CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

MSI MAG272CQR / Prehnutých 27" pre hráčov

0

Tento monitor predurčujú k hernej zostave všetky jeho základné parametre. Má rýchlu obnovovaciu frekvenciu zobrazovania (165 Hz) s podporou AMD FreeSync. Zakrivený panel (1500R) s pomerom strán 16:9 takisto ukazuje rovnakým smerom – k počítačovým hrám. A do tretice použité rozlíšenie QHD (2560 × 1440 px) je na dvadsaťsedempalcovej uhlopriečke optimálny kompromis medzi stále jemným rastrom a zhovievavými požiadavkami na výkon grafickej karty, ktoré sú priemerné.

Účelový návrh

Kovová podstava (trojnožka) je robustná. Vďaka nej monitor len tak neprevrhnete ani počas búrlivého hrania na rozhojdanom stole. Výškové polohovanie je slušné, a to až v rozsahu 130 mm. Naklápanie dopredu/dozadu je štandardné, -5/+20 stupňov.

Natáčanie do strán stojan neumožňuje. Absenciu tejto bežnej funkcie však MSI kompenzuje niekoľkými praktickými špecialitami, ktoré cieľovú skupinu zasiahnu dozaista viac. Z ľavej strany je to praktický držiak na headset, ktorý si môžete podľa potreby vysunúť a chrbát zdobí decentná mozaika s osvetlením. Jej efekty LED RGB sa nastavujú tradične cez firemný softvér Mystic Light.


Zboku je k dispozícii šikovný držiak a zozadu si môžete nastaviť efekt osvetlenia podľa vlastného vkusu

Ovládanie a pohyb v menu OSD na zmenu nastavení panela sú dvojaké. Jednak cez štvorsmerový joystick, jednak cez aplikáciu z prostredia OS. Aby bola prípadná zmena nastavení čo najrýchlejšia i počas hrania, do popredia ju možno vyvolať mechanickým tlačidlom napredku monitora. Veľmi pohodlne a bleskovo si tak môžete upraviť čokoľvek, čo potrebuje, vrátane tvaru mieridiel. Na takúto nevšednú komunikáciu však musí byť monitor pripojený k počítaču cez kábel USB. Ten okrem iného sprístupňuje aj rozbočovač s dvoma konektormi USB-A (3.2 gen. 1). Ten je však už trochu od ruky. Umiestnený je totiž vzadu a pomerne vysoko, takže vás „zdvihne zo stoličky“.

Zboku tieto konektory výrobca nedal zrejme aj z estetických dôvodov, pretože si monitor zakladá aj na vzhľade. Svedčia o tom i tenučké 1,2 mm rámčeky okolo displeja. Tu treba dodať, že neaktívna časť panela LCD okraje nakoniec rozširuje o ďalších 6,5 mm. Napriek tomu telo monitora pôsobí moderne a je i dostatočne pevné a vyznačuje sa pedantským vyhotovením i napriek tomu, že  je celý povrch z plastu. Chválim, že pri polohovaní nikde nič nevŕzga, všetko lícuje a pevne prilieha. Za zmienku stojí aj elegantná zadná časť s imitáciou brúseného hliníka.

Dobrá správa pre majiteľov ultrabookov je port USB-C na paneli videovýstupov. Z ostatných konektorov sú tu dva HDMI (2.0b), DisplayPort (1.2a) je jeden.


Pohľad zospodu na všetky konektory a tlačidlá

Krásny obraz so štipkou kontroverzie

Použitý typ panela je VA od Samsungu. Prvý dojem z kvality zobrazovania je výborný. Nielenže paleta výrazne presahuje hĺbku profilu sRGB, ale i prenosť farieb je nadštandardná. Priemerná hodnota odchýlky ΔE je 3, pričom najmenej presná je studenšia zelená (ΔE 4,2). Vyváženie bielej je zato perfektné (ΔE 1,7) a takmer vodorovný je priebeh gamy s optimálnym priemerom 2,21. Táto chvála sa týka továrenských nastavení profilu „user“, mimo neho si polepšiť nemusíte.


Farby sú na primárne herný monitor nadštandardne bohaté

V rámci špecifickejších použití MSI prednastavilo niekoľko herných (FPS, racing, RTS, RPG) a profesionálnych (reader, cinema, designer a HDR) profilov. Pre polovicu z nich je však úroveň kontrastu nastavená privysoko, farby sú viac či menej prepálené a svetlé odtiene a detaily sa zlievajú. Najviac tým trpí paradoxne „dizajnérsky“ režim a režim HDR. Na ne sa i viaže špecifikovaný statický kontrast 3000:1. Pri vhodnom nastavení kontrastu na 70 % s vyrovnanou krivkou gamy je kontrastný pomer 2680:1, teda stále vysoký nadpriemer. Profil FPS zase vyniká zvýrazňovaním kontúr, ale i degradáciou farebnej vernosti.

Svietivosť v rozmedzí 40 – 300 nitov je pomerne slušná, aj keď na vrchnú hranicu by sa ešte dalo zatlačiť, pričom by to ani nestálo nálepku s energetickou triedou B. S 34,5 W pri maximálnom jase je tu stále rezerva. Lepšia mohla byť aj uniformita podsvietenia. To je najviac nerovnomerné v miestach najvýraznejšieho ohybu panela. Nejde síce o nič dramatické, ale špičkové rozdiely 25 % môžu náročnejším používateľom prekážať. Typicky v temnejších scénach pri sledovaní filmu a podobne.


Nočná ukážka horšej rovnomernosti podsvietenia. Na lepšiu viditeľnosť máp je fotka trochu preexponovaná. V reáli presvitajúce miesta zase až tak nekričia

Pri celkovom hodnotení je dôležité zdôrazniť, že sa pohybujeme v cenovej hladine pod 300 eurami, teda pomerne nízko. Lacnejší a lepšie vybavený monitor budete v obchodoch hľadať ťažko. Za tieto peniaze skrátka ešte nemôžete očakávať zázraky. A treba počítať aj s tým, že za dynamickými objektmi je mierne rozmázavanie (tzv. ghosting), hoci prekresľovanie pixelov je naozaj bleskové a obraz mimoriadne hladký.


V teste UFO vidieť drobné nedokonalosti, čo sa týka ghostingu

„Chybičiek sa síce zopár nájde, ospravedlňuje ich však výhodná cena.“​
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi pestré a presné farby, 165 Hz, nadštandardne vysoký kontrast, Flicker Free, možnosť rýchleho nastavovania z OS, vysoká kvalita dielenského vyhotovenia, výhodná cena
- Slabšia rovnomernosť podsvietenia, časté prepaľovanie kontrastu v tematických profiloch, jemný ghosting

HODNOTENIE:

Obraz: 90 %
Konektivita: 100 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 93 %

• Cena: 270 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať