ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

MSI Nightblade MI

0

» Dostať do 10-litrového balenia výkonný desktopový procesor a grafickú kartu si vyžaduje kumšt a zvýšené úsilie. Zistite, ako si s touto úlohou poradil tím MSI.

Nightblade MI je z modelového radu Gaming, cieľovú skupinu tvoria teda primárne hráči. Vďaka kompaktným rozmerom počítač nevyžaduje veľa priestoru na uskladnenie na pracovisku a možno ho pohodlne prenášať, čo obzvlášť ocenia pravidelní účastníci herných akcií. Svojím tvarom kopíruje tradičný midi-tower, ibaže je asi päťkrát menší. S hmotnosťou 6,6 kg to však nie je žiadne pierko. Konštrukcia je masívna, všetko okrem masky je oceľové – na čelný panel bol použitý matný plast. 

Naplnený do prasknutia

Ku komponentom sa dostanete zhodením jednodielneho krytu, ktorý je na spôsob kedysi veľmi obľúbeného tunela. V interiéri zohráva úlohu každý štvorcový centimeter, navrhnutý je tak, aby mohol byť počítač vo výsledku čo najmenší.

Pretože by sa grafická karta štandardne vodorovne na šírku nezmestila, zapojená je cez kolmý riser so zvislou orientáciou. Sprava má veľkú perforáciu na nasávanie čerstvého vzduchu (prachový filter za ňou už však chýba, odporúčame dokúpiť), zľava chladič procesora Power Logic. Ten je koncipovaný podobne, ako to býva pri notebookoch. Dvojica mohutných trubičiek z heatspreadera čipu do hliníkového rebrovania odvádza odpadné teplo, ktoré k výfuku pretlačí ventilátor s axiálnymi lopatkami. Spredu sú dve pozície na 3,5" HDD, z toho jedna je osadená diskom Western Digital s kapacitou 1 TB. Ku košom pristupujete zvrchu, vzadu je potom ešte rýchle SSD s operačným systémom.

Vstupenka do herného sveta

Hardvérových konfigurácií Nightbladu je viacero, práve tá naša s Core i5-4460S (Haswell) a GeForce GTX 960 s továrenským pretaktovaním je pre hráčov najzaujímavejšia. Priplatiť si môžete za Core i7-4790 alebo, naopak, ušetriť na grafickej karte slabšou GTX 950. Ak to myslíte s hraním vážne, vyhnite sa konfigurácii s GT 740, za rozumný základ považujeme GTX 960. Už i tej v Rainbox Six: Siege na maximálnych detailoch vo full HD dochádza dych a v náročnejších lokalitách sa počet obrázkov za sekundu pohyboval okolo 30. A pritom sú aj hry s podstatne krvavejšími nárokmi.

Napriek tomu, že grafickú kartu možno cez MSI Afterburner ľahko pretaktovať, nerobte to, možnosti systémového chladenia na to nie sú uspôsobené. Evidentne s tým nepočíta ani výrobca, čomu nasvedčuje i použitie procesora s uzamknutým násobičom. Možnosti prispôsobenia v OC paneli BIOS-u sú nulové, taktovaciu frekvenciu nezvýšite ani cez BCLK a nepohnete ani s napätím, a to ani smerom k nižšiemu. 

Hlučný... a zbytočne

Vidieť, že z akustickej stránky si v MSI nerobili ťažkú hlavu a spoliehali sa na to, že hráči so slúchadlami na ušiach na tichom chode až tak nebazírujú. Na lepšiu predstavu: hladinu hluku sme merali v mimoriadne tichej miestnosti riadne ­skalibrovaným prístrojom Voltcraft SL-100 z met­rovej vzdialenosti tak, že snímač hlukomeru zhruba zodpovedal polohe ľudského ucha v sede. Zostavu sme komplexne zaťažili v stress teste utility OCCT (Power Supply), pri ktorom sme odčítali až 47,3 dBA.

Spotreba pritom oscilovala okolo 200 W, to je pri hernom počítači pekná hodnota. V pokojovom stave hladina hluku klesla na 36 dBA, čo je však vzhľadom na nízkych 28 W stále priveľa. Okrem hlučného vetráčika v zdroji problém tkvie i v predimenzovanej krivke otáčok chladiča CPU – tak v záťaži, ako i v idle beží vždy na vyššie otáčky, než by stačili, a možnosti manuálnej regulácie sú nedostatočné. Namiesto 65 °C v maximálnej záťaži by mohlo byť pokojne o desať stupňov viac a na oplátku o 10 decibelov menej.

Na hlučnosti sa významne podieľa aj uchytenie disku bez antivibračných prvkov. Chvenie disku sa prenáša do celej konštrukcie, a keď nemáte počítač na zemi, ale na stole, rozozvučí i pracovnú dosku. Zato chladenie Armor 2X na grafickej karte je perfektné, ventilátory sa neroztočia ani pri prehrávaní videa v 4K s hardvérovou akceleráciou. V takýchto podmienkach však jej bezhlučný chod nie je veľmi platný. V záťaži sa otáčky vyšplhali už na 1850 ot./min, GPU sa pritom zahrialo na 81 °C, čo je ešte stále v poriadku (pozn.: testujeme pri teplote okolia 21 °C).

Príplatok za miniaturizáciu

Zmenšený formát nie je zadarmo a MSI si za to niečo málo účtuje, a to aj pre menší objem sériovej výroby. Ak vám na rozmeroch nezáleží a dobrý by bol i väčší PC s doskou microATX, ale zasa oceníte vyšší grafický výkon, okolo 900 eur sa zmestíte aj s GeForce GTX 970 či Radeonom R9 390.  

Verdikt

MSI Nightblade MI si od nás odnáša pochvalu za ukážkové využívanie priestoru, vnútorný návrh je zvládnutý na výbornú. Zamrzí vyššia hlučnosť, typický hráč, pre ktorého je počítač určený, nad ňou však najskôr mávne rukou. Herný výkon je ľahko nadpriemerný, najnovšie hry v najvyšších detailoch si síce v bezchybnej plynulosti nezahráte, ale na multiplayer na LAN párty, kde nižšie detaily používate ako povolené cheatovanie, je to perfektná konfigurácia.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať