Kremíkové čipy, ktoré sa vedia vytvoriť samy
Výskumníci z MIT a Chicagskej univerzity predstavili inovatívnu technológiu samokonštrukciu, ktorá by sa dala využiť práve na vtesnanie viacerých prvkov na miniatúrne čipové architektúry. Technológia je teoreticky jeden zo spôsobov, ako pokračovať v zastarávajúcom Moorovom pravidle. To viac ako 50 rokov pomáhalo zmenšovať a zlacňovať počítačové súčiastky.
Výskum sa týka samokonštrukcie jednotlivých čipov. Namiesto vkladania a vrývania prvkov na kremík, ako sa to robí súčasnými metódami, využíva štúdia blokové kopolyméry. Tie majú expandovať a potom samy seba zostrojiť do preddefinovaných dizajnov a štruktúr.
Implementácia samokonštručných technológií však bude zároveň zahŕňať doplnenie ďalšieho kroku k súčasným manufaktúrnym technológiám, hovorí Karen Gleasonová, profesorka oddelenia chemického inžinierstva na MIT. Dnešné technológie pracujú s vypaľovaním vzorcov spojov na kremíkové substrátové disky (wafery) pomocou dlhých svetelných vlnových dĺžok.
Dnes výrobný proces prebieha s p ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH