
Našli spôsob ako znížiť nebezpečenstvo jadrového odpadu
Malý tím výskumníkov z Washingtonskej štátnej univerzity našiel spôsob, ako detegovať soľ v tavičoch na vitrifikované jadrové odpady, čím sa zlepšila bezpečnosť nakladania s odpadom. Vedci skombinovali technológiu milimetrových vĺn s terahertzovou rádiometriou. Táto technológia dokáže zistiť aj nepatrné množstvá soli v tavičoch jadrového odpadu. Štúdia bola publikovaná v časopise Measurement.
Prečo je to tak veľký úspech? Jadrový odpad je obzvlášť nebezpečný, najmä ak sa s ním nezaobchádza správne. Väčšinu tohto odpadu tvorí jadrové palivo. Vitrifikácia je efektívny spôsob likvidácie a skladovania tohto vysokoaktívneho odpadu, pri ktorom sa odpad premení na sklo. Vitrifikácia uzamyká rádioaktívne prvky, čím zabraňuje úniku rádioaktívnych látok, ktoré môžu poškodiť životné prostredie.
Proces vitrifikácie prebieha vo veľkých taviacich zariadeniach, ktoré dosahujú vysoké teploty. Počas vitrifikácie sa môžu tvoriť chloridové a fluoridové soli. Keďže sa soľ rozpúšťa vo vode, ohrozuje sklo. Ak je počas skladovania vystavené pôsobeniu vody, soľ v skle spôsobuje netesnosti. Vedci teraz objavili spôsob, ako identifikovať tvorbu solí počas vitrifikácie.
Včasným nájdením týchto soľných útvarov možno zlepšiť technológiu čistenia a znížiť riziká kontaminácie. Technika monitorovania znamená, že taviace zariadenia, ktoré vykazujú náznaky soli, sa môžu upraviť skôr, ako sa soľ vytvorí. Účinnosť monitorovacej techniky je mimoriadne sľubná, čo znamená, že s jadrovým odpadom sa dá nakladať bezpečnejšie.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: Washington State University