CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

MSI Forge 100M / Vskutku solídna lacná PC skrinka

0

Do nízkorozpočtových skriniek sa prirodzene premieta mnoho kompromisov, no v prípade Forge 100M som tých obmedzení a nedostatkov nenapočítal. Koncepčne ide o priemerne veľký midi-tower, ktorého dominantný rozmer je výška (499 mm). Stopa (421 × 210 mm) je tak pomerne malá a i napriek tomu sa do vnútra zmestia veľké chladiče na procesor. Pri kvapalinovom môže byť radiátor dlhý až 360 mm a v prípade tradičných sa o bočnicu opiera až 167 mm veža. A veruže vyšších veľa nie je.

Hrúbka všetkých plechov je až 0,75 mm. Subtílnejšie sú i cenovo a výbavou podobné veľmi populárne skrinky SilentiumPC. Nielen v tomto však má MSI na pomery low-endu navrch. Nadmieru dobre je rozvrhnuté i vnútorné rozloženie. To na čele s nadštandardne veľkým odstupom (60 mm) stropu od dištančných stĺpikov na inštaláciu základnej dosky. Dve vrchné pozície tak nie sú iba na ventilátory, ale i „vodníka“ (do 240 mm) a hlavne tento extra priestor výrazne uľahčuje zvyčajne najkritickejšiu fázu pri skladaní počítača, teda prácu v okolí pätice. XXL sú i vhodne rozmiestnené priechodky na kabeláž. Priestoru za nimi je takisto dosť, 20 mm s rezervou stačí aj na väčší počet hrubých zväzkov. Krytky za slotmi rozširujúcich kariet sú síce jednorazové (vylamovacie), no v rámci príslušenstva sú dve náhradné (skrutkovacie).


Štedrá hrúbka plechov je v tejto cenovej kategórii naozaj vzácnosť

Za pozornosť stoja i niektoré praktické detaily, ktoré sa často prehliadajú. Ako sú napríklad mäkké gumičky na vozíkoch pre 3,5/2,5" disky. Odvibrovanie je síce iba symbolické, no stačí na to, aby skrinku nerozdrnčali ani serverové HDD (testované s WD1005FBYZ). Tlmená (penou) je i sklenená bočnica, ktorá navyše stojí na schode, čo výrazne spríjemňuje manipuláciu s ňou. Pri prenášaní počítača zase dozaista oceníte to, že vrchný magnetický prachový filter neodlieta, pretože je zasadený do hlbšieho žľabu.


MSI Forge 100M zozadu

Naopak, smutnejší je pohľad na hrubé zrno všetkých prachových filtrov (ak sa teda dajú tak nazvať);  1,5 mm diery sú i pod zdrojom, kde niektorí výrobcovia zvyknú dávať jemnejšiu nylonovú sieťku. Malá náplasť na to sú dodávané tri ventilátory v presile dvoch vstupných k jednému výstupnému. To sú dobré podmienky na navodenie mierneho podtlaku a pribrzdenie vnikaniu prachu týmto spôsobom. Zadný ventilátor je mechanicky tichučký a má široký rozsah rýchlostí (600 – 2400 ot./min). Predné (300 – 1125 ot./min) sú na tom už horšie, trošičku vrčia, ale zase ich možno pri nízkej intenzite PWM úplne odstaviť a majú osvetlenie LED RGB.

„Svieži dizajn, pri ktorom sa bral zreteľ aj na funkčné vlastnosti.“

 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Skvelý návrh interiéru, komplexne pohodlná montáž, nadštandardne pevná konštrukcia, odvibrované diskové šuplíky, tiché chladenie, až tri ventilátory, vstavaný hub so šiestimi konektormi RGB, veľmi priaznivá cena
- Neefektívne prachové filtre

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 100 %
Spracovanie: 100 %
Chladenie: 95 %
Konektivita: 90 %
Celkovo: 96 %

• Cena: 55 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať