S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Môj (bez)bolestný prechod z Androidu na iPhone

Archív NXT
0

Známi, ktorí ma poznajú, vedia, že som dlhoročným fanúšikom Androidu. Nie som odporcom nahryznutého jabĺčka, väčšinu z jeho mobilných produktov som mal v rukách na testy medzi prvými na Slovensku, ale jednoducho k srdcu mi prirástol Android.

Produkty Apple boli pre mňa skôr známkou spoločenského statusu, ich cena sa mi zdala zbytočne vysoká, veď sa dali pohodlne nahradiť inými produktmi. Predsudkov sa však treba zbaviť, a tak som si povedal, že naplno „switchnem" svoj mobilný život z Androidu na iPhone.

Drobnosti z každodenného života

Čakal ma teda prechod z HTC One (M7) na iPhone 5s s oficiálnym iOS 7, samozrejme, bez jailbreaku. Nechcem rozpútavať zbytočné vášne, nechcem sa ani zastávať niektorého systému či bojovať proti nemu. Chcel by som poukázať na niekoľko detailov, na ktoré som si nevedel (a neviem) zvyknúť, a niekoľko funkcionalít, ktoré mi spríjemnili život. Takže aký bol prechod z Androidu na iOS?

20 plusov a mínusov po prechode na iPhone

+/- Svižnosť systému. Keď pracujete s médiami (fotky, video), je práca na iPhone 5s jednoducho o kúsoček vyladenejšia. Nestretnete sa tu so sekaním či „rozmýšľaním" smartfónu. Z pohľadu celkovej svižnosti však rozdiel medzi najnovšími verziami iOS a Androidu na špičkových smartfónoch skutočne nevidím. A nech mi nikto netvrdí, že iPhone nikdy nezamrzne... :-)

+ Výborná správa kontaktov a e-mailov. Presúval som 1600 kontaktov on-line cez Gmail, nastavoval som tri rôzne typy e-mailových schránok. Všetko funguje bez najmenších problémov od úplného začiatku, a to aj v rámci pripojenia do firemnej infraštruktúry.

- Konektor Lightning. Výmysel Applu, ktorým núti používateľov používať rozdielne príslušenstvo ako zvyšok sveta. Netreba za tým hľadať nič iné ako zvýšené príjmy. Nemôžete s nikým iným okrem „applistov" zdieľať nabíjačku, pripojenie USB a dnes čoraz bežnejšie iné redukcie (na TV ako HDMI).

+/- Malý displej. Štyri palce je dnes už na každodennú prácu jednoducho málo. Ale keďže Apple nedáva pri svojich produktoch inú možnosť, donúti vás takto si zvyknúť aspoň na menší a praktickejší telefón.

- Notifikácie. Neviem si pomôcť, ale aj po niekoľkých mesiacoch sa mi zdajú notifikácie iPhonu chaotické. Lock screen má iné typy notifikácií ako horná lišta, nedáva mi to logiku.

- Prichádzajúci hovor sa nedá zrušiť zo zamknutej obrazovky. Zmizlo červené tlačidlo, hovor sa ruší stlačením vypínacieho tlačidla. Priznávam sa, že tomuto skutočne nerozumiem, to je prudko neintuitívne. Hlavne preto, že ak vám prichádza hovor a obrazovka je odomknutá, červené tlačidlo zrazu na obrazovke je :-).

- Prispôsobenie je takmer nulové. Neviem si pridať widget na displej, nemôžem zmeniť lock screen, neviem dať ikonku na miesto, na ktoré chcem.

+ iOS je stále a všade rovnaký. Aj keď sa nedá veľmi prispôsobovať, výsledkom je, že nech zoberiete do ruky akýkoľvek iPhone alebo iPad a predtým ste už s nejakým zariadením s iOS pracovali, budete ho vedieť zaručene ovládať. Toto pri androidových zariadeniach veľmi neplatí, keďže Android vyzerá u každého výrobcu inak.

+ Spotlight. Vyhľadávanie medzi kontaktmi, správami, SMS-kami a celým obsahom telefónu z jedného políčka. To je prudko návykové.

- Nedá sa upraviť číslo pred volaním. Hľadal som všetky možné spôsoby, ale ak chcete pridať pred vytočené číslo medzinárodnú predvoľbu (napr. keď ste na dovolenke), zo zoznamu posledných hovorov vytočené číslo neupravíte. Musíte sa dostať ku kontaktu a upraviť ho manuálne. Prečo?

+ Zvukové upozornenia možno prispôsobiť rôznorodejšie a viacerým aplikáciám, viete sa s priradením zvuku k notifikácii danej aplikácii skutočne pekne pohrať. To pri Androidoch nie vždy úplne platí, minimálne to nie je také intuitívne ako pri iOS.

+/- Fotoaparát nemá v iOS k dispozícii žiadne detailnejšie nastavenia. Pravda je, že po pár fotografiách zistíte, že ich v skutočnosti vlastne ani nepotrebujete. Drvivú väčšinu fotografií v mobile vytvárate aj tak spôsobom, že fotoaparát spustíte, cvaknete a mobil odložíte späť do vrecka.

+ Citeľne rýchlejšie vyhľadávanie sietí Wi-Fi aj mobilných sietí a rýchlejšia aktivácia dátových sietí. Žijem v pohraničnej oblasti, bojovať so sieťami operátorov a sieťami Wi-Fi je mojím údelom minimálne dvakrát do dňa, musím pochváliť iPhone za jeho rýchlejšie reakcie v tomto smere.

+ Bezpečnejšia práca s aplikáciami. Operačný systém explicitne pýta povolenie pri prvom prístupe aplikácii napríklad ku kontaktom či fotoaparátu, ktorý musíte jasne dovoliť. A ďalej veľmi intuitívne sa nastavuje, ktoré aplikácie môžu dáta používať a ktoré nie.

- Nudný lock screen. Kým sa neodhodláte na jailbreak, zvyknite si na stále rovnaký lock screen bez detailnejších nastavení, na ktoré ste zvyknutí na Androide.

- Hardvérový prepínač na ľavej hrane. Niežeby bol neužitočný, ale ak si ním stíšite všetky zvuky telefónu (veľmi praktické napr. na stretnutiach) a potom tento prepínač zabudnete vrátiť do pôvodnej polohy, môže sa stať, že si večer nájdete 10 neprijatých hovorov. O stíšení všetkých zvukov vás iOS nijako neinformuje, ikonka na displeji chýba.

+ Automatické prepnutie medzi SMS a iMessage, ak je prijímateľ správy takisto majiteľ iPhonu. Pre majiteľov iPhonov, ktorí zväčša majú programy SMS-flat, je to už viac či menej nevyužiteľná funkcia.

+ Jednoduchší prístup k legálnej hudbe. Ak nemáte nič proti iTunes, máte spolu s iPhonom jednoduchší prístup k legálnej hudbe.

- Klávesnica, ktorú poriadne neinovoval Apple skoro 7 rokov. Prvý iPhone prišiel na trh v roku 2007 a odvtedy vyzerá softvérová klávesnica stále rovnako. Autosuggest sa slabo učí, nemôžete si nainštalovať iný typ klávesnice, v tomto má Android jasne navrch.

+/- Google Maps fungujú na iPhone ešte lepšie ako na Androide. Nepotrebujete žiadnu platenú navigáciu (ak necestujete do zahraničia - na spotrebu dát), Google Maps sú na iOS paradoxne skvelá voľba. Vlastné mapy Applu sú na Slovensku skôr nepoužiteľné.

Verdikt PC REVUE

Netrúfam si rozhodnúť, ktorý z mobilných operačných systémov - iOS alebo Android - je lepší. Úprimne. Ide o dva funkčne veľmi vyrovnané operačné systémy s dostatočne rozdielnym prístupom k používateľskému správaniu, čo je dobré. Každý systém má mnoho detailov, ktoré používateľovi toho druhého systému nebudú vyhovovať, lebo zvyk je železná košeľa. Podľa môjho názoru je výber operačného systému v telefóne v dnešnej dobe čisto subjektívna voľba.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať