Magnetická supermriežka môže byť základom novej generácie pamätí. V každom atóme bude jeden bit informácie
Vedci vyvinuli supermriežku z jednoatómových magnetov na grafénovom podklade s hustotou 115 terabitov na štvorcový palec. Takéto usporiadanie by mohlo viesť k pamäťovému médiu novej generácie.
„Jednoatómové magnety predstavujú najvyšší limit pre magnetické pamäťové zariadenia s ultravysokou hustotou,“ vyjadril sa Stefano Rusponi zo Švajčiarskeho federálneho polytechnického inštitútu (EPFL) v Lausanne, spoluautor štúdie.
„V našej štúdii sme preukázali možnosť vytvoriť supermriežku zloženú z jednotlivých atómov, ktoré majú stabilnú magnetizáciu. Ide o prvý prototyp pamäťového média, kde je jeden bit informácie uložený do jedného atómu,“ dodal Rusponi.
Ako vedci vysvetlili, kľúčový problém jednoatómových magnetov ako zariadení na ukladanie dát je zabezpečenie magnetickej stability. Zároveň na seba nesmú vzájomne pôsobiť, pretože to by mohlo viesť k strate dát.
Na vyriešenie tohto problému tím, ktorý viedol profesor Harald Brune z EPFL, využil atómy dysprózia s vhodnými magnetickými ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH