Revolúcia v biomedicíne. Čínski vedci prvýkrát odskúšali génovú editáciu CRISPR na ľuďoch
Skupina čínskych vedcov ako prvá na svete aplikovala človeku bunky obsahujúce gény upravované revolučnou technológiou CRISPR-Cas9.
Tím zo Sečuánskej univerzity v meste Čcheng-tu pod vedením onkológa Lu You aplikoval modifikované bunky do tela pacienta s agresívnou formou rakoviny pľúc.
Skoršie klinické štúdie využívajúce bunky upravené pomocou rôznych techník vyvolali vzrušenie v lekárskej komunite. Zavedenie metódy CRISPR, ktorá je jednoduchšia a efektívnejšia ako iné techniky, pravdepodobne vyvolá preteky v editovaní DNA v živej bunke. Odborníci ich prirovnávajú k pretekom v dobývaní vesmírneho priestoru medzi Čínou a Spojenými štátmi, ibaže tentoraz sa to udeje v oblasti biomedicíny. Ich štart sa predpokladá na začiatok roka 2017. Skupina vedcov na Pekinskej univerzite chce v marci 2017 spustiť tri klinické štúdie pomocou CRISPR, zamerané na boj s rakovinovými bunkami v močovom mechúre, prostate a obličkách. Zatiaľ však nie sú schválené a nie sú na ne vyčlenené ani financie.
Výs ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH