S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Mobilné aplikácie

Archív NXT
0

Do aktuálneho prehľadu mobilných aplikácií sme zaradili niekoľko služieb, ktoré čiastočne súvisia s ďalšími témami v tomto čísle PC REVUE. Nájdete tu napr. aplikácie, ktoré využijete pri nakupovaní cez internet, ale aj spôsob, ako si premeniť Android v štýle rozhrania iOS.

Nakupovanie

Amazon

Mobilný Amazon je výborný pomocník, ktorý vám umožní nakupovať kdekoľvek a kedykoľvek. Okrem základných funkcií je najväčším prínosom aplikácie tzv. objednávka 1-Click, pomocou ktorej si objednáte žiadaný tovar jedným kliknutím. Výhodami riešenia sú rýchlosť a používateľský komfort, nevýhodné je, že vás môže prekvapiť výška poštovného.

amazon.png

Ako spomíname v článku venovanom nakupovaniu zo zahraničných internetových obchodov, Amazon účtuje pri objednávkach často rôzne poplatky za poštovné a rozdiely môžu byť niekedy veľké. Aplikácia podporuje obchody všetkých krajín, medzi jednotlivými pobočkami sa treba manuálne prepínať. Cez aplikáciu môžete pristupovať k všetkým kategóriám tovaru a v podstate máte k dispozícii rovnaké množstvo informácií ako pri návšteve bežných webových stránok. Poteší aj rýchly prístup ku kompletnej správe vášho účtu, kde nájdete históriu objednávok a ďalšie informácie. Hoci aj niektoré slovenské obchody ponúkajú mobilnú aplikáciu (napr. Alza.sk), aplikácia Amazonu patrí medzi najlepšie v tejto kategórii. Odporúčame! Mimochodom, pre Android je Amazon dostupný v dvoch verziách - pre telefóny a tablety.

amazon_android.png

amazon_ios.png

eBay

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Takisto eBay sa môže pochváliť kvalitne spracovanou aplikáciou, ktorá ide v porovnaní s Amazonom ešte o kus ďalej a vo verzii pre iOS ponúka používateľské rozhranie prispôsobené novému dizajnu operačného systému. Mobilný eBay poteší detailnými informáciami o vašom profile - priamo z hlavnej obrazovky aplikácie máte prístup k predmetom, ktoré sledujete, kupujete a predávate.

ebay.png

Vyhľadávanie na eBay je rýchle a jednoduché a vďaka nastaveniu vašej krajiny sa výsledky zobrazujú priamo s cenou poštovného do zadanej krajiny, čo uľahčuje orientáciu a výber. To, či predajca posiela napr. na Slovensko, tak vidíte priamo z výsledkov vyhľadávania. Zaujímavá funkcia je skenovanie kódov EAN, podľa ktorého môžete vyhľadávať produkty v ponuke predajcov. Jediný nedostatok mobilného eBay je nemožnosť vytvoriť aukciu. Cez mobilnú aplikáciu teda nakúpite, ale predávať nezačnete. Aplikáciu však odporúčame. Jej spracovanie je výborné, nehovoriac o tom, že eBay nemá k dispozícii mobilnú verziu stránok.

ebay_android.png

ebay_ios.png

Heureka.sk

Medzi aplikácie, ktoré vám uľahčia nakupovanie, patrí aj slovenská Heureka. Túto mobilnú aplikáciu sme zaradili do nášho prehľadu ako jedného z najlepších slovenských zástupcov. Treba však dodať, že mobilná Heureka má niekoľko výrazných chýb - najväčšia z nich je iba základné vyhľadávanie. Mobilná aplikácia neponúka rozdelenie do kategórií, ktoré nájdete na webových stránkach Heureky.

heureka.png

Jednotlivé kategórie teda nemôžete prehľadávať, žiadaný tovar si nájdete iba cez vyhľadávanie pomocou názvu. Na druhej strane chválime vyhľadávanie pomocou kódov EAN, ktoré funguje bez problémov. V tomto smere si aplikácia svoju funkciu plní a môže vám pomôcť ušetriť. Ak vás upúta v obchode nejaký produkt a skontrolujete si jeho cenu pomocou mobilných aplikácií Amazonu, eBay a Heureky, je veľmi pravdepodobné, že ušetríte. Predajca v kamennom obchode však veľmi nadšený nebude... :-)

heureka_android.png

heureka_ios.png

Katalóg IKEA

Táto aplikácia kombinuje dve základné funkcie. Ponúka digitálnu verziu katalógu IKEA na rok 2014. Všetkých 328 stránok si tak môžete prezrieť na svojom telefóne alebo tablete. Zaujímavá novinka je najmä využitie rozšírenej reality. Vďaka tomu si môžete na displeji pozrieť model vybraného nábytku a získať predstavu, ako by vyzeral vo vašej domácnosti.

ikea.jpg

Aplikácia na tento účel vyžaduje tlačený katalóg - pomocou aplikácie naskenujete určený symbol, katalóg položíte na vybrané miesto v izbe a na jeho mieste sa na displeji zobrazí nábytok. Virtuálny nábytok si však môžete v rozšírenej realite pozrieť a umiestniť aj pomocou digitálnej verzie katalógu. Vtedy je použitie funkcie menej pohodlné, pretože musíte ručne nastavovať umiestnenie a parametre nábytku, čo nemusí vždy poskytnúť žiadaný výsledok. Z hľadiska technického spracovania si však aplikácia získala našu pozornosť a poteší aj podporou slovenského jazyka a katalógu.

ikea_android.png

ikea_ios.png


Užitočné utility

Authy

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg O takzvanej verifikácii v dvoch krokoch sme písali v PC REVUE dávnejšie. Ide o pokročilejšiu formu zabezpečenia, ktorá autentifikuje používateľa nielen pomocou hesla, ale aj špeciálnym prístupovým kódom. Ten sa dá získať SMS správou alebo vám ho vygeneruje aplikácia. Authy je jedno z dostupných riešení, a hoci podobných aplikácií nájdete v ponuke AppStoru a Google Play viacero, táto aplikácia sa nám z hľadiska používania osvedčila najviac.

authy.png

Ak chcete verifikáciu v dvoch krokoch využívať, túto formu zabezpečenia musí podporovať aj služba. Aktuálne si môžete takýmto spôsobom zabezpečiť účty v rámci služieb od Googlu, Microsoftu, Facebooku alebo Dropboxu. Verifikáciu v dvoch krokoch podporuje aj Evernote, LastPass a ďalšie.

Proces spárovania aplikácie so službou je veľmi jednoduchý, stačí naskenovať zobrazený QR kód. Výhodou Authy v porovnaní s konkurenciou je podpora prepojenia mobilného zariadenia s počítačom Mac cez Bluetooth. Vďaka tomu nemusíte kódy zadávať manuálne. Prepojenie cez Bluetooth by mali čoskoro podporovať aj počítače s Windows. Potešilo nás aj to, že aplikácia Authy pri zobrazení kódu reštartuje časovač. Vďaka tomu máte na jeho zadanie vždy 20 sekúnd. Po uplynutí tohto času sa vygeneruje nový kód.

authy_android.png

authy_ios.png

Microsoft Remote Desktop

Microsoft v poslednom čase začína výraznejšie podporovať mobilné platformy iOS a Android. Po oficiálnej aplikácii MS Office sa v obchodoch objavila aj bezplatná utilita na vzdialený prístup. Aplikáciu si stiahnete a nainštalujete veľmi jednoducho. Pred jej používaním si však musíte nakonfigurovať počítač, ku ktorému sa chcete pripojiť. To možno vykonať cez ponuku Systém - Nastavenie vzdialeného prístupu.

rd.png

Zobrazí sa okno Vlastnosti systému - Vzdialené použitie, kde by ste mali vidieť nastavenia, ktoré sa týkajú vzdialeného prístupu. Ak v rámci okna vidíte iba možnosť Pomoc na diaľku, potom máte smolu a vaša verzia operačného systému Windows vzdialené pripojenie nepodporuje. V prípade Windows 8, resp. 8.1 je táto funkcia súčasťou verzie Pro a Enterprise. Ak máte v počítači povolený vzdialený prístup, v rámci mobilnej aplikácie si nastavíte IP adresu, resp. meno daného PC a vzdialené pripojenie by malo byť funkčné. Z hľadiska ovládania a dostupných nastavení Remote Desktop však neohúri. Zamrzí najmä absencia nastavenia veľkosti desktopu, chýbajú aj lepšie možnosti z hľadiska zoomu. Aplikácia je však dostupná zadarmo a svoj účel plní. Náročnejším používateľom však odporúčame službu LogMeIn (iOS), prípadne TeamViewer (Android).

rd_android.png

rd_ios.png

Eventbrite

Eventbrite je v podstate veľmi jednoduchá aplikácia, ktorej úlohou je poskytovať informácie o zaujímavých udalostiach vo vašom okolí. Je rozdelená do dvoch základných častí - Discover a My Tickets. V rámci sekcie Discover nás potešila možnosť vyhľadať udalosti, ktoré sa uskutočnia vo vzdialenosti 1, 5, 10, resp. 30 km od vašej lokality.

event.png

Eventbrite nás v tomto smere prekvapil zaujímavými „eventmi" - vo výsledkoch sa objavila prezentácia o bezpečnosti NFC v Progressbare alebo diskusia s témou výsledky hľadania v Googli, ktorá sa o pár dní neskôr uskutočnila v Spote. Pri každej udalosti je priložená aj adresa, mapka, dátum a možnosť zaregistrovať sa, prípadne si kúpiť lístok, ktorý je následne dostupný v sekcii My Tickets.

Zoznam udalostí nájdete aj na oficiálnych webových stránkach, cez ktoré sa dá vytvoriť nový event. Služba teda automaticky neinformuje o všetkých udalostiach v konkrétnom meste. V zozname sa zobrazia iba tie, ktoré pridal usporiadateľ. Eventbrite tak z pohľadu Bratislavčana neohúri kvantitou, pre určitú skupinu používateľov však môže ísť o dobrú pomôcku. Z hľadiska používateľského komfortu by sme ocenili, keby bolo možné z aplikácie exportovať dátum udalosti do kalendára, prípadne si vytvoriť pripomienku.

event_android.png

event_ios.png

Quickoffice

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Kancelársky balík Quickoffice je pomerne kontroverzná aplikácia. V minulosti bol spoplatnený a patril medzi najlepšie mobilné kancelárske nástroje. Službu však odkúpil Google, ktorý neskôr vydal svoj vlastný Quickoffice. Výhoda nového balíka je jeho cena - služba je totiž dostupná bezplatne. Nevýhodná z pohľadu predchádzajúcich majiteľov je nedostupnosť pôvodnej aplikácie, ktorá mohla niekomu vyhovovať viac. Nový Quickoffice vyžaduje prihlásenie pomocou účtu Google, bez toho vám aplikácia nebude fungovať.

quick.png

V porovnaní so službou Google Drive, ktorej mobilná aplikácia takisto umožňuje tvorbu a editáciu dokumentov, však Quickoffice funguje aj bez internetového pripojenia. Dokumenty teda môžete vytvárať a editovať kdekoľvek a kedykoľvek. Okrem lokálneho uloženia si ich môžete nahrať aj do cloudového úložiska Googlu. O to väčší paradox je fakt, že dokumenty Google Drive, ktoré máte uložené v cloude, vám Quickoffice neprehrá - služba podporuje iba súbory MS Office a pri snahe načítať dokument vo formáte Googlu vás odkáže na oficiálnu aplikáciu Google Drive.

Z používateľského hľadiska ide o šikanovanie. Vo výsledku totiž budú niektorí používatelia potrebovať dve aplikácie, každú na iný účel. Google Drive pre dokumenty Googlu a Quickoffice pre dokumenty Office a na off-line editáciu. Čo sa týka formátovania textu, Quickoffice ponúka niekoľko základných fontov, podporuje podčiarknutie textu, zvýraznenie a kurzívu. Nechýba možnosť meniť veľkosť textu, k dispozícii sú aj odrážky. Aplikácia poteší aj funkciou na hľadanie zadaného výrazu v texte, ktorý dokáže automaticky nahradiť. Ocenili sme aj počítadlo slov a znakov s medzerami, resp. bez nich. Nechýba ani režim komentovania zmien v dokumente.

V tomto smere nemáme pripomienky, Quickoffice ponúka o trochu viac vlastností ako oficiálny mobilný Office od Microsoftu. Aplikáciu môžeme aj napriek jej kontroverznosti odporúčať. Ak nepotrebujete editovať dokumenty Google Drive, potom Quickoffice ponúka všetko potrebné na to, aby ste službu využívali ako váš jediný mobilný kancelársky balík. Môžete v ňom vytvárať textové dokumenty, tabuľky aj prezentácie, súbory editovať v off-line režime a priamo si ich ukladať do cloudu.

quick_android.png

quick_ios.png

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať