MSI GTX 1650 Gaming X: Tichá a hlavne úsporná grafika
NVIDIA v rýchlom tempe vydáva jednu grafickú kartu za druhou. Najčerstvejšia GTX 1650 však zostane nejaký čas na dne low-endu a bude najlacnejším modelom v ponuke „zelených“. Na rozdiel od GTX 1660 a GTX 1660 Ti (obe s jadrom TU116) je karta GTX 1650 postavená už na čipe s označením TU117, ktorý je oproti vyššie číslovanému bračekovi menší o 30 %.
Na ploche 200 mm2 je takmer polovičný počet shaderov z toho, čo má GTX 1660 Ti, a výrazný odskok vo výbave si drží aj od GTX 1660. Oproti nej je GeForce GTX 1650 ukrátená o tretinu rasterizačných jednotiek/ROPs, ktorých má 32. Ešte výraznejší je deficit textúrovacích jednotiek/TMUs (56).
Za rovnaké peniaze sa ponúka Radeon RX 580, ale zaujímavejšia alternatíva je lacnejšia RX 570. Túto grafiku (vo vyhotovení Sapphire – Nitro+ OC) nájdete i v tabuľkovom porovnaní praktických testov, aby bolo vôbec možné GTX 1650 hodnotiť. Vybavená je takisto 4 GB pamäte (GDDR5), čo je v prípade GeForce jediný dostupný kapacitný variant.
Rad grafických kariet Gaming X je najvyšší, ktorý má MSI v ponuke. I v rámci tejto karty je použitý chladič Twin Frozr VII s dvoma plnoformátovými ventilátormi s priemerom 90 mm. V porovnaní s GTX 1660 je však s hmotnosťou 585 g viac než o štvrť kila ľahšia. Do významnej miery sa o to pričinil chýbajúci backplate. Výrobca si dobre uvedomuje, že v najnižšej triede by sa nemusel vyplatiť, pretože by išiel do ceny, ktorá je pre cenotvorbu spoločnosti NVIDIA už i tak pomerne vysoká. Trochu odľahčené je aj rebrovanie, to však primerane nižšej spotrebe a menším nárokom na chladenie. Dobrá správa je, že karta sa už konečne zmestila do dvoch slotov. Dĺžka zostáva na komfortných 25 cm.
Oproti všetkým ostatným drahším kartám Gaming X je táto ochudobnená ešte o LED RGB. Osvetlenie je tak už len biele (a pekne verne biele).
Zadná strana PCB je bez backplatu. Ten však donedávna nebol štandardom ani v high-ende, takže ťažko to vyčítať pri nízkorozpočtovej grafike.
Výkon a prevádzkové vlastnosti
GTX 1650 za GTX 1660 výkonnostne zaostáva 34 – 40 %. Tento výrazný prepad však s ohľadom na podstatne nižšiu cenu dáva zmysel. V konfrontácii výkonu s RX 570 to už tak ružovo nevyzerá a pomer cena/výkon má AMD v tomto segmente o poznanie lepší. Staršia RX 570 je o dobrých 25 eur nižšie, a to pri výkone o triedu vyššom.
Vo viacerých hrách je snímková kadencia GTX 1650 v rozlíšení FHD na úrovni QHD s RX 570. A hranie v rozlíšení full HD je celkovo komfortnejšie na Radeone, či už preto, že sa rýchlosť renderovania pohybuje buď bližšie k optimálnym 60 fps, alebo v náročnejších tituloch tak hlboko nepadá. Assassin's Creed Odyssey či Metro Exodus s minimálnymi fps pod dvadsať (s GTX 1650) plynulosťou práve nevábia a na lepší zážitok treba už výraznejšie znižovať grafické detaily.
Náplasť na slabšie výkonnostné výsledky ponúka markantný rozdiel v spotrebe, a to až na úrovni zhruba 100 W v prospech úspornejšej GTX 1650. Vďaka nižším energetickým nárokom je lacnejší i celkový dizajn karty. Či už ide o jednoduchšiu napájaciu kaskádu, alebo útlejšiu konštrukciu chladiča. RX 570 je v tomto smere výrobne náročnejšia, a to najmä vtedy, keď má byť podobne tichá ako testovaná Sapphire Nitro+, s ktorou tu GTX 1650 Gaming X porovnávame.
Hoci sa GTX 1650 blíži k hranici, na ktorú by stačilo i napájanie zo slotu (< 75 W), prídavný 6-pin predsa len má. Ten sa hodí aj vtedy, ak stojíte o manuálne pretaktovanie, a teda zvýšenie výkonu. Priemerný limit spotreby na továrenských nastaveniach sa pohybuje iba okolo 75 % takémuto ladeniu prihráva. A už i tak GPU kmitá medzi 1905 – 1935 MHz a taktovacia frekvencia presahuje referenčné špecifikácie zhruba o 250 MHz. Chod karty je inak mimoriadne tichý, prakticky bezhlučný.
Dvakrát DisplayPort (v1.4) a jedno HDMI (2.0b), to je portová výbava MSI GTX 1650 Gaming X.
Hodnotenie
GTX 1650 navodzuje vzácnu situáciu, keď si za podstatne slabšiu kartu než je RX 570 priplatíte minimálne 25 eur. Pekne vidieť cenový rozdiel medzi grafickými jadrami NVIDIA a AMD. Či je nový čip NVIDIA TU117 príliš drahý alebo obstarožný AMD Polaris 20 príliš lacný, necháme už na vašom uvážení. Záleží totiž na tom, nakoľko si ceníte priepastne nižšiu spotrebu grafiky GeForce. Pri intenzívnej dennej záťaži by s celkovými nákladmi mohla i ona slušne zamiešať a celkovú cenu (t. j. vrátane prevádzkových nákladov) skôr či neskôr dorovnať.
Vhodná môže byť GTX 1650 v pracovnej stanici príležitostného hráča, ktorý na výpočtové účely ocení podporu CUDA. Do typicky herného nízkorozpočtového počítača je však momentálne atraktívnejšia voľba Radeon RX 570.
„Jediné, čo túto skvelú kartu hendikepuje, je nevýhodný pomer cena/výkon. Privysokú cenu GPU, ktorú stanovuje NVIDIA, však MSI neovplyvní.“
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vysoká efektivita, resp. vysoký výkon na watt, nízka spotreba, tichý chod na hranici počuteľnosti, úzky dvojslotový chladič
- Horší pomer cena/výkon, hlavne v kontraste s Radeonmi RX 570
Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme e-shopu digihry.sk.
Zobrazit Galériu