MSI Sekira 500 / Skrinka s črtami exhibicionizmu
Veľa ľudí počítačovú skrinku vyberá, zvažuje a nakoniec i kupuje podľa vzhľadu. Na ten hrá prvoplánovo aj top model MSI Sekira 500X. Výrobca hovorí o midi-toweri, no objemom 67 litrov (530 × 232 × 546 mm) je blízko full-towerov. No raritná je táto skrinka, hlavne z iných dôvodov.
Drvivá väčšina plochy plášťa je presklená, a to vrátane pravej bočnice, cez ktorú vidieť na káble ťahajúce sa za základnou doskou. Tento priestor býva vždy zahalený, teda okrem tejto výnimky. Každopádne perfektné je, že obe bočnice sú dvierkové s robustnými pántmi, ktoré sa len tak nevidia.
MSI Sekira 500X zozadu
Celosklený je i strop, čo takisto nebýva zvykom, už vôbec nie v kombinácii s 200-milimetrovými ventilátormi, ktoré sú navyše otočené tak, aby dovnútra vháňali čerstvý vzduch. Týmto spôsobom sú nasmerované aj dva rovnako veľké ventilátory za predným panelom. K jedinému 120 mm ventilátoru na výduchu je to však nepomer a silný pretlak. Chladenie je efektívnejšie, keď vrchné ventilátory otočíte do pozície, keď ohriaty vzduch zo skrinky odvádzajú. Po takejto úprave sa na zostave s vysokou spotrebou 550 W (Threadripper 3970X + GeForce RTX 2080 v plnej záťaži) zahrievanie na najpálčivejších súčiastkach znížilo o 3 – 4 °C. To je ale pomerne zanedbateľné a pripravíte o pôsobivý výhľad na osvetlené rotory. Ventilácia skrinky je špičková aj v pôvodnom nastavení.
Treba však poznamenať i to, že ventilátory sú hlučnejšie aj pri minimálnych otáčkach. A je škoda, že centrálne k rozbočovaču z nich putujú iba RGB LED, motorčeky musíte pripojiť už priamo k základnej doske.
Interiér je vskutku priestorný, pojme aj dosky formátu E-ATX (so šírkou do 279 mm) a aj tie najvyššie chladiče na procesor. Paradoxné sú obmedzenia v dĺžke zdroja. Skrinka je pritom určená na highendové zostavy. Zdroj so 190 mm však už vedľa diskového koša, s ktorým koliduje, nedostanete ani náhodou. Museli by ste z neho dobrý centimeter odrezať a aj tak to bude boj.
Extra výbava portov USB je inšpiratívna; kiežby ich v takomto počte zavádzali aj iní výrobcovia
Prémiové vyhotovenie sa však Sekire 500X uprieť nedá. Kostra pozostáva z poriadnych plechov s hrúbkou 1,1 mm a čelnú masku spolovice zdobí brúsený hliník. No prieduchom na ventilátory, žiaľ chýba jemné sito na filtráciu prachu. To sa týka aj vrchného panela. Efektívne filtre sú len zospodu.
Jedinečný je pohľad na päť konektorov USB – 4× 3.2 gen. 1 typu A + 1× 3.2 gen. 2 typu C. Podobný arzenál budete u konkurencie hľadať márne. Za toto sa dajú MSI spomínané nedostatky tolerovať. Tie by sa však na prípadnej ďalšej revízii objavovať už nemuseli.
„Trochu kontroverzný, ale inak jedinečný dizajn.“
PLUSY, MÍNUSY:
+ Luxusný vzhľad, robustná konštrukcia so silnými plechmi, podpora dosiek E-ATX, výkonné systémové chladenie, až 5 portov USB (a všetky rýchle), široká podpora chladičov CPU (vrátane dlhých a hrubých radiátorov), otváranie bočníc cez pánty
- Hlučnejší chod ventilátorov, neefektívne prachové „filtre“/prieduchy, kolízia dlhého zdroja s diskovým košom
HODNOTENIE:
Návrh interiéru: 85 %
Spracovanie: 100 %
Chladenie: 85 %
Konektivita: 100 %
Celkovo: 93 %
• Cena: 233 EUR
Zobrazit Galériu