Vedci našli gravitačnú šošovku, ktorá nám umožní nahliadnuť do extrémnych končín vesmíru
Objekty vo vesmíre môžu byť také masívne (často ide o zhluky galaxií), že deformujú vesmír ako bowlingová guľa položená na matraci. To vytvára zakrivenú kozmickú šošovku, ktorá ohýba a deformuje svetlo a zároveň ho zosilňuje a rozjasňuje. Pre astronómov je to neoceniteľný prírodný ďalekohľad a výskumníci práve nedávno objavili takúto mimoriadne silnú gravitačnú šošovku. Z nášho pohľadu ide o zriedkavé usporiadanie galaxií.
V popredí sa nachádza zhluk galaxií (šošovka) vzdialený asi 5 miliárd svetelných rokov a za ním je pôsobivá línia siedmich galaxií. „Toto je neuveriteľne šťastná galaktická zostava – náhodné usporiadanie viacerých galaxií naprieč líniou viditeľnosti, ktorá pokrýva väčšinu pozorovateľného vesmíru,“ povedal David Schlegel, astrofyzik z Národného laboratória Lawrencea Berkeleyho, ktorý je spoluautorom výskumu nedávno publikovaného v recenzovanom časopise The Astrophysical Journal. Vďaka tomuto nezvyčajnému, deformovanému zhluku sa doteraz nemožné pozorovania hlbokého vesmíru stávajú realitou.
William Sheu (UCLA) / Hubble Space Telescope
Zhluk galaxií je označený na obrázku. Tu je to, čo vidíte:
Kozmická šošovka: Štyri najhmotnejšie galaxie v tejto mohutnej kope v popredí, vzdialenej 5 miliárd svetelných rokov, sú označené ako La, Lb, Lc a Ld. Na porovnanie, jeden svetelný rok je takmer 9,7 biliónov kilometrov.
Zväčšené galaxie: Tieto vzdialené galaxie, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 7,6 až 12 miliárd svetelných rokov, sú označené 1 až 7. Objavujú sa však viackrát, pretože sú deformované okolo objektívu. Každému opakovanému výskytu je priradené písmeno.
Obrovský Einsteinov kríž: „Mimoriadne zaujímavý je objav Einsteinovho kríža, najväčšieho doteraz známeho, zobrazeného v galaxii číslo 4 (označenej 4a, 4b, 4c a 4d),“ uvádza laboratórium. „Táto zriedkavá konfigurácia viacnásobných zobrazení okolo stredu šošovky naznačuje symetrické rozloženie hmoty šošovky (v ktorej dominuje neviditeľná temná hmota) a zohráva kľúčovú úlohu v procese modelovania šošovky.“
Nazvali ju „karuselová šošovka“, pretože galaxie v pozadí vytvárajú okolo centra kruhové štruktúry podobné kolotoču. Nebolo ľahké ju nájsť. Pozorovania z viacerých teleskopov a observatórií, ako napríklad Hubblov vesmírny teleskop NASA a spektroskopický prístroj The Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), pomohli šošovku lokalizovať a potvrdiť jej zväčšovacie schopnosti.
„Je zrejmé, že z tohto systému sa môžeme dozvedieť oveľa viac,“ napísali vedci. „Náhodné usporiadanie siedmich galaxií a prednej kopy galaxií nám môže poskytnúť bezprecedentný pohľad do hlbín vesmíru.“
Zdroj: mashable.com.
Zdroj Foto: Hubble Space Telescope, freepik.com.
Zobrazit Galériu