Liečba založená na umelej inteligencii sa má prvýkrát použiť na ľuďoch
Molekula lieku vytvorená pomocou umelej inteligencie sa prvý krát v histórii použije na testoch s ľuďmi. Liek bol vytvorený v spolupráci medzi britským startupom Exscientia a japonskou farmaceutickou firmou Sumitomo Dainippon Pharma a použije sa na liečbu pacientov s obsedantno-kompulzívnou poruchou. Umelá inteligencia sa už využila na diagnostikovanie pacientov a na analýzu ich údajov a snímok, ale toto je prvé priame použitie AI pri tvorbe nového lieku.
Molekula označovaná DSP-1181 bola vytvorená pomocou algoritmov, ktoré vyhodnocovali potenciálne zložky a porovnávali ich s obrovskou databázou parametrov. Liek sa použije v prvej fáze pokusov v Japonsku. Ak budú úspešné, budú nasledovať ďalšie globálne testy. Firma už pracuje na potenciálnych liekoch na liečbu rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení a dúfa, že do konca roka bude pripravená ďalšia molekula na klinické skúšky.
Zdroj: bbc.com.
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH