ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Corsair H100i Pro RGB: Efektívnejší z efektných chladičov

0

Kvapalinové chladiče typu all-in-one určené na procesor agresívne preberajú štafetu a tradičné varianty založené na heatpipe vytláčajú do úzadia. Je to hlavne z dôvodu súčasného trendu skriniek so sklenými bočnicami, všadeprítomnými svetielkami na komponentoch a inými estetickými prvkami. Vedzte však, že cenovo podobné „vzdušné“ chladenie je vždy efektívnejšie (to značí, že pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti má lepší) než to kvapalinové. Z technologických dôvodov. To platí i pre Corsair H100i, ktorý je o 30 % drahší než Noctua NH-D15, najpopulárnejší twin-tower na procesor. Najvýraznejší je rozdiel v chladení v neprospech H100i Pro RGB po regulácii ventilátorov na nízku hlučnosť. Najnižšia rýchlosť, pri ktorej sa ventilátory z pokojového stavu roztočia, je približne 650 ot./min (PWM aj DC). Pri takomto nastavení ich aerodynamický hluk však prehluší i pumpa. Zo vzdialenosti 25 cm v odhlučnenej komore pri plnohodnotnom prietoku produkuje 34,8 dBA, čo je oproti hluku okolia nárast zhruba o 4 dBA. V záťaži tak nemá zmysel znižovať rýchlosť ventilátorov pod úroveň 900 ot./min. Teda pokiaľ sa nepriškrtí prietok čerpadla, čo má zmysel iba mimo záťaže.

Pre náročnejších používateľov môže byť chladič v tichej noci rušivý. Hráči však typicky znesú i vyššie decibely. No na maxime (2× 2550 ot./min) je to už silná káva (~ 61,5 dBA). Najlepší výkon s ohľadom na hlučnosť má chladič pri 1400 ot./min. Vtedy stále chladí slušne a zároveň splynie s hlukom priemerne výkonnej grafickej karty. S nižšími otáčkami sa už výkon prepadáva neúmerne úbytku hluku a naopak, s vyššími rýchlosťami sa viac nabaľuje hlučnosť ako chladiaca kapacita.

Okrem predinštalovanej tepelne vodivej pasty na základni si všimnite konektor micro USB na pripojenie k obslužnej aplikácii

Chválim pohodlnú montáž a výbornú kompatibilitu so skrinkami. To i vďaka pomerne štíhlemu radiátoru s hrúbkou 27 mm, čo je tak akurát, aby sa spolu s ventilátormi zmestil i do menších priestorov tak pri montáži do stropnej, ako i prednej pozície. S výnimkou archaických pätíc LGA 775/1366 možno chladič nainštalovať na všetky novšie vrátane AM4 a TR4 (aj keď celú plochu rozvádzača Threadrippera, samozrejme, nepokryje). Pekná pridaná hodnota je podpora výbornej utility Corsair Link, pomocou ktorej môžete monitorovať a spravovať nastavenia ventilátorov i pumpy. Komunikačné rozhranie na pripojenie dátového kábla je na bloku. A nechýba na ňom ani podsvietenie RGB. Vzhľadom na ventilátory so špičkovými ložiskami s predpokladom dlhej životnosti trochu zamrzí obyčajný hliníkový radiátor. Lepšie sú pre zamedzenie galvanickej korózie medené. Napriek tomu Corsair chladiču pomerne verí, o čom svedčí až 5-ročná záruka.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušná efektivita, jednoduchá montáž, široká kompatibilita so skrinkami, päticami i pamäťami, podpora Corsair Link/iCUE
- Nevhodný na veľmi tichú prevádzku, iba hliníkový radiátor

Cena: 114 EUR 

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 80%
Účinnosť: 80 %
Kompatibilita:  100 %
Spracovanie: 90 %
Celkovo:  88 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Corsair

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať