Moto G8 Plus / Dobrý smartfón za výbornú cenu
Zadná stena je podobne ako pri väčšine konkurenčných modelov v tejto cenovej triede z plastu s atraktívnou povrchovou úpravou, ktorá aj trochu odpudzuje vodu. Smartfón nie je deklarovaný ako vodovzdorný, ale slot na SIM kartu má gumové tesnenie, takže výrobca v rámci možností v tejto kategórii urobil pre odolnosť prístroja všetko, čo bez zvýšenia nákladov, a teda aj ceny mohol. Snímač odtlačkov prstov v strede hornej tretiny zadnej steny je rýchly a spoľahlivý a vďaka malej priehlbine ho aj ľahko nahmatáte.
Rozlíšenie full HD ani pri veľkom displeji nie je kompromis, ale vynikajúca voľba vzhľadom na spotrebu a grafický výkon. Obrazovka uzamknutia umožňuje zobraziť najdôležitejšie notifikácie aj bez zapnutia a prihlásenia. Na SMS správy môžete odpovedať priamo z obrazovky uzamknutia. Podobne ako u predchodcu sa obrazovka Moto aktivuje, keď sa k telefónu priblížite napríklad rukou, prípadne keď ho uchopíte. Samozrejmosť je možnosť prepnutia do takzvaného nočného režimu s výrazne potlačenou modrou zložkou farebného spektra, ktorá pri večernom používaní smartfónu tlmí produkciu spánkového hormónu. V hornej časti nad kvapkovitým výrezom na objektív prednej kamery je pomerne široká mriežka reproduktora. V tandeme s druhým reproduktorom na spodnej strane podporuje Moto G8 Plus stereofónnu reprodukciu v celkom slušnej kvalite, ktorá sa dá ešte zlepšiť zapnutím technológie Dolby. Konzervatívni používatelia ocenia konektor na pripojenie slúchadiel. Kábel slúchadiel slúži zároveň aj ako anténa pre FM rádio.
Priaznivci značky už poznajú výhody funkcií obrazovky Moto. Napríklad na zobrazenie základných informácií stačí, ak sa rukou priblížite nad displej. Návykové sú aj „moto“ gestá s celým telefónom, napríklad zapnutie fotoaparátu dvojitým energickým potočením zápästia. Dvojitým potrasením zas zapnete LED diódu blesku.
V balení nájdete rýchlonabíjačku s výkonom 18 W a praktické silikónové puzdro. Batéria s kapacitou 4000 mAh v kombinácii s procesorom, ktorý je navrhnutý skôr s ohľadom na nízku spotrebu než na vysoký výkon, vám poskytne slušnú výdrž blížiacu sa dvom dňom pomerne intenzívneho používania.
Letmým pohľadom na podlhovastú, na výšku orientovanú a trochu vystupujúcu platformu zistíte, že zadný fotoaparát má štyri objektívy. Vo väčšine prípadov som však používal iba jeden s pomerne svetelným objektívom f/1,7 a snímačom s rozlíšením 49 Mpx. Fotoaparát disponuje laserovým zaostrovaním. Pri dobrých svetelných podmienkach sa záberom nedá nič vytknúť, azda okrem trochu nižšieho dynamického rozsahu jasov a farieb pri ostrom slnečnom svetle. Vo večerných záberoch, a to aj s aktivovaným nočným režimom, je trochu menej detailov a algoritmus spracovania obrazu sa to snaží zlepšiť softvérovým doostrovaním, ktoré sa však nie vždy podarí. Preto odporúčam, ak to okolnosti dovoľujú, pri večernom či nočnom fotení vyskúšať jeden záber v nočnom režime a druhý s oporou alebo najlepšie na statíve s vypnutým nočným režimom.
Záber v nočnom režime
Podobne ako Motorola One Action aj tento smartfón má snímač širokouhlej kamery (zdôrazňujem, že kamery, nie fotoaparátu) pootočený o 90°. Je to nielen ergonomické, ale aj praktické. Keď na verejnom priestranstve, napríklad v meste, na dovolenke držíte smartfón na šírku, ľudia vedia, že práve filmujete. Naproti tomu, ak držíte telefón na výšku, ľudia v zábere netušia, že práve nakrúcate video, a toto video bude zaznamenané v režime na šírku, takže sa bude dať prehrávať na monitoroch a televízoroch s využitím celej plochy obrazovky. Akčná kamera má slušnú stabilizáciu obrazu, ale video podaním detailov príliš nevyniká. Naproti tomu video z hlavného fotoaparátu je oveľa lepšie a v rozlíšení full HD aj slušne elektronicky stabilizované. Ak to zhrniem, akčnej kamere v smartfóne som veľmi na chuť neprišiel, hlavne preto, že kamera tohto typu sa upevňuje na prilbu, oblečenie, riadidlá bicykla a v smartfóne to až taký význam nemá. Prax ukázala, že 4 GB RAM v tandeme s procesorom Snapdragon 655 stačí na väčšinu bežných aplikácií aj väčšinu bežných hier.
Lenovo využíva v telefónoch radu Moto takmer čistý Android, v tomto prípade verziu 9.0 Pie. Čakal som, či sa počas testovania neupgraduje na Android 10, ale nestalo sa tak. Výhodou natívneho Androidu je aj včasná dostupnosť nových verzií operačného systému, takže používatelia sa zrejme čoskoro dočkajú. V čistom Androide nie je procesor zaťažovaný žiadnou grafickou nadstavbou. Používatelia ocenia aj minimalizmus, čo sa týka počtu predinštalovaných aplikácií.
Parametre:
• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 665 (4 × 2,0 GHz Kryo 260 Gold + 4 × 1,8 GHz Kryo 260 Silver), 11 nm technológia; grafika: Adreno 610; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB; displej: IPS 6,3" FHD+ (1080 × 2280) 19:9, 400 ppi; zadný fotoaparát: ultraširokouhlá akčná kamera 14 mm f/2,2, 16 Mpx; hlavný širokouhlý fotoaparát: f/1,7, 48 Mpx; senzor hĺbky ostrosti f/2,2 5 Mpx; predný fotoaparát: 25 Mpx, f/2,0; sieť: LTE; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v 5.0 LE, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou); batéria: 4000 mAh; operačný systém: Android 9.0 Pie; rozmery: 158,4 × 75,8 × 9,1 mm; hmotnosť: 188 g; AnTuTu benchmark: 170 420
• Cena: 230 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Veľký displej, solídny výkon, vynikajúca výdrž na batériu
- Šum pri fotení v horšom svetle
HODNOTENIE:
Dizajn: 86 %
Konštrukcia:86 %
Výkon:82 %
Funkcionalita: 88 %
Celkovo: 86 %