
Najmenší kardiostimulátor na svete má veľkosť zrnka ryže
Vedci uviedli, že vyvinuli najmenší kardiostimulátor na svete. Dočasný regulátor srdcového tepu menší ako zrnko ryže, ktorý sa dá vstreknúť a ovládať svetlom, sa napokon v tele rozpustí. Hoci od testovania na ľuďoch nás delia ešte roky, bezdrôtový kardiostimulátor bol označený za „prelomový objav“, ktorý by mohol podnietiť pokrok v iných oblastiach medicíny.
Milióny ľudí na celom svete majú trvalé kardiostimulátory, ktoré stimulujú srdce elektrickými impulzmi, aby zabezpečili jeho normálnu činnosť. Tím vedcov, ktorí stoja za novým zariadením, však uviedol, že chcú pomôcť jednému percentu detí narodených s vrodenými srdcovými chybami, ktoré potrebujú dočasný kardiostimulátor v týždni po operácii.
Mohol by pomôcť aj dospelým pacientom obnoviť normálny srdcový tep, keď sa zotavujú po operácii srdca. V súčasnosti dočasné kardiostimulátory vyžadujú chirurgický zákrok, pri ktorom sa na srdcový sval prišije elektróda a káble sa spoja s napájacím zariadením na hrudi pacienta. Novo vyvinutý kardiostimulátor je však bezdrôtový. A pri hrúbke len jeden milimeter a dĺžke 3,5 milimetra sa zmestí do hrotu striekačky.
Navyše bol navrhnutý tak, aby sa rozpustil v tele, keď už nie je potrebný, čím ušetrí pacientov od invazívneho chirurgického zákroku. Kardiostimulátor je spárovaný s mäkkou náplasťou, ktorú pacient nosí na hrudi. Keď náplasť zaznamená nepravidelný srdcový tep, automaticky zabliká svetlom, ktoré kardiostimulátoru povie, aký srdcový tep má stimulovať.
Kardiostimulátor je poháňaný takzvaným galvanickým článkom, ktorý využíva telesné tekutiny na premenu chemickej energie na elektrické impulzy, ktoré stimulujú srdce. Štúdia opisujúca zariadenie bola uverejnená v časopise Nature. Podľa štúdie doteraz kardiostimulátor v laboratóriu efektívne fungoval pri testoch na myšiach, potkanoch, ošípaných, psoch a ľudskom srdcovom tkanive.
Zdroj: sciencealert.com.
Zdroj Foto: John A. Rogers