S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Neuróny asi nevyzerajú tak, ako sme si mysleli

0

Kontroverzná štúdia pod vedením Jacqueline Griswoldovej z Univerzity Johnsa Hopkinsa v USA vedie niektorých vedcov k tomu, aby zásadne zmenili pohľad na neuróny – stavebné kamene mozgu a nervového systému. Napriek tomu, čo ukazuje väčšina diagramov, axóny (hlavné ramená neurónov) nie sú hladký valec, ale skôr ako šnúra perál. Veľkosť a rozmiestnenie týchto nanoskopických hrbolčekov sú dynamické a možno riadia, ako rýchlo sa v mozgu posielajú správy.

Poznanie štruktúry axónov je dôležité pre pochopenie signalizácie mozgových buniek. Axóny sú káble, ktoré spájajú naše mozgové tkanivo a umožňujú učenie, pamäť a ďalšie funkcie. Nové zistenia spochybňujú storočné chápanie štruktúry axónov. Je to malý detail, ktorý by mohol mať veľké dôsledky, no nie všetci neurológovia tomu veria.


Zdroj Foto: Quan Gan/Mitsuo Suga/Shigeki Watanabe

Predchádzajúce štúdie zistili, že keď sú mozgové bunky poškodené alebo odumierajú, axóny môžu začať „bublinkovať“ a vytvárať vzor podobný perlám. „Axonálne perličky“ sa vyskytujú najmä v mozgu ľudí s Alzheimerovou alebo Parkinsonovou chorobou. Tím z Univerzity Johnsa Hopkinsa však tvrdí, že perly, ktoré našli v mozgoch myší, sú v nanorozmeroch, nie v mikrorozmeroch ako v predchádzajúcich prípadoch axónových perličiek.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Analýzou rezov mozgu myší v rôznom veku výskumníci priblížili jednotlivé axóny bez ochranného obalu. Bez ohľadu na to, ako boli plátky mozgového tkaniva kultivované, axóny nevyzerali hladko, ale boli posiate „nanoperlami“ rôznych veľkostí. Navyše bolo možné manipulovať s veľkosťou týchto perál a predpovedať výsledky.

Odstránenie cholesterolu z axónu napríklad viedlo k menšiemu množstvu perál a zníženej schopnosti posielať elektrické signály. Niektorí kritici si však myslia, že nanoperly pozorované v myších neurónoch sú reakciou na stres spôsobený kultiváciou tkaniva.

Vedúca autorka Jacqueline Griswoldová povedala, že jej tím preto zobrazil aj živé bunky, ktoré neboli zmrazené alebo chemicky pripevnené. Tie takisto ukázali nanoperlový vzor. Pri experimentoch Griswoldovej chemikália, ktorá sa zvyčajne používa na zobrazovanie neurónov, spôsobila, že nanopearly zmizli, čo možno vysvetľuje, prečo neboli predtým pozorované. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Neuroscience.

Zdroj: sciencealert.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať