S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Recenzia: AOC I1601FWUX: Prenosný monitor do tašky

0

Mobilné displeje sa pomaly rozširujú. To i vďaka masovému nástupu USB-C, cez ktoré natívne komunikujú. Najnovšie na redakčný stôl dorazil model AOC, ktorý má v mnohých ohľadoch pred konkurenciou navrch, no vyznačuje sa i slabšími miestami.

Výborné polohovanie

Prvá vec, v čom tento monitor boduje, je skvelý stojan. Zlomy medzi magnetickými doskami sú navrhnuté tak, že táto konštrukcia telo nielen pevne udrží, ale umožňuje i široké možnosti úprav pozorovacieho uhla. Či už máte zobrazovaciu plochu natočenú horizontálne, alebo vertikálne, vždy je možné plynulé nastavenie záklonu v rozsahu 1 – 25°. Vo vertikálnej polohe má istiaci magnet po dlhšej strane zadného krytu väčšiu dráhu a monitor udrží aj pri +30°, čo už zhruba zodpovedá maximálnemu uhlu otvorenia väčšiny bežných notebookov. No tu už treba počítať s nižšou stabilitou. V uvádzanom rozsahu sa dobre premyslená konštrukcia len tak nezosype. 

Kvalita vyhotovenia a pevnosť šasi sú na perfektnej úrovni. Všetko pekne lícuje a drží tvar aj pri pokusoch o ohyb. To i vďaka masívnej kovovej vaničke, do ktorej je panel ponorený. Tá zvonku kombinuje hliník s elegantným finišom a z vnútornej strany bude zrejme i nejaká oceľová súčasť, aby fungoval magnetizmus. Tieto materiály sú rozumne vyvážené aj vzhľadom na nízku hmotnosť (807 g). Hrúbka panela je 8,8 mm, čo takisto považujem za vhodný kompromis medzi pevnosťou a mobilitou.

Na dnešné pomery trochu nevzhľadne pôsobí široký rámček (15,3 mm a na strane s logom AOC až 25 mm) okolo displeja. Má to však svoje opodstatnenie – pod plastovým rámčekom sú kovové prvky, vďaka ktorým možno rozložený stojan použiť a nasadiť na ochranu LCD pri prenášaní. Všetko je šikovne vymyslené, jedinú malú výhradu mám k povrchovej úprave niektorých častí: k lesklému rámčeku, po ktorom budete behať handričkou, ako aj k tenkej leštenej koženke obalu, ktorá má tendenciu (najmä v zlomoch) praskať.

Konečne vyšší jas

Použitý (matný) panel IPS je podľa očakávaní z tých lacnejších. Jednak je 6-bitový a farebne je na tom podobne ako bežné TN. Ibaže v tomto prípade sú lepšie pozorovacie uhly, hoci tie sú takisto o trochu slabšie než pri drahších paneloch typu IPS. Kontrast pri pohľade z ostrejších uhlov mierne slabne.

Východisková intenzita kontrastu (50 %) je nastavená dobre a netreba ju nijako regulovať. Priemerná hodnota gamy (2,23) je len ľahko nad hodnotou, ktorú udáva výrobca (2,2). Najnižšiu hodnotu som nameral pri 0-percentnej bielej a, naopak, pri 100 %. V obidvoch prípadoch okolo 2,1. Špička je potom 2,31, a to presne uprostred škály sivej. Vcelku sa dá konštatovať, že i napriek tomu, že je krivka gamy trochu kostrbatá, sú tieto výsledky nadpriemerne dobré a nikde nedochádza k výraznej strate obrazových informácií. 

Chvályhodná je však hlavne svietivosť, ktorá pri monitoroch živených výhradne z USB býva často kameňom úrazu. V tomto prípade je maximálny jas v priemere až 225 cd/m2, čo je v tomto segmente monitorov slušný výsledok. Pre zaujímavosť: konkurenčný ZenScreen MB16A má pri optimálnej úrovni kontrastu o sto nitov menej. Jas sa dá znižovať plynulo po jednotkách percent a pri najnižšej úrovni je svietivosť 20 nitov. Panel je tak dobre použiteľný nielen v svetlejšom prostredí, ale i v tme. Chybičkou krásy je jemné pískanie, ku ktorému dochádza pri znižovaní jasu. Bezhlučný je monitor iba s jasom na  100 %.

Všetky nastavenia možno jednoducho upraviť cez jednoduchú obslužnú aplikáciu i-Menu alebo zložitejšie pomocou univerzálneho (na zapínanie i pohyb v OSD) mechanického jednopolohového tlačidla.

Až na obmedzené pripojenie...

Súbor troch základných vecí – zobrazovacie vlastnosti, kvalita vyhotovenia a ergonómia – je  s ohľadom na obstarávaciu cenu na perfektnej úrovni. Napríklad ASUS ZenScreen MB16 stojí takmer dvakrát toľko a pritom má podstatne slabší a do niektorých podmienok až kriticky nízky jas, výraznejšie priesvity v podsvietení či menej prispôsobiteľný stojan.

Na druhej strane má oproti AOC jednu veľkú výhodu – podporuje DisplayLink umožňujúci pripojenie a prenos obrazu i cez naj­obyčajnejšie USB-A. V prípade I1601FWUX sa vyžaduje USB typu C s podporou alternatívneho režimu DisplayPortu, ktorý lacnejšie notebooky nemávajú. A síce sa svojimi ostatnými vlastnosťami k nim mimoriadne hodí, fungovať bude iba s podnikovou triedou, kde sa už s DP alt obvykle počíta.


Rovnomernosť podsvietenia síce nie je dokonalá, no lokálne priesvity výrazne nerušia

Nerovnováha lacného monitora, ale po­užiteľného iba s drahšími notebookmi nie je úplne optimálna. Obyčajne totiž môže rušiť širší gamut a vyšší kontrast primárneho dis­pleja, no ak sa cez toto prenesiete a hľadáte nízkorozpočtový cestovný monitor na príležitostné použitie, ide o výbornú voľbu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jas až do 225 nitov, pevný, ľahký a úzky dizajn, jednoduché používanie, stačí jeden kábel 
- Vyžaduje podporu DP alt, na IPS úzky gamut, mimo maximálneho jasu trochu píska

Cena: 150 EUR

HODNOTENIE:

Obraz: 90 %
Konektivita: 70 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
AOC monitor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať