CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Maono AU-WM820 / Bezdrôtová reportážna súprava

0

Súpravu, ktorú som testoval, tvoria tri moduly – dva vysielacie s integrovaným mikrofónom, takže ich môžete pripojiť aj priamo, ale majú aj mikrofónové vstupy, takže môžete k nim pripojiť klopový či ručný mikrofón. Tretí modul je prijímací. Jeho výstup som pri testovaní pripojil na mikrofónový vstup bezzrkadlovky. Prijímací modul má aj konektor na pripojenie slúchadiel na monitorovanie zvuku a tlačidlá na nastavenie hlasitosti príposluchu. Moduly sú plastové. Súčasťou balenia sú dva káble USB, dva zvukové káble s 3,5 mm konektormi jack, jeden na kameru a druhý na pripojenie k smartfónu, dva klopové mikrofóny a takisto dva „chlpáče“ čiže huňaté kryty proti vetru a praktické puzdro. Rádiový prenos funguje v pásme 2,4 GHz a dosah vo voľnom priestore je približne 50 m, v budovách cez steny asi 15 – 20 m. Párovanie je veľmi jednoduché, stačí zapnúť najskôr vysielacie moduly a potom prijímací a počkať, kým kontrolky prestanú blikať. Batérie vydržia na jedno nabitie približne 5 hodín. Nabijú sa za dve hodiny. Pokles kapacity batérie modulu pod 20 % je indikovaný blikaním červenej kontrolky.

Vysielacie aj prijímacie moduly majú na zadnej strane praktický klip, takže vysielací modul s integrovaným mikrofónom si môžete priamo pripnúť niekam na golier a rozprávať. Odporúčam porovnať kvalitu zvuku v konkrétnych podmienkach pri použití vstavaného a klopového mikrofónu. Mne sa hlavne pri nakrúcaní vonku, kde občas zafúka vietor, viac osvedčil klopový mikrofón s huňatým návlekom. Vstavané mikrofóny sú vynikajúce napríklad pri anketách, keď stačí pripnúť celý modul a netreba riešiť pripínanie klopového mikrofónu s káblom. Prijímací modul som chcel najskôr pripnúť niekam na opasok alebo pri filmovaní na statív, no prišiel som na to, že klip sa dá zasunúť do bajonetu na blesk, takže vidno, že konštruktéri mysleli aj na túto alternatívu. Prepojovací kábel pre kameru má na obidvoch koncoch trojpólový konektor jack, kábel na pripojenie smartfónu má na jednom konci štvorpólový konektor, pretože smartfóny majú spoločný konektor na mikrofón aj slúchadlá. Káble sú označené štítkami, takže ich nezameníte.

Zabudované mikrofóny majú všesmerovú charakteristiku, sú teda ideálne na reportáže. Dva vysielacie moduly umožňujú zrealizovať rozhovor dvoch osôb, napríklad moderátora s respondentom. Súprava je perfektná aj pre lektorov, ktorí sa pohybujú pri tabuli alebo na pódiu, či už na nahrávanie, alebo aj na ozvučenie, ak pripojíte prijímací modul na vstup zosilňovača alebo aktívnej reprosústavy. Aj keď máte k dispozícii dva moduly, takže môžu rozprávať dvaja ľudia súčasne, žiaľ, výstup je kombinovaný, takže nemôžete nastavovať úroveň zvukov z jednotlivých vysielacích modulov. V konečnom dôsledku teda budete mať k dispozícii len jednu zvukovú stopu. Po pripojení prijímacieho modulu k PC môžete zmiešavať zvuk s hudbou, zvukmi hier a podobne. Mám jednoduchý mixážny pult síce s konektormi XLR, ale s jednoduchou redukciou z 3,5 mm na XLR som k pultu mohol pripojiť prijímací modul. Nešlo ani tak o zmiešavanie reči s hudbou, ale skôr o možnosť nastavovania úrovne. Prijímací modul totiž predpokladá, že bude pripojený k zariadeniu s predzosilňovačom. Pri testoch s mojou bezzrkadlovkou Canon EOS R aj záznamovým zariadením Tascam bola výstupná úroveň zvuku z prijímacieho modulu dostatočná.

V relatívne tichom prostredí sa vďaka adaptívnemu potláčaniu hluku dá dosiahnuť odstup signálu od hluku až 70 – 80 dB. Rádiový prenos pracuje v pásme 2,4 GHz, ktoré je preplnené hlavne Wi-Fi routermi, no ani na exponovaných miestach som nezaznamenal žiadne rušenie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kompaktné rozmery, odstup signálu od hluku
- Občasné interferencie

PARAMETRE:

Frekvenčný rozsah: 50 Hz – 18 kHz; prenosové pásmo 2,4 GHz; frekvenčný rozsah – zabudované mikrofóny 80 Hz – 16 kHz, externé mikrofóny 50 Hz – 18 kHz, výstupná úroveň +2,2 dBu; max. SPL 100 dB SPL (1 kHz @ 1 m); THD: 0,4 %, batéria 350 mAh; hmotnosť modulu 30 g 
Cena: 139 EUR

HODNOTENIE: 8/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať