
Prvý kvantový mikrosatelit na svete demonštroval bezpečnú komunikáciu s pozemnými stanicami
Výskumný tím zložený z vedcov z Čínskej univerzity vedy a techniky, Inštitútu kvantovej technológie v Šan-tungu, Šanghajského inštitútu technickej fyziky, Čínskej akadémie vied a Stellenboschskej univerzity v Južnej Afrike vyvinul prvý kvantový mikrosatelit na svete a demonštroval distribúciu kvantového kľúča (quantum key distribution – QKD) v reálnom čase medzi satelitom a viacerými kompaktnými mobilnými pozemnými stanicami.
Kvantovo bezpečná komunikácia je základom národnej informačnej bezpečnosti a sociálno-ekonomického rozvoja. QKD, komunikačná metóda s preukázanou bezpodmienečnou bezpečnosťou, výrazne zvyšuje bezpečnosť prenosu údajov. Hoci siete QKD založené na optických vláknach dosiahli regionálnu implementáciu, ich praktické použitie na veľké vzdialenosti je stále limitované stratou signálu a obmedzeným pokrytím.
Zdroj Foto: Nature (2025). DOI: 10.1038/s41586-025-08739-z
Satelitné systémy predstavujú životaschopné riešenie prostredníctvom komunikácie vo voľnom priestore, ktoré potenciálne umožňuje QKD v globálnom rozsahu. Čínska univerzita vedy a techniky je priekopníkom prelomového výskumu v oblasti satelitného QKD.
Vypustenie kvantového satelitu Micius dosiahlo prvú úspešnú demonštráciu vesmírneho QKD na svete, ktorá bola následne integrovaná s vláknovou chrbticou Peking – Šanghaj, aby sa vytvorila kvantovo zabezpečená komunikačná sieť. Výskumníci vypustili Jinan-1, prvý kvantový mikrosatelit na svete, 27. júla 2022 a vytvorili optické pozemné stanice s hmotnosťou menšou ako 100 kg na flexibilné nasadenie.
Zdroj Foto: 10.1038/s41586-025-08739-z
Jinan-1 sa spojil s viacerými pozemnými stanicami v Číne a Južnej Afrike. Satelit vysielal približne 250 miliónov kvantových fotónov za sekundu. Pomocou satelitu ako dôveryhodného relé tím preukázal úspešné zdieľanie bezpečných kľúčov a šifrovanú komunikáciu medzi Pekingom a Stellenboschom – dvoma mestami vzdialenými 12 900 km. Výskum bol publikovaný v časopise Nature.
Zdroj: phys.org.
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu