S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Samsung Galaxy S8+: Najkrajšie „esko“ z pohľadu používateľa

0

»Vzápätí po Samsung Galaxy S8 k nám do redakcie dorazil aj jeho väčší súrodenec S8+. Oba prístroje využívajú rovnaký hardvér, rozdielne sú iba displej a batéria. Displej má v tomto prípade uhlopriečku 6,2" a pri zhodnom rozlíšení 1440 × 2960 bodov poskytuje hustotu zobrazenia 529 ppi (oproti 570 ppi v S8). Batéria sa musela prispôsobiť displeju, takže kapacita stúpla o 500 mAh na celkových 3500 mAh. Vzhľadom na to, že sú prístroje vlastne zhodné, rozhodli sme sa otestovať telefón z používateľského hľadiska. Samsung série S som nikdy nepoužíval, mojím favoritom sa od prvej generácie stal Galaxy Note, a tak som zatiaľ zostal pri Note 4. Keď prišiel prvý Note na trh, ozvali sa reakcie typu „je to priveľké“, „kto by nosil taký veľký smartfón“, „to sa nikdy predávať nebude“. A to išlo v tom čase o obrovský displej s uhlopriečkou 5,3" a rozlíšením 800 × 1280 bodov. No a teraz tu máme Galaxy S8+ s  6,2" displejom. Musím sa priznať, že keď som po ­prvýkrát videl menší variant S8 s 5,8" displejom, skonštatoval som, že taký malý smartfón by som nechcel.

Keď som však rozbaľoval S8+, oči mi zažiarili. Konečne prvé „esko“ podľa mojich predstáv. Prístroj je navyše krásny, v pohotovostnom režime vidíte iba jednoliatu čiernu plochu so zaoblenými okrajmi, z ktorej akoby vystupovala grafika s hodinami a notifikáciami, zobrazená ne­ustále v režime Always-On. Áno, tento režim používajú aj staršie modely radu S, displej S8/S8+ však využíva špeciálnu vrstvu pohlcujúcu svetlo, ktorá zabezpečuje hlbokú čiernu farbu displeja, takže efekt je oveľa pôsobivejší. Takúto vrstvu sme mohli vidieť aj na niektorých OLED TV. ­Displej sám osebe je to najlepšie, s čím sa môžete v súčasnosti stretnúť. Farby sú jasné a výrazné, nie však priveľmi saturované. Spĺňa novú špecifikáciu Mobile HDR Premium na zobrazenie obrazu s vysokým dynamickým rozsahom a dosahuje aj podľa meraní úctyhodný maximálny jas až 693 cd/m2. O tom sa nakoniec jednoducho presvedčíte pri používaní za slnečného dňa, keď je viditeľnosť displeja vynikajúca. Najefektnejšia je však plocha displeja, ktorá pokrýva takmer celú prednú časť prístroja, pričom aj z vrchnej a spodnej strany sú iba úzke okraje.


ISO 40, 1/2368s, F1,7

Najväčšie obavy som však mal o hardvérové tlačidlo, ktoré bolo vždy veľkým benefitom modelov Samsung a pre mňa jedna z vecí, ktorej sa vzdať nechcem. Napriek tomu, že tlačidlo zmizlo, moje obavy sa nesplnili. Nahradila ho spodná oblasť displeja reagujúca na tlak, takže funkcia sa zachovala, navyše teraz možno prístroj zobudiť aj poklepaním na toto virtuálne tlačidlo, tlačidlo má hmatovú spätnú väzbu. Vďaka displeju s nezvyčajným pomerom strán 18,5:9 sú tlačidlá aj notifikačná lišta mimo bežného rozsahu displeja, takže celková zobrazovacia plocha je väčšia ako na iných smartfónoch. Použitý pomer strán displeja je na pomedzí 16:9 a 21:9, čo je výhodné aj pri sledovaní videí. Vďaka prepracovanej konštrukcii je prístroj užší a trochu dlhší ako Note 4 a napriek veľkému displeju vyzerá opticky menší. Dizajn je veľké lákadlo prístroja a hladké sklo, po celom obvode plynule zaoblené, je veľmi príjemné na dotyk. Kedykoľvek som prístroj vytiahol, vzbudzoval veľkú pozornosť. Samozrejme, má to aj tienisté stránky. Povrch je pre túto úpravu pomerne klzký, a tak treba byť pozornejší pri manipulácii s mobilom. Zatiaľ čo predná strana nesie povrchovú úpravu proti odtlačkom prstov (svedčí o tom aj jej väčšia klzkosť), zadná ich priam priťahuje. Škoda aj nešikovného umiestnenia snímača odtlačkov prstov hneď vedľa fotoaparátu. Keď už Samsung konečne fotoaparát zapustil do tela, musíte si ho aspoň obchytať prstami. Povrch má podľa údajov výrobcu z oboch strán kryť Corning Gorilla Glass 5. Toto sklo by malo byť odolné proti škrabancom, no po pár dňoch som si  na spodnej strane všimol drobné ryhy. Ťažko povedať, možno predprodukčná vzorka, ktorú sme testovali, mala inú ochrannú vrstvu, bolo by však nepríjemné nosiť takýto prístroj v obale. Okrem tejto „drobnosti“ však môžem na S8+ už len spievať chválu.


Kontextové menu má teraz viac možností

Nechýba najnovší port USB-C štandardu USB 3.1 ver.1 ani starý dobrý 3,5 mm jack, zadný fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx, snímačom Dual Pixel s fázovým zaostrovaním a nahrávaním 4K30p videa. Napriek tomu, že nie som zástancom fotenia mobilom, tento fotoaparát ma zaujal. Za dobrých svetelných podmienok poskytuje výborne prekreslené ostré snímky s jemným vykreslením detailov, veľmi dobrým dynamickým rozsahom a živými farbami. S ubúdajúcim svetlom, samozrejme, kvalita klesá, ale v tomto ohľade bolo prekvapenie ešte väčšie. Fotoaparát používa potláčanie šumu pomocou viacnásobnej expozície na pozadí. Táto metóda sa používa aj pri drahších kompaktoch a treba povedať, že S8+ vďaka tomu poskytuje vynikajúce výsledky. Použitie fázového zaostrovania je jednoznačný prínos. Fotoaparát veľmi rýchlo a kvalitne zaostruje. Fotografie sa navyše dajú ukladať aj v RAW, takže ich možno vo veľkom rozsahu upravovať. RAW má hlavné výhody práve pri fotení v slabom osvetlení. Zatiaľ čo v JPEG nasadí fotoaparát pomerne silné odšumovanie, ktoré vedie k strate detailov, pri spracovaní z RAW možno z fotografie dostať oveľa viac. Je však jasné, že väčšina mobilných „fotografov“ končí úpravy maximálne nasadením nejakého „zlepšovacieho“ efektu priamo v mobile.  Video je pekné, aj v 4K má vysokú ostrosť, vzhľadom na pomerne malý dátový tok (necelých 50 Mb/s) sa však hlavne pri scénach s väčším množstvom detailov objavujú kompresné artefakty.


Bočný panel má široké možnosti konfigurácie

No v mobilnom svete aj tak patrí medzi najlepšie (ako sa hovorí, „medzi slepými je jednooký kráľom“). Ako vnútorné úložisko je použitá pamäť UFS, ktorá je veľmi rýchla, takže nezdržuje pri nijakých operáciách. Oceňujem, že sa Samsung rozhodol použiť veľmi slušnú kapacitu 64 GB, ktorá na bežné používanie zväčša postačí. No ak si chcete nosiť so sebou väčšie zbierky hudby, fotiek či videí, nie je problém ju rozšíriť kartou microSD. Keďže zvyknem svoj mobil využívať naplno, samozrejmé bolo otestovať, ako si rozumie s okolitým svetom. Cez bluetooth som pripájal náramok Samsung Gear Fit 2, hands-free v aute (Toyota Prius), tag na vyhľadávanie kľúčov TrackR, niekoľko modelov bluetoothových reproduktorov. Wi-Fi okrem bežného pripojenia muselo zvládnuť prenosy Direct Wi-Fi s rôznymi zariadeniami aj vytvorenie prístupového bodu a v neposlednom rade som vyskúšal spoluprácu s fotoaparátmi Sony, Panasonic, Canon a Nikon. NFC som skúšal aj s mobilnými platbami Tatra banky. Vo všetkých bola stabilita pripojenia aj aplikácií bezproblémová. Takéto testovanie je dôležité práve pri novinkách a odhalí prípadné chyby alebo nekompatibilitu. Zdá sa však, že v tomto prípade si Samsung dal záležať.  V balení s prístrojom dostanete  rýchlonabíjačku s výkonom 15 W. Vzhľadom na to, že modely dodávané na náš trh nie sú vybavené procesormi Qualcomm, rýchle nabíjanie nevyužíva systém Quick Charge,  ale bližšie nešpecifikované adaptívne nabíjanie. Podľa mojich testov však prístroj spolupracuje aj s nabíjačkou Quick Charge verzie 3.0, nabíjanie je rovnako rýchle ako s tou dodávanou. Prístroj si rozumie aj s bezdrôtovým nabíjaním štandardu Qi a Powermat vrátane rýchleho nabíjania. Čas nabíjania je o niečo dlhší ako s káblom, ale aj tak batériu nabijete zhruba za 2 hodiny. Nabíjanie fungovalo bez problémov.


ISO 40, 1/52s, F1,7

Z ďalšieho príslušenstva je v balení redukcia micro USB – USB-C a USB-C – USB-A, ktorú môžete použiť na skopírovanie obsahu starého smartfónu, prípadne na pripojenie kľúča USB alebo čítačky kariet. Samsung pribalil aj kvalitné slúchadlá AKG od Harman Kardon. Majú efektné sivé vyhotovenie s opletaným káblikom proti zamotávaniu. Zo zvukovej stránky je prejav ladený viac do výšok a basová zložka je pomerne výrazne orezaná. Pri porovnaní so slúchadlami Samsung dodávanými k Note 4 je ich zvuk plnší. Reproduktor smartfónu má výduch v spodnej časti vedľa konektora USB-C, takže aj pri položení na stôl hrá dobre. Zvuk z interného reproduktora je síce iba monofónny, ale je prekvapivo kvalitný a má aj slušný výkon. Iba pri pozeraní filmu na šírku, ak prístroj držíte v ruke, si môžete mriežku zakryť. V tomto prípade je však lepšie ho držať v ľavej ruke. Prístroj je aj napriek nezakrytým konektorom vodotesný so stupňom krytia IP68, takže znesie aj obľúbenú barovú zábavku – ponáranie do piva. Vyhýbať sa však treba slanej vode, ktorá by mohla konektory poškodiť. Po namočení si treba dať pozor na očistenie a vysušenie konektorov.

Čo sa týka biometrickej ochrany, skenovanie dúhovky ma veľmi nepresvedčilo, pri testovaní bol problém, aby prístroj zaregistroval očný sken. Systém je chúlostivý na okolité svetlo a odlesky a skenovanie sa podarilo až po niekoľkých pokusoch. Podobné to bolo aj s odomykaním obrazovky, takže som väčšinou skončil PIN-om alebo vzorom. Rozpoznávanie tváre je o niečo lepšie, ale žiadna z týchto funkcií ma nenadchla. A keďže som si nechcel obchytávať fotoaparát pri nahmatávaní snímača odtlačkov prstov, zostal som pri starom dobrom potiahnutí prstom.

Používateľské prostredie je príkladne odladené. Samsung ho teraz nazýva Experience a oproti radu S7 sa líši v mnohých drobných detailoch. Veľa z nich si ani veľmi nevšimnete, ale zistíte, že sa s ním lepšie robí. Veľmi sa mi páči napríklad vstup do menu aplikácií potiahnutím nahor, aj keď sa to dá vypnúť a vstupovať tam tlačidlom. Za najužitočnejšiu „vychytávku“ považujem kontextové menu, ktoré sa zobrazí pri podržaní ikonky aplikácie. Má ju aj S7, ale tu je ešte zlepšená a ponúkne vám výber viacerých aplikácií, odkaz na domovskej obrazovke (ak ste v aplikáciách), spánok, odinštalovanie a informácie o aplikácii. Takže ak chcete napríklad odinštalovať jednu alebo viac aplikácií, nemusíte ich prácne vyhľadávať v menu, dá sa to priamo po­držaním ikonky. Označíte, ktoré chcete odinštalovať, a aplikácie sa postupne odinštalujú, každú musíte ešte potvrdiť, čo sa zíde, keby ste sa pomýlili. Veľmi šikovné.  

 Ako som písal na začiatku, Samsung Galaxy S8+ si ma získal hneď pri vybaľovaní a pozitívne je, že ani po niekoľkodennom testovaní som názor nezmenil. Výdrž batérie je veľmi dobrá, a keď už som sa s telefónom prestal stále hrať, vydržal dva dni, nabíjal som druhý deň o 21. hodine pri stave batérie 16 %. Pritom som mal v kuse zapnuté dáta, Wi-Fi,  pripojený Gear Fit 2 cez bluetooth a, samozrejme, displej Always On. Pri intenzívnom používaní po prvom dni som nabíjal o polnoci pri stave 36 %.  Takže skvelý výkon. S priloženou nabíjačkou je nabíjanie záležitosť asi 1,5 hodiny, bezdrôtové nabíjanie Qi z toho istého stavu (asi 18 %) to zvládne za 2 hodiny. V AnTuTu Benchmarku som nameral 173 616 bodov, čo prístroj výkonovo radí medzi absolútnu špičku, v 3D výkone takmer dvojnásobne prekonal iPhone 7+, i keď v operáciách s pamäťou bol s tesným rozdielom slabší. Vysoký výkon dokladuje aj bezproblémové prehrávanie 10-bitového 4K HDR videa pomocou MX Playera, ktorý podporuje hardvérovú akceleráciu. 

Parametre:

• Procesor: 8-jadrový 64-bitový Exynos 9 Series (8895) (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz), 10 nm technológia; grafika: Mali-G71; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 256 GB; displej: 6,2" QHD Super AMOLED, 2960 × 1440 px (529 ppi); fotoaparát: zadný Dual Pixel 12 Mpx (f/1,7), optická stabilizácia; predný 8 Mpx (f/1,7); sieť: LTE Cat16,  konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), VHT80 MU-MIMO,1024QAM Bluetooth v 5.0 LE do 2 Mb/s, ANT+, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, ­Galileo, Glonass, Beidou); senzory: barometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, kompas, Hallov senzor, snímač očnej dúhovky, senzor priblíženia; batéria: 3500 mAh, používateľsky nevymeniteľná; operačný systém: Android 7.0 (Nougat) + TouchWiz Grace UI; rozmery: 160 × 73 × 8,1 mm; hmotnosť: 173 g; Benchmark ­AnTuTu: 173 616

• Cena: 899 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, výborná výbava, špičkové fotografie, vysoký výkon, veľmi dobrá výdrž, rýchle nabíjanie aj bezdrôtové
- Nespoľahlivá biometria, nevhodne umiestnený snímač odtlačkov prstov

HODNOTENIE:

Displej: 100 %
Foto/video: 100 %
Výkon: 100 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať