CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

MSI Infinite S: Malý počítač na veľké akcie

0

O tom, že i herné desktopy môžu byť spratné zariadenia, sem-tam píšeme. A extra priestor na miniaturizáciu je najmä pri hotových návrhoch na mieru, ako je i koncept Infinity S. Ten má objem iba desať litrov (244 × 128 × 384 mm), čo je tak štyri až päťkrát menej, než majú bežné, hardvérom podobne nabité skladačky.

Základnú dosku v herných PC rozširuje obyčajne iba grafická karta, chladič na procesor, prípadne väčší 3,5" HDD (SSD sa už používajú vo formáte M.2 bez priestorových požiadaviek). Podľa tohto je navrhnutá i skrinka Infinity S (konfigurácia 8RB-011EU) s procesorom Intel Core i5-8400, 8 GB RAM a 4 GB grafickou kartou GeForce GTX 1050 Ti. Môžeme teda hovoriť o akomsi základe na menej náročné hry typu MOBA a MMA, ktorý je vďaka 6-jadrovému CPU schopný i streamovania.

Šasi je pomerne úzke a nízke, orientované na hĺbku, preto dobre zapadne pod pazuchu. Nejde však o žiadne pierko. Aj napriek menšiemu telu je hmotnosť takmer šesť kíl. Všetky plechy oceľovej konštrukcie sú totiž poriadne hrubé – 0,9 mm. O pevnosť konštrukcie tak obavy mať nemusíte, možno len trochu zamrzí miestami slabšia dielenská presnosť v rohoch krytu, každý vyčnieva trochu inak.

Dizajn, chladenie a výkon

Jadrom zostavy je chladič Power Logic s radiálnym ventilátorom. Umiestnený je za grafickou kartou, ktorá je orientovaná vertikálne. Škoda, že je použitá krátka, jednoventilátorová, a nie vo variante Armor, ktorú MSI v rámci iných konfigurácií používa. I pričinením grafiky je celková hlučnosť pomerne vysoká i mimo záťaže (41 dBA z pol metra) a pri plnej paľbe je to už hukot (45 dBA). Navyše na charakteristike tohto zvuku sa podieľajú i dva 40 mm ventilátorčeky v zdroji FSP. V podlhovastom formáte TFX však toho na výber veľa nie je. Na druhej strane sa v počítači nič príliš nezahrieva.


Po odstrojení krytu sa sprava naskytá takýto pohľad

Najhorúcejší je CPU, ktorý má do 72 °C (tento údaj zodpovedá teplote okolia 21 °C), čo je stále dostatočná rezerva i do horúcich dní. Aj v takýchto podmienkach si drží all-core boost na 3,8 GHz. Grafické jadro má pomerne nízkych 61 °C a pre tých, ktorí sa neprenesú cez hlučný chod, je tu priestor na manuálne prispôsobenie si otáčok aj v hrách. Na „LAN-ke“ však vyššie decibely chladenia najskôr nikoho trápiť nebudú. Podstatne dôležitejší je stabilný výkon bez prepadov.

Úložný priestor kombinuje SSD s HDD. Filozofia je tu taká, že 128 GB SSD (M.2/SATA) je na OS a jednu dve hry, zvyšok pôjde na terabajtový platňový disk so 7200 ot./min. Ak máte k takémuto návrhu výhrady, vždy si môžete miesto dokúpiť a jednoducho doplniť jedno 2,5" SSD i druhý 3,5" disk HDD. Rozširujúce pozície sú dobre dostupné hneď po zhodení krytu. Trpieť nebudete ani pri prípadnom dopĺňaní RAM. Slot (SO-DIMM) je totiž atypicky, ale šikovne vyvedený na zadnú stranu dosky, ku ktorej je cez výrez v plechu takisto pohodlný prístup.

Infinity S môžete poľahky rozšíriť o ďalšie disky (jeden 2,5" a jeden 3,5") a modul operačnej pamäte SO-DIMM

Výkon je zaujímavý predovšetkým pre hráčov typických turnajových hier, ako sú k slabšej grafike zhovievavejšie League of Legends či Counter Strike: GO. Náročnejší CS vo full HD na vysokých nastaveniach beží na 140 a viac fps, takže má zmysel aj vysokofrekvenčný monitor. Na náročné hranie trojáčkových príbehových hier to už však nie je. Na priemerných aspoň 40 a minimálnych 30 fps v najnovšom Tomb Raiderovi musíte stiahnuť grafické detaily na stredné.

Hodnotenie

Všeobecne má táto konfigurácia nejaké rezervy. Za najväčšiu slabinu považujem použitie hlučnejšej grafickej karty (a MSI má tichšie alternatívy). V rozburácaných „arénach“ s headsetmi to však cieľovej skupine hráčov nebude prekážať. Naopak, tí sa budú tešiť z komaptných rozmerov a robustnej konštrukcii, ktorá sa pri prenášaní takisto hodí. Chvályhodné takisto je, že zostava na štandardizovanej doske (Mini-ITX) a inak s rovnakými komponentmi lacnejšie nevychádza. Ibaže Infinity má výhodu v tom, že bude vždy priestorovo podstatne menší a lepšie pripravený na upgrade diskov a pamäte. Nemusíte nič zdĺhavo rozoberať ani sa k tomu prebíjať. Zamrzí len vyššia hlučnosť, cez ktorú sa asi bežný používateľ/príležitostný hráč (pre ktorého je výkonnostne táto konfigurácia takisto zaujímavá) asi neprenesie.

Za zmienku stojí i vyvedenie USB-C (dopredu), vpredu potom ale zostáva do party už iba jeden „áčkový“ port (tak na flashku). No všemožné periférie je i tak pohodlnejšie pripájať zozadu, kde šesťkrát konektor USB-A (2× 2.0 + 4× 3.1 gen. 1) musí stačiť. Dva navyše by sa však nestratili.


Herný minipočítač MSI Infinity S

„Atraktívna, cenovo dostupná a slušne mobilná zostava na e-športoviská.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Minimalistické rozmery, prijateľná cena bez prirážky „za značkový počítač“, dobré možnosti rozšírenia (diskov a RAM) a výborný prístup k ich slotom, masívna konštrukcia
- Vyššia hlučnosť aj mimo záťaže, chýbajúci prachový filter

HODNOTENIE:

Chladenie: 80 %
Konektivita: 85 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 86 %

• Cena: 825 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI Infinite S pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať