CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

MSI Core Frozr L: Fanúšikovský chladič CPU

0

Popri dobre zabehnutých výrobcoch procesorových chladičov z času na čas s niečím vyrukuje i firma bez predošlých skúseností. Aj keď v tomto prípade nie tak úplne. MSI robí jedny z najlepších chladení na grafické karty. Medzi chladičmi na procesor je však Core Frozr L premiérou. Stavba tela je tradičná vežovitá. Na výšku má 155 mm, čo je akurátny kompromis medzi množstvom lamiel/vyžarovacou plochou a kompatibilitou so skrinkami. A je i pomerne štíhla, takže na základných doskách nekoliduje ani s vysokými pamäťami. Ďalej je základňa vytočená k slotu PCI Express, vďaka čomu nebude dochádzať ani k stretu s grafickou kartou. O stopercentnej kompatibilite so všetkým za každých okolností sa však hovoriť nedá. Zadný plech, na ktorom stojí inštalácia chladiča, môže na doskách Mini-ITX kolidovať s drobnými okolitými súčiastkami. A pritom stačilo od PCB oddialiť montážne nožičky pre pätice Intel. Tak ako to robí väčšina výrobcov. Chválim, že je tento backplate z ocele (znesie viac), ibaže izolačná fólia mohla byť napevno a ideálne nahradená hrubšou gumou. Pretože kovová zložka je tak nízko, že na jednej z testovacích dosiek bolo treba vyhýbať jeden z kontaktov, aby nedochádzalo ku skratu. Použitý ventilátor patrí k tým lepším. Okrem širokého rozsahu pracovných otáčok cez PWM (490 – 1850) sa vyznačuje i nepočuteľným chodom motorčeka a ložísk. Tie sú navyše hydrodynamické a výhľadovo by mali byť i trvácnejšie.


Okolo každého rohu sú dva výduchy, jeden vzadu, druhý zboku. Vzduch nasávajú ventilátory zospodu.

Chladiaci výkon je na úrovni Fera 3 v2, ktorý je o viac ako polovicu lacnejší a je najúčinnejším (s najlepším pomerom výkon/hlučnosť) lacným chladičom. Ale zase má nekvalitnejší ventilátor. Každopádne  pasív Core Frozr L je o 56 % ťažší, čo znamená, že v efektivite (pomere výkon/hmotnosť) sú rezervy. Na druhej strane nejde o fiasko, a pokiaľ ste ochotní priplatiť si za vzhľad a povedzme tematickú príslušnosť k vašim ostatným komponentom MSI, nebudem vás od tohto chladiča odhovárať. Ak je však prvoradý čo najlepší funkčný úžitok bez ohľadu na vzhľad, za 55 eur je tu veľké množstvo iných, zaujímavejších konkurenčných chladičov.

Etalón strednej triedny Scythe Mugen 5 je za rovnaké peniaze výkonnostne o triedu vyššie a aj ventilátor má minimálne v porovnateľnej kvalite. To je však chladič zo série, ktorú japonský výrobca ladí už viac ako desať rokov, a Core Frozr L dozaista nemal konkurovať špičke v tomto odbore. Zámer bol skôr ponúknuť majiteľom firemných komponentov (základných dosiek a grafík) možnosť zjednotiť všetko v duchu MSI. Kompatibilita je tu pre všetky súčasné pätice (s výnimkou AMD TR4), pričom v tichosti vo východiskových nastaveniach schladí každý procesor. A zhruba do 150 W zvládne pri nižších otáčkach v dobre odvetranej skrinke i ľahké pretaktovanie.


Zahrievanie povrchových častí počas vysokej záťaže procesora i grafiky

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušný chladiaci výkon, jedinečný doplnok k základným doskám a grafikám MSI, nekoliduje s pamäťami ani grafickou kartou, kvalitný ventilátor: tichučký a so širokým rozsahom rýchlostí
- Slabší pomer cena/výkon, nešikovnejší návrh backplatu

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 60 %
Účinnosť: 70 %
Kompatibilita: 80 %
Spracovanie: 80 %
Celkovo: 73 %

Cena: 55 EUR

 

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať