Našli riešenie problému účinnosti podmorských solárnych panelov
Výskumníci financovaní americkým námorníctvom a vedci na Dánskej technickej univerzite našli spôsob, ako zabrániť biologickému znečisteniu podmorských solárnych panelov. Biologické znečistenie spôsobuje rast kôrovcov, rias alebo iných organizmov na paneloch, čo obmedzuje ich účinnosť a ich odstránenie si vyžaduje čas a zdroje.
V súčasnosti sa síce používajú protiplesňové nátery, ale buď sa musia mechanicky čistiť, alebo blokujú viditeľné svetlo, čo bráni ich využiteľnosti na solárnych paneloch. Výskumníci teraz vyvinuli nový náter s chemickou látkou rozpustnou v morskej vode. Tá sa rozpustí vo vode a vyleští sa, čo znamená, že panely nebudú potrebovať mechanizmus, ktorý by ich pomáhal udržiavať čisté, aby mohli získavať energiu zo slnka.
Vrchná vrstva zmesi sa zmyje a v podstate zostane po nej čerstvo vyleštený povrch. Pri rozpúšťaní vrchnej vrstvy sa do vody uvoľňuje aj malé množstvo biocídnych chemikálií, ktoré zabraňujú usídľovaniu lastúrnikov a iných morských živočíchov. Testy v morskej vode pri pobreží Dánska a Floridy ukázali, že povrchy si zachovali takmer 100-percentnú účinnosť počas 13-týždňového obdobia s minimálnym biologickým znečistením.
Námorníctvo používa solárne panely v bezpilotných podvodných vozidlách (unmanned underwater vehicles – UUV) a autonómnych podvodných vozidlách (autonomous underwater vehicles – AUV). Umožňujú im cestovať na veľké vzdialenosti od základní a lodí bez ľudského zásahu. Tieto vozidlá používajú kamery a senzory, ktoré musia zostať čisté, pričom toto riešenie im to umožní na celé mesiace.
Fascinujúce sú aj potenciálne civilné aplikácie. Mohli by sa tak vytvoriť väčšie solárne banky s nižšími nákladmi na údržbu pri pobreží mnohých veľkých miest na svete, čo by ešte viac znížilo našu závislosť od špinavých zdrojov energie, ako je uhlie a ropa.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.