S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Nebezpečné triky a internet plný peňazí

Archív NXT
0

Internet je bez pochýb miesto, kde sa dajú zarobiť peniaze, ale aj miesto, kde o ne môžete veľmi ľahko prísť. Ako sa ubrániť podvodom a rôznym lákavým ponukám, to sa dozviete v našom článku.

Klikajte a zarábajte

Svetom internetu hýbe reklama. Médium ako stvorené na propagáciu seba, výrobkov, produktov, služieb, skrátka čohokoľvek, čo sa spropagovať dá. Existuje niekoľko spôsobov, ako získavať peniaze z propagovania reklamy, my sa pozrieme na tzv. klikacie reklamy (PTC - Paid To Click). Tento spôsob je tu už niekoľko rokov a podobá sa na pyramídový systém. Od tohto nezákonného spôsobu ho odlišuje to, že získavať peniaze môžete aj vtedy, ak nemáte nikoho pod sebou (tzv. referralov, teda ľudí, ktorí sa zaregistrovali na vybranej reklamnej službe, ale pri registrácii uviedli, že sa o nej dozvedeli cez vás). Vyplatené hodnoty sa líšia, v každom prípade to pokladáme za stratu času, dokonca aj pre mamičky na materskej :-). Slovensko ani Česko nie sú výnimkami a možno nájsť desiatky webov, ktoré umožňujú takýto spôsob získavania peňazí. V zahraničí sú ich stovky. Dizajn je odlišný, ale princíp rovnaký - priniesť prevádzkovateľovi čo najväčšie zisky a vám zo začiatku dobrý pocit, neskôr iba stratu času. Registrácia zväčša nevyžaduje osobné údaje okrem mena a priezviska. Dodatočné informácie sú potom požadované až pri výplate provízií. Vyplácanie je možné takmer výhradne len na PayPal a iné internetové peňažné účty. V zásade sú služby neškodné, kým nevyžadujú inštaláciu nejakej lišty alebo doplnkového modulu do webového prehliadača. Tým sa zďaleka vyhnite. Ide o najlepšiu cestu, ako otvoriť útočníkom cestu do vášho systému. Zo začiatku sa zdajú systémy pomerne lákavé a jednoduché, pripravte sa však aj na poriadnu záťaž počítača. Zobrazovanie reklám je náročné na jeho výkon, a ak používate na cestách mobilný internet, určite pocítite aj ich dosah na dátovú prevádzku.

KlikReklama.png
Zoznam služieb PTC, nie všetky sú však seriózne

Výplata peňazí bude v nedohľadne, keďže počet reklám nie je úplne obmedzený a systémy sa chránia proti hromadnému pootváraniu reklamných odkazov v lištách prehliadača naraz. Vyplatenie je možné až po získaní určitej sumy, napríklad 5 EUR alebo 2 USD v závislosti od poskytovateľa služby. Za jedno kliknutie je pridelená napríklad suma 0,002 USD. Na to, aby ste dosiahli sumu 2 USD, potrebujete kliknúť 1000×. Aj tu jednoduchá matematika napovie, že bez referralov to nepôjde. Môže sa stať, že skôr, ako sa vám podarí nazbierať nejakú rozumnú sumu, služba prestane existovať. Nebudeme tu uvádzať konkrétne služby, na internete ich nájdete mnoho.

Ako sa chrániť

  • Nezapájajte sa do rizikových systémov PTC
  • Pred registráciou si overte referencie v diskusných fórach
  • Veľmi pozorne čítajte podmienky zmluvy, niektoré sú krátke a dobre zrozumiteľné
  • Ak nejaký systém PTC žiada od vás napr. telefónne číslo, rodné číslo, poštovú adresu a pod., radšej sa neregistrujte

Internetové lekárne

Ďalšia zradná záležitosť lekárne na internete. Aby sme neočierňovali legálne služby, treba hneď podotknúť, že v drvivej väčšine slovenské alebo české e-shopy s vitamínovými doplnkami a rôznymi prípravkami sú v poriadku. Pozor si treba dať na lekárne, kde sa vám snažia predať liek, ktorý by vám v lekárni bez lekárskeho predpisu nevydali. Ide hlavne o zahraničné spoločnosti so sídlom v nejakom exotickom štáte. Mnohí už tušia, o čom je reč. Ide najmä o prípravky na potenciu a podobné záležitosti. Prečo sú predaje cez internet také úspešné? Najmä z dôvodu pohodlného nákupu bez toho, aby ktokoľvek vedel, čo v zásielke prišlo alebo aký má používateľ problém. Ďalšia sekcia v tejto oblasti je predaj nápojov na chudnutie alebo na rýchle nabratie svalovej hmoty. Aj v tomto prípade platí, že treba použiť sedliacky rozum. Možno do dvoch týždňov nabrať svalovú hmotu alebo schudnúť niekoľko kíl (samozrejme bez „jojo efektu")? Takže tu asi niečo nie je v poriadku. Stránky väčšinou nemajú podporu HTTPS, a teda nemajú platný certifikát SSL na bezpečné nakupovanie. Štatistiky bezpečnostných firiem uvádzajú, že až 97 % obchodov s liekmi je prevádzkovaných nelegálne.

FalosnaXtraSize.png
Falošná stránka na kúpenie prípravku

Ako sa chrániť

  • Rôzne prípravky, ako napr. vitamíny, masti alebo iné doplnkové látky, kupujte ideálne v slovenských e-shopoch
  • Nekupujte Viagru cez internetový obchod
  • Veľmi dôrazne sa vyhnite nákupu liekov s antibiotickým účinkom, buď ide o neschválené preparáty, alebo placebo

Zoznamky

Na internete sú aj rôzne ponuky na zoznámenie a servery, ktoré umožňujú nájsť partnera, sa predháňajú v počte usmiatych tvárí a zaregistrovaných používateľov. Mnohé z nich predstavujú falošné služby, ale nie je to pravidlo. Jednoducho musíte byť opatrní. Ak už sa vyslovene chcete zaregistrovať na cudzej službe tohto charakteru, skúste vyplniť falošné údaje a e-mail, kde nebude robiť problém prijímanie spamu. Základné pravidlo je, aby služba od vás nevyžadovala priveľa osobných dát. Najbezpečnejšie je používať pokiaľ možno len slovenské alebo české služby, prípadne služby preverené vašimi známymi v zahraničí. Kedysi bola slovenčina absolútne izolovaný jazyk z pohľadu tvorcov scamu a podvodných stránok. Mnohí nerozumeli, ako možno naletieť e-mailu, ktorý zjavne vyzerá ako spam. Ak je vaším jazykom slovenčina, ale e-mail od starých rodičov je po anglicky, asi niečo nie je v poriadku. Predstavte si však situáciu, že sa chcete zoznámiť s niekým atraktívnym a v e-maile dostanete takúto ponuku, hoci lámanou slovenčinou. To už používateľa stojí trochu sebazaprenia. Teraz sú stránky väčšinou v slovenčine a používajú náhodne vybrané mestá pod fotografiou „spokojných" používateľov. Nedajte sa pomýliť ani obchodnými podmienkami, ktoré v očiach menej skúseného používateľa zvyšujú dôveryhodnosť stránky. My sme pár takýchto dokumentov preskúmali a po rozhovore s odborníkmi v oblasti práva sme si len potvrdili, že ide o nedostatočné „krytie" webu. Každý takýto dokument totiž musí obsahovať isté náležitosti. Falošné weby neobsahujú konkrétne mená spoločností ani reálny zápis obchodnej spoločnosti na okresnom súde, pod ktorý spadá. Používa sa totiž len šablóna, v ktorej nie sú vypísané potrebné údaje, no na prvý pohľad vyzerá dokument v poriadku.

Fake_Dating_Site.png
Falošná stránka internetovej zoznamky

Ako sa chrániť

  • Využívajte len zoznamovacie služby overené vašimi známymi
  • Neregistrujte sa na takých, kde žiadajú pre vás neakceptovateľné kontaktné detaily
  • Pozor na služby vedúce z nevhodných stránok s erotickým obsahom

Užitočné aplikácie

V rámci bezpečnosti je podstatná nielen teória, ale aj prax. Preto prinášame prehľad nových verzií programov, ktoré môžete využiť na ochranu svojho počítača alebo na špecifický účel.

infografikaKolac.jpg
Koľko používateľov plánuje používať platený antivírus v najbližších piatich rokoch (Zdroj: TrustPort)

Comodo Programs Manager

S týmto programom získate prehľad o nainštalovaných aplikáciách v systéme, ovládačoch a bežiacich službách, ale aj o súčastiach operačného systému Microsoft Windows. Okrem toho umožňuje aj odinštalovanie aktualizácií systému. Táto možnosť je určená pokročilým používateľom, v praxi sme ju veľmi nevyužili. Navyše mnohé z nich sa odinštalovať nedajú, keďže patria medzi kritické. Ocenili sme hlavne zoznam programov. Tu nájdete ich sumár z monitoringu a získate prehľad, ktoré z nich používate častejšie a ktoré menej. Výhodné je, že sa aplikácie dajú odinštalovať aj naraz a netreba zdĺhavo čakať, kým sa zo systému odstránia po jednej. To je hlavný rozdiel oproti odinštalačnému procesu cez Windows. Ocenili sme aj manažment nainštalovaných súčastí operačného systému, kde sa dajú odobrať nepotrebné súčasti, čím sa zrýchli systém. Program odporúčame ako doplnkovú súčasť. V systéme ho nepocítite a pri odstraňovaní nepotrebných ovládačov sa z času na čas môže hodiť.

Comodo.png
Comodo Programs Manager: Analýza nainštalovaných programov

Link: www.comodo.com
Cena: zadarmo


Comodo Internet Security Premium

Kompletná ochrana pre váš počítač je zahrnutá aj v tomto balíku, navyše ju môžete používať zadarmo. Nemá niektoré vlastnosti platenej verzie, no všetky obsiahnuté funkcie v tejto verzii ochránia vaše dáta pred vírusmi aj hrozbami šíriacimi sa cez podvodné internetové stránky. Rezidentná ochrana programu pracuje so zoznamom bezpečných aplikácií a v štandardnom nastavení filtruje spustenie iných, kým ich používateľ nepovolí. V prípade rizikových programov ich spustí v rozhraní SandBox, teda virtuálnom prostredí simulujúcom operačný systém. Vtedy sa aplikácia prejaví a buď sa bude v rámci bezpečnostnej politiky správať korektne, alebo sa pokúsi virtuálny systém napadnúť. Podobne je na tom aj virtualizácia webového prehliadača. Môžete ho použiť, ak surfujete po internete na stránkach, ktoré môžu byť rizikové. Štandardnú súčasť tvoria potom funkcie cloudu, ktoré majú dnes aj ostatní výrobcovia. Zvyšuje sa tým ochrana porovnaním so vzorkou kódu na analytických serveroch výrobcu,a keď je počítač pripojený k internetu, je prakticky stále chránený proti najnovším hrozbám. Tradične nechýbajú optimalizačné nástroje, tie výrobca pridal pod názvom Comodo AntiError. Ide o sledovanie systému a čistenie, ale aj sledovanie výkonu a podávanie návrhov na zlepšenie stability. Comodo je dlhoročný hráč na trhu s bezpečnostným softvérom, a ak hľadáte riešenie Internet Security zadarmo, odporúčame vyskúšať aj tento program.

CIS.png
Comodo Internet Security Premium - program Internet Security zadarmo

Link: www.comodo.com
Cena: zadarmo

Verdikt PC REVUE

Podľa rôznych prieskumov viac ako polovica používateľov nevypína svoj antivírusový softvér. Dnešné programy okrem niektorých výnimiek nezaťažujú systém. Zväčša je dôvodom vypnutia odmietnutie pripojenia na VPN alebo do inej siete, vtedy pozastavujú firewall. Dôvodom na vypnutie bezpečnostného softvéru je najčastejšie inštalácia nelegálneho softvéru alebo použitie generátora kľúčov. Bežne totiž antivírus softvér rozpozná a odstráni už z komprimovaného archívu skôr, ako ho stihnete použiť.

infografikaStlpec.jpg
Najpoužívanejšie funkcie v bezpečnostných softvéroch

Ako sme videli, bezpečnostný softvér nie je všetko, veľa závisí od používateľa. Popri uvedených rizikách na internete neklikajte ani na výhru iPadu. Informácia, že vaša IP bola miliónta v poradí, je podvrh. Navyše sa neuvádza, v akej štatistike ste vyhrali a ako sa miliónta hodnota vypočítala. Výsledkom bude len vymámenie osobných údajov.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať