NVIDIA je pripravená zaútočiť na trh Intelu
NVIDIA oznámila úspešný štvrťrok a záujem priamej konkurencie spoločnosti Intel v boji o kontrolu nad trhom osobných počítačov. Spoločnosť má prístup k zdrojom potrebným pre „počítač s umelou inteligenciou“ (AI PC) vrátane rozsiahlych pamäťových obvodov. Hoci Intel v súčasnosti dominuje na trhu osobných počítačov, dominantné postavenie spoločnosti NVIDIA v oblasti umelej inteligencie jej môže umožniť získať významný podiel aj na tomto trhu.
Objavili sa chýry, že NVIDIA plánuje predávať procesory aj grafické karty pre herné počítače. Počas nedávneho konferenčného hovoru generálny riaditeľ Jensen Huang spomenul predstavenie Copilot+ PC od spoločnosti Microsoft, počítačov, ktoré vykonávajú viac práce umelej inteligencie lokálne. Prvé počítače Copilot+ v súčasnosti používajú čipy Qualcomm, ktoré pracujú s technológiou ARM namiesto tradičnej technológie x86 používanej spoločnosťami Intel a AMD.
Tento krok naznačuje, že NVIDIA sa stavia do pozície priamej konkurencie spoločnosti Intel tým, že ponúka lacnejšie procesory pre PC. Microsoft opísal aplikáciu Recall pre počítače Copilot+, ktorá si bude vyžadovať 50 gigabajtov diskovej pamäte. Zachytenie a uloženie týchto údajov bude nepochybne vyžadovať aj masívny nárast štandardnej konfigurácie DRAM v PC. Rozsiahle využívanie pokročilých pamäťových čipov DRAM vo výpočtoch s umelou inteligenciou poskytuje spoločnosti NVIDIA výhodu z hľadiska výkonu.
V správe spoločnosti Wedbush Securities sa však uvádza, že jej úspech v oblasti serverov s umelou inteligenciou môže spôsobiť celosvetový nedostatok DRAM. Na riešenie tohto problému by NVIDIA mohla využiť svoj vplyv medzi dodávateľmi a vyvinúť cenovo výhodnú súčiastku, ktorá by kombinovala procesor založený na architektúre ARM s pamäťou DRAM. Predaj procesorov úzko spojených s obrovským množstvom pamäte DRAM by mohol priniesť posun trhu od počítačov založených na technológii Intel.
Táto zmena by znamenala významný posun v trhovom podiele a novú výzvu pre spoločnosť NVIDIA, keďže procesory sú menej ziskové ako čipy pre dátové centrá. Čipy CPU stoja najviac pár stoviek dolárov a ani CPU spojené s obrovským množstvom DRAM sa nepriblížil ziskovej marži čipov pre dátové centrá, ako je GPU H200, ktorý stojí desiatky tisíc dolárov. Dokonca aj herné grafické karty RTX s cenou v blízkosti 600 dolárov sú oveľa výnosnejšie ako procesory.
Huang možno bude musieť prestavať časť organizácie, aby sa zamerala na výrobu úsporného čipu, ale potenciálny zisk na trhu s PC, ktorý má väčšie objemy predaja ako AI čipy pre dátové centrá, stojí za investíciu. NVIDIA má vďaka úspechu v oblasti umelej inteligencie vynikajúcu pozíciu na to, aby konkurovala Intelu na trhu s PC a zopakovala jeho úspech v novom odvetví.
Zdroj: fastcompany.com.
Zobrazit Galériu