ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Recenzia: NZXT H500i: Vydarená evolúcia bestsellera

0

Pri výbere počítačových skriniek je často rozhodujúci faktor, či sa ich vzhľad páči alebo nie. Zameranie sa na vizuálne prednosti tak niekedy spôsobuje chybičky v praktických, funkčných prvkoch. To však neplatí pre najnovší midi-tower NZXT, ktorý spája príjemný výzor s dobre premysleným vyhotovením. Koncepcia v hrubých črtách vychádza z mimoriadnej populárnej sestričky S340, aj keď v mnohých ohľadoch je skrinka H500i zdokonalená a zaplatíte za ňu ako za drahšiu S340 Elite. Za cenu obyčajnej S340 je H500 bez označenia písmenom i ochudobnená o systém HUE+ na pripojenie ventilátorov a pásov LED RGB (takisto obsahuje iba H500i) s ovládaním cez softvér CAM. O dvadsať eur lacnejšia H500 dovedna neumožňuje ani nevšednú vertikálnu montáž grafickej karty. Pri nej však počítajte iba s dvojslotovými chladičmi, hrubšie kolidujú s bočnicou.

Oproti obom starším modelom S340 (Elite) je inak konštruovaná maska. Jej plocha je stále rovná a čistá, ale už sa nedá odnímať. Je totiž tvorená tým istým plechom ako strop. Ibaže je v mieste zlomu tento plát ohnutý o 90 stupňov. Týmto spôsobom výrobca odstránením nepeknej diery navrchu plášť elegantne zacelil. Dobre skryté v pravej bočnici sú i prieduchy (opatrené prachovým filtrom) na nasávanie vzduchu.


Skrinka dýcha cez perforáciou v pravej bočnici. Tá je tesne za čelným panelom a tiahne sa celou výškou

Ešte šikovnejšie je vyriešená opačná strana s temperovaným sklom. To typicky býva uchytené v štyroch bodoch matkami, čo sťažuje montáž i demontáž. V tomto prípade je zvrchu sklo obohatené o kovovú lištu s dvoma zacvakávacími kolíkmi a zo­spodu sa zasúva do žliabku. A istenie (skrutkou) je potom ešte vzadu. Sofistikovanejší, ale po dlhom čase konečne poriadny mechanizmus.

NZXT zobralo rozum do hrsti a manipulácia so sklom už nie je nočná mora

Trochu zamrzí niekoľko prvkov zdedených po S340. Zvonku sú to iba dva porty USB 3.1 a dva 3,5 mm jacky. Pritom „elitná“ S340 má konektorov USB dvojnásobne a k tomu i HDMI. O jeden či dva mohlo byť viac i držiakov na 2,5" SSD, tie sú iba dva. Ale vďaka dierovanej stene aspoň s flexibilnejšími možnosťami umiestnenia. Pozície na 3,5" HDD sú takisto dve.

Na pevnosti konštrukcie sa nepoľavilo, bočnica je milimetrová a kostra poskladaná z plechov hrubých aspoň 0,8 mm (a viac). O úroveň vyššie NZXT posunulo správu kabeláže za základnou doskou. Plastové spony, ktoré nedržali vždy ideálne, nahradili pred­inštalované vodiace lišty a suché zipsy.

Vďaka malému rozšíreniu skrinky (na 210 mm) sa zlepšila i podpora vežovitých chladičov. Do 165 mm sa už po novom zmestia všetky bežne dostupné. Do hĺbky (428 mm) i na výšku (460 mm vrátane nožičiek) sa rozmery, naopak, málinko zmenšovali. Napriek tomu zostáva zachovaná podpora dosiek ATX a radiátora na vodné chladenie do 280 mm.

Skrinky sú okrem celočiernej dostupné i s bielym plášťom, prípadne čierne s červeným alebo modrým ozdobným panelom slúžiacim i na uchytenie expanzky. So zrkadlovým leskom typickým pre NZXT však táto séria nepočíta. Povrch je všade matný, jemne pieskovaný. Z praktických dôvodov je to i dobre.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúce uchytenie skla, robustná konštrukcia, inteligentný box na správu ventilátorov/podsvietenia, výborný organizér kabeláže, vertikálna montáž grafiky, tiché ventilátory, vhodne nastavená cena
- Iba dva porty USB

Cena: 90 EUR

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 100 %
Spracovanie: 100 %
Chladenie: 100 %
Konektivita: 90 %
Celkovo:  98 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
NZXT

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať