S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Recenzia: LG G6 – spoľahlivý spoločník do nepohody

0

Po množstve rôznych špecialít v predchádzajúcich modeloch radu LG G prichádza teraz nový G6 s klasickou konštrukciou, hoci jedna špecialita sa predsa len nájde. Je ňou na výšku pretiahnutejší (a teda naležato širokouhlejší) displej s pomerom strán 18:9. Jeho natiahnutie výrobca dosahuje zúžením vrchnej a spodnej  strany rámika, takže napriek uhlopriečke 5,7" nie je prístroj väčší ako 5,5" modely. Z dizajnovej stránky sa žiadne zázraky nekonajú. Telo prístroja je z oboch strán sklené, aj keď zadná strana evokuje dojem lešteného hliníka. Povrchová úprava obsahuje ochranu proti odtlačkom prstov, nie je stopercentná, ale je. Obvodový kovový rámik sa nezvyčajne smerom k zadnej strane rozširuje a z oboch strán má prechodovú skosenú hranu. Výhodou takéhoto riešenia je istejšie držanie v ruke. My sme mali na test platinovú verziu, v tomto prípade je displej klasicky orámovaný.

Efektnejšia je čierna verzia, kde displej vo vypnutom stave splýva s rámčekom, a keď máte zapnutú funkciu Always On, vyzerá to veľmi efektne. Áno, aj napriek tomu, že G6 používa displej IPS, môžete si tu funkciu Always On (zobrazenie údajov pri vypnutom displeji) užiť. Hoci oproti displeju AMOLED, ktorý rozsvecuje iba niektoré body, má IPS vyššiu spotrebu, pretože je podsvietený celý displej, nezaznamenali sme pri teste nadmerné vybíjanie batérie. Podľa údajov z prieskumov výrobcov sa totiž používateľ za deň až 150-krát pozrie na telefón, to znamená 150 rozsvietení displeja iba na kontrolu hodín a notifikácií. Pri použití funkcie Always On väčšina týchto rozsvietení odpadá, takže výsledná spotreba je nižšia. Ako je pri modeloch LG zvykom, zapínacie tlačidlo je umiestnené na zadnej strane a jeho súčasťou je snímač odtlačkov prstov. Vďaka tomu je pravá strana bez akýchkoľvek tlačidiel a nájdete tu iba zásuvku na karty nano SIM a microSD. Na vrchnej strane je okrem štandardného 3,5 mm jacku ešte otvor druhého mikrofónu. Ľavá strana nesie iba dvojicu tlačidiel hlasitosti.

Pri dvojitom kliknutí na vrchné sa spúšťa poznámkový blok, na spodné fotoaparát. Spodnú stranu obsadil port USB-C, mikrofón a mriežka monofónneho reproduktora. Jedna zo zaujímavostí G6 je dvojica zadných fotoaparátov umiestnených vedľa seba a s dvojfarebným LED bleskom uprostred. Fotoaparáty majú snímače so zhodným rozlíšením 13 Mpx. Prvý má uhol záberu 71°, svetelnosť F1,8, fázové zaostrenie pomocou technológie Dual Pixel a optickú stabilizáciu obrazu, druhý má optiku s extrémne širokým uhlom záberu 125°, svetelnosťou F2,4 a využíva kontrastné zaostrovanie bez stabilizácie. Vďaka tomu dokážu fotoaparáty pokryť zaujímavý rozsah ohniskových vzdialeností. Vďaka výkonnému hardvéru možno využívať aj plynulý (hoci iba digitálny) zoom tak, že prechádza medzi oboma fotoaparátmi. Zoom má pritom zaujímavé ovládanie, podržaním sa tlačidlo spúšte zmení na ovládač zoomu, ktorým môžete posúvať. Foto­aparát má viacero zaujímavých režimov vrátane manuálneho ovládania. Tu nás zaujalo vo fotorežime zobrazenie malého histogramu, pri videu zase možnosť ručného nastavenia mikrofónu s nastavením zosilnenia aj filtra a stálym zobrazením úrovne.


Každý z fotoaparátov podporuje iný zorný uhoL

Vďaka jacku možno pripojiť aj externý mikrofón, ktorý ďalej rozšíri možnosti filmovania. Novinkou je režim štvorcového foto­aparátu, ktorý využíva rozmery displeja na zobrazenie dvoch fotografií nad sebou. Môžete si tak na vrchnej časti zobraziť živý náhľad a naspodku poslednú snímku alebo pomocou porovnania s predchádzajúcou fotkou vytvoriť novú, alebo jednoducho dve fotografie skombinovať. Pekné na zábavu, iné využitie sme nenašli. Výkony foto­aparátu sú  za dobrého osvetlenia slušné. Pri slabšom osvetlení automatika občas nastaví čudné hodnoty a v snahe predchádzať šumu preferuje nízke ISO a dlhší čas. Pri statických snímkach je to účinné, ale v prípade, že je v scéne pohyb, je, samozrejme, rozmazaný. Trochu nás zarazilo, že prvá kamera s užším uhlom má napriek lepšej svetelnosti vyššie sklony k produkcii šumu. Najskôr je to spôsobené nižšou citlivosťou snímača z dôvodu použitia technológie Dual Pixel. Zaostrovanie vo fázovom režime je veľmi rýchle, treba si však dávať pozor, kam fotoaparát zaostruje. Občas má tendenciu ignorovať objekty v popredí aj napriek ich umiestneniu v strede obrazu. Dá sa to však jednoducho vyriešiť dotykovým označením objektu alebo tváre. Potom ich automatika sleduje veľmi spoľahlivo. Video sa dá natáčať v rozlíšení 1080 60p alebo 4K 30p. Obraz je použiteľný aj za slabších svetelných podmienok, pri používaní s interným mikrofónom je však prístroj náchylný na prenikanie ruchov do záznamu. Kvalita záznamu patrí k lepšiemu priemeru.

Z hardvérovej stránky môže byť LG G6 pre niekoho trochu sklamaním. Použitý je síce špičkový, ale minuloročný model 4-jadrového procesora Qualcomm Snapdragon 821 s grafikou Adreno 530. Tomu sekundujú 4 GB RAM a 32 GB vnútorného úložiska na dáta, rozšíriteľného kartami ­microSD. Z nášho pohľadu však procesoru nič ­nechýba, skôr nás zaráža iba 32 GB vnútorné úložisko, to už je na tohoročnú vlajkovú loď trochu málo. Vzhľadom na nasadenú cenu ho musíme porovnávať s novým Galaxy S8, ktorý má z hardvérovej stránky navrch.


Napriek použitému displeju IPS umožňuje LG G6 režim Always on            

LG G6 beží na operačnom systéme Android 7.0 Nougat s vlastnou grafickou nadstavbou. Je to prvý no-Google Pixel smartfón s Google Assistantom. Základný výber motívov nie je veľmi nápaditý a na prostredí nás nič obzvlášť nezaujalo. Prístroj sme však mali na teste dlhší čas a musíme uznať, že sme sa nestretli s nijakými zádrhmi. ­Používali sme ho vo všetkých bežných situáciách, prepojený s náramkom Gear Fit 2, s viacerý­mi modelmi bluetoothových reproduktorov, s hands-free v aute, zdieľali sme internetové pripojenie cez Wi-Fi hotspot aj USB a všetko fungovalo bezchybne. Prístroj nemá tlačidlá pod displejom, používa iba virtuálne na displeji. Zaujímavá vychytávka je to, že si ich môžete usporiadať podľa seba, navyše ich môžete mať dovedna päť. Prostredie sa nehemží množstvom crapwaru, čo tiež veľmi oceňujeme. Predinštalovaných je zopár aplikácií od LG vrátane obchodu s aplikáciami. Mnohých používateľov poteší, že si v obchode môžu bezplatne nainštalovať viacero hier až v hodnote 200 USD. Aplikácie, ktoré nie sú optimalizované na neobvyklý pomer strán displeja 18:9, prístroj ohraničí čiernymi pásmi, väčšina aplikácií sa nám však zobrazovala na celom displeji. Videá 16:9 mali čierny pás na pravej strane. Výkonovo prístroju nič nechýba, bez problémov zvládal všetky hry aj prehrávanie videí, a to aj v 4K rozlíšení. V AnTuTu Benchmarku síce nedosahuje na špičkové miesta, ale s výkonom 136 143 bodov rozhodne nepatrí k outsiderom. V portfóliu prístroja nájdete aj podporu herného API Vulkan, ktoré sa okrem lepšieho výkonu a optimalizácie v hrách stará aj o zníženie spotreby. Samostatná kapitola je displej. Používa technológiu IPS, má veľkosť 5,7", rozlíšenie 1440 × 2880 bodov a podporuje zobrazenie obsahu s vysokým dynamickým rozsahom, a to rovno v štandardoch HDR10 aj Dolby Vision. Ako sme už naznačili, umožňuje využívať funkciu Always On. Tá má nastaviteľnú intenzitu podsvietenia, keď ju však chcete využívať aj cez deň, musíte nastaviť vyššiu. Ak potrebujete viac šetriť energiu, možno ho vypnúť, prípadne si nastaviť profil, keď sa bude automaticky vypínať. Na displeji sa dajú zobrazovať digitálne alebo analógové hodiny, ľubovoľný nápis, napríklad meno majiteľa, a zobrazuje sa tu aj stav batérie a notifikácie. Z neznámeho dôvodu prístroj nemá notifikačnú diódu. Keďže zapínacie tlačidlo je vzadu, oceníte možnosť prebudenia prístroja poklepaním na displej, rovnako ho aj uzamknete. Príjemne nás prekvapila výdrž batérie, ktorá aj pri intenzívnejšom používaní s rezervou prežije jeden deň, pri šetrnejšom používaní, ale s trvalo zapnutým Always On, Wi-Fi, blue­tooth, dátami aj GPS sme sa dostali na dva dni.

Na záver musíme konštatovať, že LG je tak trochu sivá myška. Na jednej strane nevyvolá žiadny WOW efekt a dizajn je skôr umiernený, na druhej strane z hľadiska funkčnosti, spoľahlivosti a výdrže k nemu nemáme výhrady. Je to poctivý ­pracant, ktorého nezaskočí ani hranie hier či ­prehrávanie videí. 

Používateľa určite poteší aj certifikácia odolnosti pri ponorení do vody a proti prenikaniu prachu na úrovni IP68 a rýchle nabíjanie štandardom Qualcomm Quick Charge 3.0.

Parametre:

• Procesor  Qualcomm Snapdragon 821, 4-jadrový, (2× 2,35 GHz a 2× 1,6 GHz), grafika Adreno 530, 4 GB RAM, displej 5,7"  1440 × 2880 bodov,  32 GB + micro SD, 1× nano SIM, bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac,  duálny 13 Mpx fotoaparát, automatické zaostrovanie, optická stabilizácia OIS 2.0, extrémne širokouhlé snímanie, predný 5 Mpx širokouhlý fotoaparát, OS Android 7.0, batéria 3300 mAh, rozmery: 148,9 × 71,9 × 7,9 mm, AnTuTu Benchmark: 136 143

• Cena: 749 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný displej, slušná výbava, kvalitné fotografie, dobrá výdrž, rýchle nabíjanie
- Nemá bezdrôtové nabíjanie, starší hardvér

HODNOTENIE:

Displej: 90 %
Foto/video: 90 %
Výkon: 100 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 94 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
LG

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať