S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Motorola Edge+ / Vystupuje z radu

0

Motorola je dosiaľ známa viac ako značka ponúkajúca kvalitu za dostupnú cenu. S novinkou Motorola Edge+ sa však výrobca rozhodol všetko zmeniť a znovu sa zaradiť medzi tvorcov vlajkových lodí. Pravda, so špičkovými špecifikáciami prichádza aj cena z ríše vlajkových lodí, ktorá sa vyšplhala na 999 eur. Pozrime sa teda, čo za tieto peniaze ponúka.

Vlajkový model by vás mal v prvom rade zaujať dizajnom. To je pri súčasnej neprebernej ponuke smartfónov pomerne ťažké, ale myslím, že sa to vcelku podarilo. Ako sa patrí, prednej strane dominuje 6,7" bezrámčekový dotykový displej OLED s rozlíšením 2340 × 1080 bodov, ktorý pracuje s frekvenciou 90 Hz s podporou Dolby Vision. Podporuje 10-bitové zobrazenie farieb a obsiahne farebný gamut s rozsahom farebného priestoru DCI-P3. Niekto by mohol namietať nízke rozlíšenie či frekvenciu, treba však povedať, že displej je vynikajúci a rozlíšenie viac než dostačujúce. Vyššie rozlíšenia na takejto ploche sú nad rozlišovacou schopnosťou oka a majú jedine marketingový význam. Pracovná frekvencia bohato stačí na veľmi plynulé vykresľovanie. Displej navyše podporuje vysoký dynamický rozsah v štandarde HDR10+. Ako názov modelu napovedá, bočné hrany displeja sú zahnuté takmer o 90° a siahajú tak asi do polovice hĺbky prístroja. Vrchná a spodná strana sú rovné a displej tu má iba tenučký lem. Na vrchnej strane je úzky výrez reproduktora a v ľavom rohu „priestrel“ na prednú kameru. Tlačidlá sú umiestnené na pravej strane a pre displej sú zúžené. Zadná strana je takisto sklená a ponúka efekt meniteľných farieb. Trojica objektívov fotoaparátov pomerne výrazne vystupuje nad profil prístroja, a ak telefón položíte bez obalu na podložku, výrazne sa kýva. Pravda však je, že bez obalu ho nikto používať nebude. Tak ako pri väčšine súčasných smartfónov je telo dosť klzké a dlhú životnosť by tak nemal. Priehľadný obal dostanete aj v balení. V hornej časti sa nachádza 3,5 mm jack, na ľavej nie je nič a na spodnej strane nájdete reproduktor, konektor USB-C a zásuvku na SIM kartu. Prístroj nepodporuje Dual SIM ani e-SIM, použiť nemožno ani pamäťovú kartu.


Režim HDR využijete aj pri efektných záberoch krajiny

O pohon sa stará jedna z najvýkonnejších súčasných čipových súprav, osemjadrový ­Qualcomm Snapdragon 865, podporovaný 12 GB LPDDR5 a 256 GB úložiskom typu UFS 3.0. Grafiku zabezpečuje GPU Adreno 650. Smartfón je napájaný batériou s úctyhodnou kapacitou 5000 mAh, ktorá pri bežnom používaní vydrží takmer dva dni. Nabíjať ju môžete pomocou klasického turbo nabíjania s výkonom 18 W, bezdrôtovým rýchlym nabíjaním Qi s výkonom 15 W a umožňuje takisto bezdrôtové zdieľanie nabíjania, ktorým môžete nabíjať ďalšie zariadenie výkonom 5 W. Trocha je na škodu, že telefón nie je odolný proti vode. Postriekanie síce znesie, ale nič viac. Motorola Edge+ vyniká aj komunikačnými schopnosťami. Vďaka podpore sietí 5. generácie, v ktorých zvláda milimetrové pásmo aj pásmo pod 6 GHz a agregáciu až 8 kanálov, môže dosahovať teoretickú rýchlosť prenosu na úrovni až 4 Gb/s. V praxi takéto rýchlosti zatiaľ nepodporujú ani existujúce siete, takže ide skôr o investíciu do budúcnosti. Okrem toho je k dispozícii aj nový širokopásmový štandard Wi-Fi 6 a nechýba NFC či bluetooth vo verzii 5.1.

Jedna z najdôležitejších súčastí dnešných smartfónov je fotoaparát. Občas to vyzerá tak, že niektorí by ani nepotrebovali telefonovanie. V tomto smere Edge+ určite má čo ponúknuť. Prichádza s trojicou fotoaparátov vzadu, pričom hlavný disponuje snímačom s rozlíšením 108 Mpx, svetelnosťou f/1,8 a optickým stabilizátorom obrazu. Snímač je typu Samsung ISOCELL Bright HMX s technológiou Tetracell. To znamená, že používa na vytvorenie jedného bodu 4 pixely a produkuje tak maximálne rozlíšenie 27 Mpx. Tento snímač nájdete aj v niektorých konkurenčných mobiloch okrem Galaxy S20 Ultra, ktorý používa snímač s technológiou Nonacell a na vytvorenie obrazového bodu využíva až 9 pixelov (dovedna 12 Mpx). Objektív má ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť 26 mm. Ultraširoký fotoaparát s funkciou Macro má rozlíšenie 16 Mpx, ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť 13 mm a svetelnosť f/2,2. Tretí je fotoaparát s tele rozsahom, so snímačom Omnivision Type 1, rozlíšením 8 Mpx, svetelnosťou f/2,4 a optickým stabilizátorom obrazu. Objektív má možnosť 3× zoomu. Vedľa fotoaparátov je umiestnený ešte snímač ToF (hĺbky scény) a LED blesk. Predná kamera má snímač s rozlíšením 25 Mpx s technológiou Quad Pixel, výsledným rozlíšením 6,2 Mpx a svetelnosťou f/2,0.


 Vďaka snímaču hĺbky scény (ToF) môžete vytvárať fotky aj video s rozostreným pozadím 

Toľko k špecifikáciám. Pri testovaní som sa nevedel dopátrať k smerodajným výsledkom. Implementácia fotoaparátov, hlavne tých zadných, je dosť čudná. Ak máte režim prepnutý na automatiku, sú snímky zo všetkých troch kamier upravené na 27 Mpx. Zatiaľ čo pri hlavnom snímači ide o zmenšenie, pri ďalších dvoch ide o upscaling, hlavne pri snímači s tele rozsahom dosť nešikovný. Ten navyše nepracuje s natívnym trojnásobným zoomom, ale asi šesťnásobným. Pochopiteľne, ak si fotky pozeráte na displeji mobilu, sú v poriadku. Pri prezeraní na monitore sú však plné kompresných artefaktov. Nehovoriac o tom, že prístroj prepočítava fotky z 8 Mpx na 27 Mpx, čím zbytočne zvyšuje ich veľkosť a zapratáva úložisko. Ťažko povedať, prečo sa výrobca takto rozhodol. Druhá otázka je 108 Mpx. Používateľ by si mohol myslieť, že z mobilu nebodaj dostane fotku ako zo strednoformátovej bezzrkadlovky. Snímač má fyzické rozlíšenie 12 032 × 9024 bodov. Vzhľadom na technológiu Tetracell, ktorá spája vždy štvoricu pixelov, sa však dostanete na maximálne rozlíšenie 27 Mpx, a to aj vo formáte RAW. Druhá stránka veci je taká, že rozlíšenie 108 Mpx vyžaduje špičkovú optiku, ktorá dokáže takéto rozlíšenie reprodukovať.


 Fotoaparát umožňuje AJ zaujímavé makro zábery

To je momentálne výzva aj pre full frame zrkadlovky a takéto rozlíšenia uspokojivo dosahujú iba špičkové strednoformátové objektívy, takže by to bolo kontraproduktívne. Pri spájaní bodov sa dosahuje vyššia citlivosť na svetlo a nižšia hladina šumu, nehovoriac o tom, že rozlíšenie 27 Mpx je pre mobil viac než dostačujúce. Našťastie výrobca umožňuje aj prepnutie do manuálneho režimu. Ak tu nič nebudete nastavovať, zostane zapnutá úplná automatika, ale dostanete zo všetkých snímačov fotky v natívnom rozlíšení, teda podstatne kvalitnejšie a menšie, takže si nezaplníte úložisko. Napriek týmto zvláštnostiam musím kvalitu fotiek pochváliť, a to hlavne pri fotení v režime M. Snímky majú slušnú dynamiku a veľmi dobré podanie farieb. Zaujímavé sú aj nočné zábery, pôsobia však podexponovane. Pri fotení v horších svetelných podmienkach automatika hneď nastavuje dlhšie časy, takže pohyblivé scény budú rozmazané. Video má veľmi slušnú kvalitu a v 4K aj stabilizáciu. 6K rozlíšenie je použiteľné iba so statívom, no ak si na tom dáte záležať, stojí za to. Veľmi dobre pracoval aj snímač odtlačkov prstov v displeji. Mobil neumožňuje odomykanie tvárou. Displej sa vcelku vydaril a aj implementácia zahnutia je veľmi dobrá. Na hranu si môžete nastaviť ovládacie gestá a pri prichádzajúcom hovore sa na hrane rozsvecuje bežiaci efekt, ktorý vidieť, aj keď je prístroj displejom dole. Napríklad potiahnutím do stredu displeja zobrazíte zástupcov najpoužívanejších aplikácií. Takisto sú k dispozícii gestá potiahnutia nahor a nadol, tie však treba zapnúť v nastaveniach. Funkcia Moto displej sa snaží nahrádzať Always on displej u konkurencie a na prístroji v pokoji rozsvieti údaje na displeji pri priblížení ruky alebo pri pohybe telefónu. Ak máte prístroj na stole, vplyvom pohybov sa však displej zapína a vypína častejšie, čo nie je veľmi príjemné. Priblíženie ruky funguje výborne. Moto obrazovka zobrazuje čas a, samozrejme, aj notifikácie. V nastaveniach sa dá zvoliť, ktoré notifikácie môže zobraziť aj s textom a ktoré nie. Na displeji sa objaví ikona aplikácie, z ktorej prišlo upozornenie, a podržaním prsta na nej si môžete zobraziť celý text, posunom prsta po displeji sa dostanete priamo do aplikácie.

Motorola Edge+ je vynikajúci smartfón s výbornou výbavou, špičkovým displejom, kvalitným zvukom vrátane 3,5 mm jacku a výbornými možnosťami fotenia a filmovania. Vďaka excelentnej kapacite batérie si ho môžete užívať takmer dva dni bez nabíjania. Pravda, za kvalitu sa platí, a tak sa aj v tomto prípade musíte pripraviť na vyššiu investíciu. Tá však rozhodne stojí za to.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 865; grafika Adreno 650, operačná pamäť: 16GB DDR4 2666MHz, úložný priestor 256 GB (UFS3); displej 6,7" OLED, 2340 × 1080 bodov s frekvenciou 90 Hz s podporou Dolby Vision; fotoaparát: 108 Mpx, f/1,8 s optickým stabilizátorom obrazu, maximálne rozlíšenie 27 Mpx, objektív 26 mm, ultraširoký fotoaparát 16 Mpx, 13 mm, svetelnosť f/2,2, teleobjektív 8 Mpx, f/2,4 OIS, 3× zoom, snímač ToF (hĺbky scény) a LED blesk, predná kamera 25 Mpx Quad Pixel s výsledným rozlíšením 6,2 Mpx a svetelnosťou f/2,0, sieť: LTE/5G; konektivita: bluetooth 5.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2,4 GHz + 5 GHz, Wi-Fi 6, Wi-Fi hotspot, GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BDS, batéria: 5000 mAh; rozmery: 161,1 × 71,4 × 9,6 mm; hmotnosť: 203 g

• Antutu Benchmark: 585 989; Geekbench single: 4 242; Geekbench multi: 12 994; 3D Mark: 7 354

•  Cena: 999 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, foto, výdrž, spracovanie, displej
- Nastavenie fotografických výstupov

HODNOTENIE:

Displej: 98 %
Foto/video: 85 %
Výkon: 100 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať