ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Lenovo X1 Carbon: Šiesta generácia – ešte ľahší a výkonnejší notebook

0

Lenovo X1 Carbon piatej generácie som používal niekoľko mesiacov a nevedel som si ho vynachváliť. Hmotnosť, spracovanie, zvýšená odolnosť, skvelá klávesnica a výborná výdrž z neho robili skvelý notebook na prácu. Udelil som mu preto aj ocenenie Tip redakcie. Prešlo niekoľko ďalších mesiacov a Lenovo predstavilo nový X1 Carbon, už šiestu generáciu. Tá sa od piatej na prvý pohľad veľmi nelíši. Viac zmien sa urobilo pod kapotou. Dokáže novinka udržať vysoko nastavenú latku predchodcu?

Zmeny v dizajne notebooku sú minimálne. Čierny variant je teraz viac čierny než sivý. Do čierneho lesklého kabáta sa odeli aj logá Lenovo, ThinkPad a X1 Carbon, ktoré už nebijú do očí, no v čiernom kabáte sú skôr módnym doplnkom. Na veku displeja pribudlo označenie X1, aby sediaci okolo hneď vedeli, kto je tu šéf. Spomenuté zmeny sú naozaj len kozmetické a šiesta generácia je prakticky totožná s piatou. Prekvapujúce je, že výrobcovi sa podarilo urobiť notebook ešte o niečo ľahší, než bola piata generácia. Tá mala 1153 gramov, nová šiesta generácia má hmotnosť 1139 gramov.

Medzi ďalšie zmeny rozlíšiteľné voľným okom patria nové usporiadanie a typ portov, krytka kamery a nový displej. Piatu generáciu som za konektivitu veľmi chválil, šiesta je na tom veľmi podobne. Na pravom boku sa žiadne zmeny neudiali, stále je tu 3,5 mm audiokonektor, vetranie, port USB a zámok Kensington. Odlišnosti nájdeme na ľavej strane. Dvojicu portov Thunderbolt 3, špeciálny eternetový konektor, plnohodnotné USB a HDMI 1.4 sme mali aj pri predchodcovi, teraz sú však v inom poradí. Eternet sa premiestnil k druhému Thunderboltu. Dôvod je prozaický. S novou generáciou notebookov X1 Lenovo predstavilo aj nové USB-C dokovacie stanice. Dvojica TB3 a eternet sa pripájajú do doku spoločne. Nielenže tak rozšírite možnosti konektivity, ale notebook sa bude aj nabíjať. Nové doky sú však smutná správa pre majiteľov starších modelov, ktoré boli niekoľko rokov nezmenené. K novým X1 ich už nepripojíte. Generačná obmena za Thunderbolt 3 je však logický krok, ktorý chválim. Dáva používateľom možnosť voľby. Po­užiť môžete akýkoľvek dok Thunderbolt 3, aký vám vyhovuje, nemusí byť priamo od Lenova. K notebooku tak okrem viacerých monitorov či USB zariadení môžete pripojiť aj plnohodnotnú počítačovú grafickú kartu cez dok eGPU. Zmena v usporiadaní portov zatiaľ vyzerá logická a bezproblémová. No nie je všetko zlato, čo sa blyští. Narážam na spojený port TB3 a eternet. V balení nájdete redukciu na zapojenie kábla RJ-45 eternet, po jej zapojení však narazíte na nepochopiteľnú chybu v dizajne. Len čo pripojíte redukciu, vedľajší port TB3 je už nepo­užiteľný, pretože sa nijaký kábel USB-C nedá fyzicky pripojiť. Eternetový konektor a Thunderbolt sú príliš blízko vedľa seba a nedajú sa obsadiť oba naraz. Musíte si tak vybrať, či budete používať dva TB3 naraz, alebo len jeden TB3 a eternet. Toto pokladám za veľkú nevýhodu oproti piatej generácii, výrobca vás tak vyslovene tlačí do toho, aby ste si kúpili dok TB3.

Zo zadnej strany opäť možno pripojiť kartu microSD a nanoSIM pre mobilné pripojenie LTE-A. Dáta v notebooku tak môžete mať bez nutnosti používať modem USB či hotspot na telefóne. Dosah signálu je na notebooku výrazne lepší než na smartfóne, o čom som sa presvedčil na chate v Tatrách. Veľmi by som si prial, keby namiesto slotu microSD bol na boku notebooku plnohodnotný slot SD. To by určite ocenili všetci novinári, fotografi a podobne produktívni ľudia, ktorí potrebujú spracovať snímky z fotoaparátu. Tie najčastejšie používajú práve karty SD.

Nová generácia X1 Carbon prináša aj niekoľko zlepšení v oblasti bezpečnosti. Malá, ale užitočná zmena je tzv ThinkShutter, čo je fyzické prekrytie prednej kamery. Jednoduchý posuvný mechanizmus dokáže v priebehu sekundy odkryť a zakryť kameru a vy ju tak nemusíte zakrývať lepiacou páskou ako Mark Zuckerberg, na čom sa internet baví doteraz. Pri konfigurácií notebooku si môžete vybrať aj infračervenú kameru s rozpo­znaním tváre a s podporou Windows Hello. Táto kamera, žiaľ, nie je dostupná spolu s HDR displejom, nemal som ju preto možnosť vyskúšať. Čítačka odtlačkov má teraz senzor Match-on-Chip, ktorý poskytuje väčšiu bezpečnosť a dokáže sa učiť. Ak si na­príklad porežete prst, notebook to rozpozná, aktualizuje odtlačok a zamedzí odomknutie tým istým prstom bez reznej rany. Senzor sa postupne učí a prispôsobuje aktuálnym podmienkam. Bezpečnostný čip TPM 2.0 je samozrejmosť.

Veľká novinka je už spomínaný HDR dis­plej. Ide o najvyššiu konfiguráciu displeja ponúkanú s novým X1 Carbon. Štrnásťpalcová obrazovka s rozlíšením WQHD (2560 × 1440) sa vyznačuje vysokým jasom a širokým farebným gamutom. Displej spĺňa certifikáciu HDR Dolby Vision. S čistým svedomím môžem vyhlásiť, že krajší displej som na notebooku ešte nevidel. Podanie farieb, kontrast a jas sú naozaj špičkové. Každodenná práca, ale aj pozeranie HDR filmov sú na notebooku zážitkom. Bolo to prvýkrát, keď mi na notebooku neprekážalo, že displej je lesklý. Extrémne vysoký jas 500 nitov vám umožní používať notebook aj na priamom slnku v lete. Výrobca tvrdí, že displej má 100 % pokrytie farebného spektra AdobeRGB. Na rad sa tak dostala sonda SpyderElite5, aby sme toto tvrdenie preverili. Nameral som 100 % pokrytie sRGB a takisto 100 % spektra AdobeRGB. Špecifikácia udávaná výrobcom sa teda potvrdila. Gama na úrovni 2,4 je mierne vzdialená od ideálnej hodnoty 2,2. Pri jase 100 % som nameral 469,8 nitu a kontrast 1200:1. Uniformita displeja bola veľmi dobrá, len s miernou odchýlkou vpravo hore. Hodnota delta bola na úrovni δE = 1,12, čo je veľmi dobrá hodnota. Čokoľvek pod δE = 2 sa chápe ako veľmi dobrý výsledok. HDR displej v X1 Carbon je vhodný na úpravu fotografií a videí. Namerané hodnoty to len potvrdzujú.

Okrem HDR displeja máte na výber aj z WQHD matnej verzie a dvojice matných full HD variantov, pričom jeden z nich je dotykový. Práve dotyková verzia je zaujímavá vďaka použitiu technológie On-Cell Touch. Lenovu sa podarilo integrovať dotykovú vrstvu do displeja a ten tak nemusí byť krytý lesklým sklom. Nové dotykové displeje sú rovnako ťažké ako tie bez dotyku a môžu byť matné, čo doteraz nebolo možné. Na plnohodnotnú prácu dotykom a predovšetkým perom je však určený model X1 Yoga 3.

Najväčší rozdiel oproti predchádzajúcim generáciám, nielen oproti piatej, je obrovský nárast výkonu. Výrobca udáva zvýšenie oproti piatej generácii až o 35 %. Vyšší výkon má na svedomí nová 8. generácia procesorov Intel Core. Nové 15 W modely ULV sú na rozdiel od predchodcov štvorjadrové s HT, teda dovedna s ôsmimi vláknami. Už toto je samo osebe veľký krok vpred oproti predchádzajúcej generácii s konfiguráciou 2/4. Testovaný kus má procesor Intel Core-i7 8550U. Za­ujímavé zmeny sa udiali aj pri taktoch procesorov ôsmej generácie. Základný takt je nižší, v tomto prípade 1,8 GHz, no TurboBoost sa vyšplhal až na 4,0 GHz. Procesor tak disponuje väčším spektrom, v ktorom môže operovať podľa aktuálnych požiadaviek a poskytnúť tak maximálny výkon alebo lepšiu výdrž. Pri používaní notebooku som si všimol, že takty procesora môžu klesnúť až na úroveň 0,5 GHz.

Papierové zvýšenie výkonu vidieť v praxi aj testoch. Kým piata generácia s dvojjadrovým i5-7200U ledva stačila mojej pracovnej záťaži, nová šiesta generácia ju zvláda bez problémov. Spomalenia či zaseknutia systému, ktorých svedkom som bol pri predchodcovi, úplne vymizli. Treba však upozorniť, že kým piatu generáciu som testoval v druhej najnižšej možnej konfigurácii (s Core i5 a 8 GB RAM), teraz mám k dispozícii najvyšší model s i7 a 16 GB RAM. Rozdiel vo výkone a plynulosti tak nemožno pripísať len novému procesoru. V Geekbench 4 môžeme vidieť nárast zo 4473 na 4845 bodov v single core teste, ak porovnávame nový i7 8550U a i7 7600U z predchádzajúceho modelu. Tu nie je nárast výrazný, 10 % je bežná hodnota pri medzigeneračnom raste. Zásadný rozdiel vidieť až v multi-core teste. Z 8641 bodov sme sa dostali až na 14 654 bodov, čo je nárast takmer o 70 %. Pekne tak vidieť rozdiel medzi dvoj- a štvorjadrom. S novým i7 8550U sme sa dostali na úroveň 45 W štvorjadier i7 7700HQ, ktoré sa používali v herných a pracovných notebookoch. To pokladám za úspech, pretože tento výkon je teraz ukrytý v tenkých a ľahkých ultrabookoch. Nie je to však zadarmo. Oproti predchádzajúcej generácii X1 Carbon je šiesta výrazne teplejšia na spodnej strane. Tá sa dokáže zahriať až tak, že je nepríjemné mať notebook položený na nohách. Vyššie teploty sa prejavili aj v benchmarkoch, kde často prekročili 90 stupňov, pričom najvyššia nameraná teplota bola 97 stupňov. Na výber máte z rôznych verzií úložísk, testovaný kus má PCIe NVMe 1 TB SSD. Jeho rýchlosti sú impozantné. V CrystalDiskMark som nameral 3250 MB/s pri sekvenčnom čítaní a 2370 MB/s pri sekvenčnom zápise.

Vyšší výkon sa odrazil nielen na teplotách, ale aj na výdrži. Testovaný kus vydržal prehrávať video na YouTube cez Wi-Fi pri 50 % jase a 40 % hlasitosti 7,5 hodiny. To je výrazne menej ako testovací kus piatej generácie, ktorý vydržal až 12 hodín. Upozorňujem však, že pri piatej generácii som testoval i5 a full HD displej. Obrazovka HDR na šiestej generácii si tiež ukrojila väčšiu časť energie z batérie. Na­priek tomu je 7,5 hodiny pre i7 a displej HDR WQHD viac než dobrá hodnota. Nabíjanie je veľmi rýchle, po polhodine ste na takmer 50 %. Po hodine je to približne 80 %. Dobitie na 100 % je už pomalé a celkové nabitie trvá takmer 2 hodiny.

Verdikt

Nová generácia X1 Carbon nesklamala. Zachováva si prémiový dizajn a spracovanie predchodcu, no pridáva niekoľko zlepšení, ako je ThinkShutter, skvelý HDR displej či výrazný nárast výkonu. Práve displej a nový procesor sú najväčšie zmeny oproti predchodcovi. A práve tieto dve oblasti neboli pri predošlom modeli dokonalé. Teraz už sú, no prináša to negatívny vplyv na teploty a výdrž batérie. Treba teda rátať s tým, že kombinácia i7 a HDR displeja znamená horúci spodok notebooku a výdrž slabšiu ako u predchodcu. Ak vám ide o výdrž, siahnite po full HD modeloch a procesoroch i5. Ostatným môžem i7 a HDR displej len odporučiť, je to naozaj skvost.

Parametre:

Štvorjadro Intel Core-i7 8550U Kaby Lake-R 1,8 – 4,0 GHz, displej 14", 2560 x 1440 px, IPS, HDR, lesklý, 16 GB DDR4 RAM, Intel UHD 620, M.2 PCIe NVMe SSD 1 TB, Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.2, HDMI 1.4, 2× Thunderbolt 3 USB 3.1 gen. 2 Type-C, 2× USB 3.0, micro SIM, microSD, audio jack, 57 Wh batéria, HD kamera, podsvietená klávesnica, zvýšená odolnosť MIL-STD-810G, rozmery 324 × 217 × 16 mm, hmotnosť 1139 g, Windows 10 Pro, benchmarky: 3DMark FireStrike: 1096, Time Spy: 395, Sky Diver: 4129, PC Mark 10: 3565

Zapožičal: Datacomp
Cena: 2800 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ HDR displej, výkon, spracovanie
- Vyššie teploty

HODNOTENIE:

Dizajn: 100 %
Výkon: 95 %
Funkcionalita: 95 %
Celkovo:  95 %

Tomáš Brestovanský

Všetky autorove články
Lenovo X1 Carbon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať