Prelomová liečba rakoviny ničí nádory aj v pokročilom štádiu za menej ako 6 dní
Výskumníci z Rice University a Baylor College of Medicine objavili novú liečbu pokročilého štádia mezoteliómových nádorov u myší. Pomocou malých guľôčok produkujúcich liečivo sa v blízkosti nádorov uvoľňujú vysoké dávky interleukínu-2 (IL-2), ktoré aktivujú biele krvinky v boji proti rakovine. Tento prelomový prístup, ktorý kombinuje implantovanie „továrne na lieky“ Riceovej univerzity na báze cytokínov s liekom inhibujúcim kontrolné body, preukázal v predklinických štúdiách pozoruhodný úspech.
Technológia, ktorú vyvinul bioinžinier Omid Veiseh z Rice, už získala povolenie od FDA na klinické skúšky, ktoré sa začnú na jeseň. Cieľom výskumníkov je vytvoriť platformovú terapiu, ktorú možno použiť pri rôznych poruchách imunitného systému a rakovine.
Štúdia zahŕňala strategické umiestnenie týchto guľôčok produkujúcich IL-2 v blízkosti mezoteliómových nádorov, ktoré dodávajú silné dávky priamo do miesta rakoviny. Kombinácia implantátov z „továrne na lieky“ a inhibítora kontrolného bodu PD-1 viedla k úplnej eradikácii nádoru u myší. Úspech tohto liečebného prístupu pri ničení nádorov u myší je významným prelomom.
Výsledky naznačujú, že kombinácia implantátov produkujúcich IL-2 s inhibítormi kontrolných bodov by mohla vycvičiť „pamäťové T-bunky“ na boj proti rakovine, ak sa vráti. Pri pohľade do budúcnosti sľubne vyzerajú prebiehajúce klinické skúšky s pacientkami s rakovinou vaječníkov s použitím cytokínových tovární. Druhá klinická štúdia zameraná na mezotelióm a iné druhy rakoviny pľúc sa začala koncom roka 2023.
Zdroj: thebrighterside.news.
Zdroj Foto: Jeff Fitlow/Rice University, freepik.com.
Zobrazit Galériu