fotografickej techniky sa mení. Predáva sa podstatne menej fotoaparátov než pred pár rokmi, no vyvažuje to ich cena. Ľudia majú záujem len o lepšie vybavené modely s kvalitnejšími snímačmi. Funkcie jednoduchého vreckového kompaktu typu „ukáž a odfoť" už predsa dávno zvládne mobilný telefón, takže fototechnika je tu hlavne pre záujemcov o vyššiu kvalitu obrazového výstupu.

Keď sa teda rozhodnete, že chcete fotiť lepšie fotky než umožňujú technické limitácie tenučkých telefónov, je najbližšia možná voľba fotoaparát, konkrétne kategória, ktorej sa síce hovorí kompakty, ale s prívlastkom pre nadšencov, pretože umožňujú plnú kontrolu nad procesom vzniku fotografie. Pokiaľ chcete fotiť bez premýšľania na automatike, môžete aj takýmito modelmi, ale takisto môžete mať pod kontrolou každý expozičný parameter. Táto kategória fotoaparátov vám teda dovoľuje rásť, postupne sa učiť a objavovať možnosti svojho prístroja.

pana snimac.jpg

V kompaktoch už nájdete napríklad aj takýto snímač: rozmer Micro Four Thirds je podstatne väčší ,než vtesná do kompaktu konkurencia. Tento model používa Panasonic GH4 aj kompakt LX100.

A zvláštnosťou posledných mesiacov je to, že pokročilé kompakty a väčšie ultrazoomy sa stávajú najnižšími triedami fotoaparátov. Zatiaľ to ešte nie je celkom pravda, ale výhľad do budúcnosti to naznačuje a výrobcovia to cítia. Aj preto sa rozpútal taký prudký boj o pozície v kategórii pokročilých kompaktov pre nadšenca. Preto máme teraz na výber aj v rámci tejto kategórie niekoľko tried a druhov riešení. A práve uplynulý mesiac sa nám v testoch zišla trojica kompaktov, ktoré reprezentujú rôzne poňatie myšlienky pokročilého kompaktu, ako aj rôzne cenové hladiny. Začíname na 540 eurách a končíme až vysoko na sume 800 eur. Stoja tieto fotoaparáty za také peniaze? A hlavne aké výhody majú oproti lacnejším zrkadlovkám a kompaktným systémom s vymeniteľnými objektívmi (alias fotoaparátom mirrorless), keďže cenou zasahujú na ich územie?

Fujifilm FinePix X30

Fujifilm je jedna zo spoločností, ktoré stoja za súčasnou popularitou pokročilejších kompaktov. Jeho parádne modely X100 a X10 pripomenuli, aké zábavné môže byť fotenie na kompakte, keď dostanete do rúk správne poskladaný model. Nevraviac o ich krásnom dizajne v štýle retro. Model X100 tiež ukázal záujem o kvalitnejšie, a teda aj drahšie modely s veľkým snímačom a výbornou optikou s pevným ohniskom.

fuji.jpg

Takáto kombinácia posúva schopnosti malého kompaktného tela do nečakaných výšin, výstupnou kvalitou sa dokonca môže postaviť nad zrkadlovky, ktoré v základnej výbave podobne dobrý objektív nemávajú. X30 je však potomkom modelu X10, menšieho, aj keď nie úplne vreckového, ktorý bol alternatívou k drahému X100. Na dosiahnutie menších rozmerov sa spoliehal na menší snímač a z toho plynúcu menšiu optiku, popularitu si získal manuálnym ovládaním s množstvom ovládacích koliesok a prstencov a s mechanickým zoomovaním objektívu. Bol na ňom aj optický hľadáčik, ten nás však veľmi nenadchol. Ako veľmi sa časy zmenili...

fuji zhora.jpg

X30 zahodil optický hľadáčik a miesto neho nasadil parádny elektronický s takmer nepostrehnuteľným oneskorením v zobrazovaní. A je naozaj radosť s ním pracovať, rozhodne lepší zážitok, než ponúkal pôvodný maličký optický hľadáčik, ktorý sa nechal čiastočne zakryť objektívom, ak ste príliš prizoomovali. Nový hľadáčik OLED s rozlíšením 2,4 milióna bodov je jasný krok vpred.

Nezmenený ostal objektív s rozsahom 28 ÷ 112 mm a svetelnosťou F2.0 ÷ F2.8, ktorý má naozaj peknú ostrú kresbu. Nezmenili sa ani ďalšie definujúce prvky, ako napr. mechanické ovládanie, krúžky a prstence (jeden nový okolo objektívu, ideálny na manuálne ostrenie), snímač s lepšími vlastnosťami, než majú konkurenti s podobným rozmerom. Kombinácia procesor plus snímač ostáva rovnaká ako pri modeli X20.

fuji zozadu.jpg

Teda 12-megapixlový snímač X-Trans s plochou 58 mm2, k tomu procesor EXR II. V čase vydania X20 sme si ich obľúbili, no medzitým sa objavila mocná konkurencia v podobe kompaktov s väčším 1'' snímačom, ktoré majú vďaka ploche snímača lepšie vlastnosti v zlých svetelných podmienkach. Ale sila snímača nie je jediná rozhodujúca vlastnosť fotoaparátu, takže aj napriek cene nepríjemne blízkej spomínaným modelom má u nás X30 stále šancu. Nevraviac o tom, že snímač X-Trans má isté výhodné vlastnosti, napríklad vyššiu ostrosť, keďže vďaka inému rozloženiu pixelov nepotrebuje antialiasový filter.

Dôležitý je aj pocit z fotografovania, z ovládania prístroja. A presne v tom X30 exceluje, umožní vám dostatočný kreatívny rozlet,ponúka viac možností prispôsobenia než konkurenti s jednopalcovým snímačom, podstatne viac. Až 6 nastaviteľných tlačidiel hovorí za seba, rovnako aj úplne manuálne ovládanie krúžkami na každý expozičný parameter. Príjemná je istota, že väčšinu záberov stihnete, ostrenie je rýchle a presné vďaka hybridnému systému, ktorý kombinuje fázovú aj kontrastovú detekciu.

No a 12 snímok za sekundu pri sériovom snímaní je takisto impresívne číslo. Veľmi pozitívne hodnotíme aj možnosť nechať si vyvolať zábery do JPEG tak, aby pripomínali rôzne klasické filmy, zrazu máte vďaka tomu chuť fotiť scénu niekoľkokrát (alebo ak potrebujete šetriť čas, stačí jedna fotka do RAW a potom ju môžete v aparáte vyvolávať do JPEG, koľkokrát chcete, aj s filmovými filtrami). X30 sa môže pochváliť aj úžasným režimom makro, ktorý zvládne fotiť zo vzdialenosti necelého centimetra a produkuje krásne ostré obrázky.

Silné vlastnosti však doplňuje niekoľko slabín, napríklad rýchlosť uzávierky obmedzená technologickou limitáciou - pri plne otvorenej clone je maximálna rýchlosť 1/1000 sekundy. Navyše chýba filter ND, takže v slnečných dňoch si vonku fotenie s najmenšou clonou nedoprajete. Po zaclonení na F9.0 sa rýchlosť uávierky zvyšuje na 1/4000 s.

Podpora moderných technológií nemôže chýbať ani v modeli Fujifilmu, takže pokiaľ radi fotíte na diaľku cez telefón alebo tablet, poteší vás aj X30. Párovanie so smart zariadením je možné pomocou NFC. Naopak, chýba dotyková obrazovka, čo je škoda, výrazne uľahčuje voľbu miesta ostrenia. Video sa dá ukladať do full HD záznamu s 50 FPS a dátovým tokom 36 Mbit/s. Vyzerá relatívne dobre, no ako videokameru by sme volili radšej iný prístroj.

Pri takom množstve softvérových prispôsobení, ako poskytuje X30, je ľahké urobiť chybičku a aj do našej vzorky sa jedna votrela - nedalo sa uzamknúť zaostrenie. Keď sme hľadali na fórach spoločnosti riešenie, zistili sme, že už existuje opravený firmvér. Bolo to naozaj tesne po vydaní. Aj toto charakterizuje Fujifilm, dobre sa stará aj o svoje staršie modely a neustále pre ne vydáva nový softvér, ktorý opravuje chyby, ba často aj pridáva nové vlastnosti.

X30 možno nemá na to, aby bojovali kvalitou fotiek pri vysokom ISO s veľkosnímačovými konkurentmi, a možno má trošku priveľké telo, aby sa zmestil do vrecka, ale za ten príjemný pocit pri fotení to stojí. Navyše aj fotografie majú svoje čaro, či už pre simulácie filmu, alebo ostrosť vďaka snímaču X-Trans. A ešte jedno veľké plus: batéria vydrží prekvapivých 470 záberov. Nebyť blízkej ceny kompaktov s jednopalcovým snímačom, nebyť podobnej ceny, akú majú niektoré mirrorless modely (no tie nemajú v základnej výbave taký podarený objektív), X30 by sme jednoznačne odporúčali. Takto je to na záujemcovi, aby sa rozhodol, či mu zážitok z fotenia a vzhľad aparátu stoja za mierne horšiu kvalitu fotiek v slabom svetle.

Zapožičal: Fujifilm
Cena: 540 EUR

Canon PowerShot G7 X

(canon.jpg, canon selfie.jpg, canon zozadu.jpg)

Canon patrí k najpopulárnejším výrobcom kompaktov a vidieť prečo. Jeho séria PowerShot G ponúka rôznorodé modely - od kompaktov s maličkým snímačom a veľkým zoomom až po kompakty s obrovským snímačom a menším rozsahom objektívu (G1 X). Model G7 X sa zaradí niekde doprostred, pracuje s populárnym snímačom rozmeru 1'' (plocha 116 mm2) s rozlíšením 20 Mpx. Snímač je menší než ten v G1 X (ten má dvojnásobnú plochu), ale je väčší, než používa Fujifilm X30, a teda je aj oveľa väčší než tie, ktoré nájdete vo vreckových kompaktoch alebo ultrazoomoch.

canon.jpg

Ide pravdepodobne o rovnaký model, ako dáva Sony do svojich RX100, pričom tie sú považované za najlepšie kompakty súčasnosti. Canon však pred tento snímač postavil objektív s väčším rozsahom a z celého fotoaparátu tak urobil podstatne zaujímavejšiu ponuku. A nejde len o krásny rozsah 24 ÷ 100 mm, teda 4-násobný zoom z príjemne širokého záberu, dôležitá je aj svetelnosť objektívu F1.8 ÷ F2.8, ktorá klesá s približovaním záberu naozaj pomaly. Konkurent RX100 III pracuje síce s podobným rozsahom ohnísk (24 ÷ 70) a rovnakým rozsahom svetelnosti, no už s malým priblížením scény prudko stráca svetelnosť. Už len posunutie ohniska na zhruba 30 mm urobí rozdiel skoro celej expozičnej hodnoty. Proti Sony má vďaka tomu G7X nezanedbateľnú výhodu v kvalite optiky.

Pozitívne hodnotíme aj vyhotovenie tohto kompaktu, je opäť o niečo lepšie, než má jeho konkurent RX100 (ľubovoľnej verzie). Páči sa nám obrazovka výklopná smerom nahor až o 180° do polohy selfie. Pánt pôsobí pevným dojmom a pri používaní sme sa nestrachovali ako pri niektorých menej presvedčivých riešeniach, že by obrazovku mohla odtrhnúť nejaká nepredvídaná nehoda. Je dobre viditeľná aj pri slnečnom žiarení, dotykové rozhranie uľahčuje zaostrovanie fotiek aj videa, radosť používať.

canon zozadu.jpg

Za obeť kompaktnosti však padol hľadáčik, v skutočnosti sme ani raz vďaka kvalite obrazovky jeho neprítomnosť nepocítili. Chválime množstvo ovládacích prvkov, toto je výrazná slabina RX100, kde chýba dobrý pocit z možnosti rýchlo upraviť nejaké nastavenia. Canon postavil svoj model tak, aby mal používateľ pocit väčšej kontroly nad záberom. A dokonca sa mu pri tom podarilo vytvoriť celkom efektný dizajn, v tomto jeho príbuzná séria G1X vcelku zaostávala.

Kvalita fotografie je ďalšia silná stránka tohto modelu. Už dobre známy snímač bol mnohokrát pochválený v rôznych verziách Sony RX100, tentoraz je však obohatený o tradičnú mágiu Canonu vo výrobe súborov JPG. Oproti Sony ich musíme naozaj pochváliť, obsahujú menej šumu, menej artefaktov, lepšie vyváženie bielej a aj vďaka mierne lepšej optike lepší kontrast (ten poznať už v súboroch RAW).

canon selfie.jpg

A to ani nehovoríme o výhode svetelnejšieho objektívu. Ak je skrátka prioritou kvalita výstupu, má Canon oproti Sony zľahka navrch. Z hľadiska kvality videa je to plus-mínus remíza. Sony podporuje vyššie dátové toky než Canon, no s modelom Canon sa nám lepšie pracovalo a mali sme dojem kvalitnejšej stabilizácie obrazu, hlavne pri nakrúcaní za chôdze.

Aby ste však získali tento parádny výstup z fotoaparátu, musí byť fotka najprv správne a včas zaostrená a v tomto Canon mierne zaostáva za konkurenciou. Zažívali sme s ním hľadanie zaostrenia častejšie, pri inteligentnom režime neraz preostroval aj počas fotenia statického objektu a vôbec pôsobil pomalšie, ale našťastie nie tak ako niektoré staršie generácie kompaktov. Väčšinu fotiek, ktoré sme chceli, sme aj stihli zachytiť, len v porovnaní s priamou konkurenciou je menej svižný.

Mimochodom, to platí aj pre pomalé sekvenčné fotenie súborov RAW. JPG vie fotiť rýchlo, 6,5 za sekundu, no my preferujeme RAW, obzvlášť pri takomto kvalitnom výstupe, kde ponúka veľa priestoru na domáce vyvolanie fotografie. Toto skrátka nie je model na fotky akcie a športu. Zato portrétna fotografia, krajinky, full HD 50p video, v týchto oblastiach exceluje. Pozor však na batériu, podľa CIPA má výdrž len 210 záberov, na dlhšie výlety radšej berte aj náhradnú.

Z očakávaných moderných funkcií, samozrejme, nemôže chýbať Wi-Fi s NFC, takže pripojenie na mobilnú alebo tabletovú aplikáciu Canon Camera Windows je záležitosť priloženia zariadení k sebe, následne môžete na diaľku fotografovať alebo presúvať obrázky. Canon G7X je skrátka komplexný fotoaparát, vhodný takmer na ľubovoľné použitie, ktorý v mnohom prekonáva svojho priameho konkurenta.

Viac sa nám páči jeho vyhotovenie, filozofia ovládania, ako aj výstupné obrázky. Je však menej rýchly, čo sa prejaví pri fotení akcie alebo preostrovaní vo videu. Pokiaľ chcete rýchlosť a videokameru pri kompakte, uvažujte skôr o RX100 Mark III. Ak skôr fotíte portréty, selfie alebo v slabšom svetle, odporúčame práve Canon PowerShot G7 X.

Zapožičal: Canon
Cena: 580 EUR

Panasonic Lumix DMC-LX100

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Konečne sme mali LX v rukách. Mysleli sme, že to bude ten vyvolený model, ktorý konečne splní všetky naše túžby o dokonalom kompakte. Má na to všetky predpoklady. Napríklad snímač veľkosti M43, teda rovnaký, ako používajú systémy s vymeniteľnými objektívmi od Panasonicu a Olympusu. Dokonca vraj ide o rovnaký, ako využíva najlepšia bezzrkadlovka Panasonicu, teda GH4. Dokáže nakrúcať aj 4K video v úžasnej kvalite.

pana.jpg

Má svetelný objektív s celkom použiteľným rozsahom zoomu 24 ÷ 75 mm, a to pri svetelnosti F1.7 ÷ F2.8. Po započítaní veľkosti snímača sa dostávame na svetelnosť, ktorá prekonáva aj mnohé zrkadlovky skombinované so základnými objektívmi. Inak povedané, museli by ste zrkadlovku vybaviť pokročilejším svetelným objektívom, aby ste sa dostali na rovnakú reálnu svetelnosť, ako má LX100. Ten navyše k tomu všetkému pridáva kvalitný a rýchly hľadáčik, parádny displej s rozlíšením skoro milión bodov, úžasne rýchle ostrenie a sekvenčné snímanie 11 FPS. A opakujeme: to všetko pri zachovaní čipu a snímača z výborných GH4 a FZ1000. Lenže svojho vyvoleného sme ešte nenašli, LX100 je síce úžasný kompakt, zrejme najlepší doteraz, ale v niektorých ohľadoch nás sklamal.

Predovšetkým snímač nikdy nepoužívate celý. Kruh svetla dopadajúci na snímač ho nepokrýva úplne celý, čo je vlastne pri malých rozmeroch optiky pochopiteľné a celkom sa nám páči riešenie Panasonicu: na objektíve nájdete prepínač medzi pomermi strán fotiek, voliť môžete medzi 3:2, 16:9, 1:1 a 4:3, pričom podľa režimu sa z plochy snímača pokrytej svetlom vyreže daná časť a použije na záber. Takto je maximálne výstupné rozlíšenie zhruba 12 Mpx, celý snímač by pritom mal 16. No aj tak produkuje podstatne lepšie fotky než ľubovoľný iný kompakt na trhu.

pana zhora.jpg

S náskokom, dokonca aj pred výbornými modelmi Canon G7 X a Sony RX100. Samozrejme s výnimkou Fujifilmov X100. Tie však vzhľadom na konštrukciu s pevným ohniskom (a väčším snímačom) nepokryjú túžby používateľa hľadajúceho zoomovací kompakt. Fotky majú výborný dynamický rozsah, ak chcete, tak aj nádherne nízku hĺbku ostrosti a pekný bokeh. Objektív Leica kvalite fotiek naozaj pomáha a tie pôsobia, akoby skutočne pochádzali z mirrorless modelu Panasonic s niektorým pokročilejším objektívom. V tomto je to teda sklamanie aj nesklamanie - fotky sú výborné a majú vlastnosti ako zo zrkadloviek, no je škoda, že nemáme k dispozícii plné rozlíšenie. Ale môžeme ho oželieť.

Ďalej sú to len drobnosti, ale je ich mnoho a je škoda, že budeme musieť čakať na nejakú budúcu verziu, kým sa opravia. A veríme tomu, že opravené budú. Začať môžeme od vyhotovenia, ktoré sme čakali o niečo odolnejšie, dotiahnutejšie. Krásna obrazovka napríklad mohla byť dotyková, dosť by to pomohlo hlavne pri nakrúcaní videa. Takisto by sa hodil filter ND (našťastie voliteľne elektronická uzávierka dokáže ísť až na 1/16 000 sekundy).

Prstenec na voľbu clony na objektíve je skvelá vec, žiaľ, má primalý odpor a neposedne sa mení pri najmenšom dotyku. Zoomovanie na ďalšom prstenci okolo objektívu a zároveň na páčke okolo spúšte sú fajn, no je škoda, že ani jedno neposkytuje dosť rýchlu zmenu ohniska, na priblíženie jednoducho čakáte občas pridlho. Ale chválime možnosť zmeniť nadobro funkciu zoomovacieho prstenca, môžete mu napríklad napevno prideliť ovládanie ISO.

Veľmi príjemný úchop a kovové telo sú ďalšie plusové body, rovnako aj mnoho tlačidiel s možnosťou zmeny ich funkcie. Žiaľ, tie dve zďaleka najdôležitejšie, Play na prezeranie fotiek a Q.menu na vstup do rýchleho menu s prehľadom všetkých nastavení, sú implementované nesprávne. Sú takmer zapustené do tela, museli sme ich stláčať hranou prsta alebo nechtom. Navyše priestoru okolo nie je nazvyš, takže pri manipulácii s nimi sme často otáčali zadný ovládací prstenec.

pana zozadu.jpg

Napriek tomu, že ostrenie je presné a rýchle, nie je bezproblémové. Režim AFF, ktorý by mal inteligentne prepínať medzi neustálym a jednorazovým ostrením, je podľa nás príliš akčný, preháňa to so snahou a skôr veci komplikuje. Riešením je jednorazové ostrenie AF-S, v tom prípade však pozor na nízku hĺbku ostrosti pri fotení s najnižšou clonou. Uvítali by sme možnosť nastaviť správanie funkcie Auto ISO viac než nastavením maxima.

A nakoniec sa ešte posťažujeme na objektív, ktorý sa na šetrenie energie zatvára. No robí to otravne skoro, navyše prepínanie do režimu prezerania z vypnutého či uspatého stavu trvá dosť dlho. A ešte by mohli súbory JPG produkovať o niečo lepšie farby pokožky, ale toto je vec, ktorá je riešiteľná prispôsobením JPG vo fotoaparáte. A hotovo, ďalej už ideme len chváliť.

4K video je úžasná vec, v 30 aj 25 FPS. Už sme to veľmi podrobne rozoberali pri hodnotení GH4, takže len skrátene zopakujeme, aké krásne ostré video to produkuje aj pri presamplovaní do full HD. Navyše dáva veľký priestor na úpravy v postprodukcii. Ale pozor, je veľmi náročné na výkon počítača J. Okrem toho vám LX100 pomôže aj pri výrobe časozberných videí (Time Lapse) a pri nakrúcaní animácie Stop Motion.

Cena 800 eur? Podľa nás je výhodná, pretože na to, aby ste získali podobne schopnú kombináciu mirrorless tela a svetelného objektívu, by ste museli zaplatiť viac. LX100 je však mocný nástroj a z kompaktov so zoomom je podľa nás najlepší na trhu. Len škoda, že sme museli toľko kritizovať, nabudúce už by to chcelo doladiť detaily. Miesto hodnotenia dokonalý prístroj tak píšeme len takmer dokonalý.

Zapožičal: Panasonic
Cena: 800 EUR

Canon PowerShot G7 X

canon focus.jpg

Canon G7 X možno nie je považovaný za najrýchlejší model z hľadiska ostrenia, ale to neznamená, že by nestíhal. Väčšinou sa vám podaria aj zábery náročné na ostrenie, navyše vďaka výklopnej obrazovke nie je problém dostať sa do náročnej perspektívy od zeme a dotykom zvoliť, kam chcete presne zaostriť.

canon proti slnku.jpg

Snímač a obrazový procesor v Canone robia divy. Ak vám ešte niekedy bude niekto tvrdiť, že nemáte fotiť do slnka, neverte mu. So správnou výbavou to ide a vznikajú vcelku svieže fotky. Najlepšia rada je fotiť do formátu RAW a potom si vzhľad fotky vyvolať podľa chuti na počítači.

Fujifilm FinePix X30

fuji farby.jpg

Jedna z najsilnejších zbraní snímačov X-Trans vo fotoaparátoch Fujifilm je efektné podanie farieb a vysoká ostrosť fotografie. V kombinácii s výbornou optikou, pekne rozostrujúcou objekty mimo zaostrenej hĺbky, je radosť fotografovať. Obrázky sú obzvlášť pekné pri prvom pozretí na väčšom monitore, kde konečne doceníte ich nečakanú ostrosť.

fuji portret high iso.jpg

Fujifilm X30 má možno najmenší snímač, ale napriek tomu dokáže produkovať pekné fotky aj v náročnejších podmienkach. Tento portrét vznikol pri osvetlení miestnosti jedinou 40 W žiarovkou nadránom pred východom slnka. Hodnota ISO je takmer 1000, napriek tomu nebol problém zbaviť sa šumu. Kvalita optiky fotke veľmi pomohla.

Panasonic Lumix DMC-LX100

pana portret.jpg

Z hľadiska optiky je na tom najlepšie Panasonic a jeho model LX100. Fotenie portrétov s nádhernou kresbou tváre a očí je s ním hračka, a to nielen vďaka optike. Pomáha aj presné a hlavne rýchle ostrenie, schopné nájsť v zábere tváre a zaostriť automaticky na bližšie oko. Navyše fotky takmer netreba upravovať ani pri snímaní v náročnom svetle, expozícia je určená podľa osvetlenia tváre.

pana svetelnost.jpg

Panasonic a jeho extrémne svetelný objektív pred veľkým snímačom robia v zlom svetle zázraky. Vďaka nízkej clone F1.7 a vďaka ploche snímača bola táto slabo osvetlená scéna odfotiteľná aj pri ISO 400. Výsledok? Nebolo treba v postprodukcii riešiť šum. LX100 je výborný sprievodca do každej situácie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať