Miniatúrne roboty poháňané živými svalmi a nervami. Inšpiráciou boli spermie
Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign vyvinuli mäkké robotické zariadenia poháňané neuromuskulárnym tkanivom, ktoré sa spúšťajú pri stimulovaní svetlom. Urobili tak ďalší krok smerom k vývoju autonómnych biobotov.
Výskumné tímy vedené profesorom mechaniky a strojárstva Taherom Saifom a profesorom bioinžinierstva Rashidom Bashirom už v roku 2014 vytvorili prvé samohybné biohybridné plávajúce a chodiace bioroboty poháňané pulzovaním srdcových svalových buniek získaných z potkanov. Vzorom im boli bunky spermií.
Táto generácia robotov s jedným chvostíkom však nemohla vnímať okolie alebo robiť akékoľvek rozhodnutia. V novej štúdii uverejnenej v Zborníku Národnej akadémie vied Saif a jeho tím demonštrujú novú generáciu robotov s dvoma bičíkovými chvostmi, ktoré sú poháňané tkanivami kostrového svalstva a stimulované zabudovanými motorickými neurónmi odvodenými z kmeňových buniek.
Keď sa potvrdilo, že neuromuskulárne tkanivo je kompatibilné so syntetickými kostrami biobotov, ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH