Ktoré hrozby mnohým pokazili nielen Vianoce? Plus pár tipov na bezpečné nakupovanie...
Nedávno sme oslavovali strašidelný Halloween, tento mesiac
to budú príjemné a pohodové Vianoce. V tomto článku sa teda budeme
venovať najstrašidelnejším hrozbám, ale aj zopár tipom na bezpečné vianočné
nakupovanie.
Pri príležitosti Halloweenu publikoval spravodajský portál ESETu WeLiveSecurity.com zoznam piatich hrozieb, pri ktorých majú bezsenné noci aj antivírusoví výskumníci – zostavila ho Lysa Myersová.
Najstarším na zozname je malvér CIH (prezývaný aj Černobyľ), ktorý sa prvýkrát objavil v roku 1998. V správach sme sa s ním strtali celé roky, senzáciechtiví novinári mu vždy vymysleli skazonosnejšie meno – nakoniec sa ustálil názov Černobyľ. Dôvod bol jednoduchý: ak bol počítač infikovaný ešte 26. apríla (výročie katastrofy), vírus prepísal prvý megabajt pevnom disku, čo spôsobilo, že sa PC zasekol alebo ohlásil modrú obrazovku smrti. Ešte horšie boli verzie, ktoré sa dostali aj do BIOS-u, čím úplne znefunkčnili PC. CIH sa ukrýval v prázdnych priestoroch nevinných súborov a bolo veľmi ťažké sa ho zbaviť, nakoniec infikoval vyše milióna počítačov po celom svete. Aj hrozba z roku 2011 nazvaná Mebromi ukladala časť svojho kódu v BIOS-e.
Rok po tom, čo Černobyľ napádal počítače, sa objavil ExploreZip. Keď ste tento červ spustili, indikoval chybové hlásenie, že ste spustili poškodený súbor ZIP. No vírus zatiaľ na pozadí ničil: prepísal dokumenty a niektoré zdrojové kódy programov, čím súbory nenávratne (alebo takmer nenávratne) zničil.
Tento rok sa objavila veľmi nebezpečná verzia vydieračského malvéru zo skupiny tých, ktoré ESET nazýva kódovače súborov – filecoders. Tento variant je v mediálnom svete známy ako Cryptolocker. Vírus zašifruje vaše súbory a potom vás vydiera, aby ste zaplatili stovky až tisícky eur, keď chcete získať kľúč. Rada nad zlato tak ako pri každom malvéri znie: Aktualizujte antivírusový softvér a pravidelne zálohujte citlivé dáta.
Posledný na Lysinom zozname je ZMist, objavený v roku 2002. Tento vírus nemenil po čase iba svoj zjav, ale obsahoval kód, ktorý mu umožňoval rekompilovať sa z jednej infekcie na druhú. Preto sa v tom čase aj veľmi ťažko detegoval.
Dúfame, že sme čitateľa nevystrašil až natoľko, že sa bude vôbec báť zapnúť počítač a oželie aj vianočné nákupy v on-line priestore. Ponúkame pár tipov od našich výskumníkov Petra Stančíka, Stephena Cobba a Camerona Campa, ako nakupovať bezpečne.
Nakupujte u známych predajcov – na výber vianočných darčekov využívajte overené on-line obchody.
Trvajte na šifrovanej komunikácii – pri objednávaní si všímajte, či webová stránka používa na odosielanie údajov šifrovanú komunikáciu.
Aktualizuje si svoj stroj – ubezpečte sa, či operačný systém a internetový prehliadač sú aktualizované. To isté platí aj o antivírusovej ochrane. Nakupujte len cez zabezpečenú sieť Wi-Fi.
Google poradí – ak vám na e-shope niečo nesedí, skúste si jeho názov zadať do Googlu spolu so slovom podvod (respektíve s anglickým slovom fraud či scam).
Zbystrite aj po sviatkoch – po nákupoch si nezabudnite skontrolovať stav účtu a prevody, ktoré na ňom boli vykonané.
Šťastné a veselé a najmä bezpečné Vianoce všetkým. A šťastný nový rok!
Článok je pripravený v spolupráci s firmou ESET.