S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Nevšedná veterná turbína je nielen vizuálne zaujímavá

Technológie
0

Koncom roka 2021 predstavil dizajnér Joe Doucet koncept zvláštnej veternej turbíny, ktorá vôbec nevyzerala ako typická turbína. Mala skôr tvar umeleckej steny, ktorá dokázala využiť veternú energiu. Teraz sa tento koncept po dva a pol roka trvajúcom výskume, iterácii dizajnu, inžinierstve a testovaní v aerodynamickom tuneli stal realitou vďaka spoločnosti s názvom Airiva. Produkt Airviva pozostáva z ôsmich vertikálnych veterných turbín umiestnených v ráme, ktorý je približne dvakrát vyšší ako priemerná osoba.

Každá turbína má tvar špirály a spolu s ostatnými turbínami, ktoré sa otáčajú synchronizovane, sa systém trochu podobá na záclonu vlniacu sa vo vetre. Nová verzia vyzerá celkom inak ako pôvodný koncept, ktorý pripomínal kinetickú mozaiku zloženú z malých otáčajúcich sa štvorcových tabuliek. Zatiaľ čo zámer starej verzie bol na pohľad menej zjavný,  nová verzia je jednoznačne veterná turbína, čím sa pravdepodobne stráca časť kúzla.

Zo zaujímavého konceptu však nie vždy možno urobiť životaschopné riešenie a cieľom Airivy je ponúknuť produkt, ktorý je životaschopný, modulárny a súčasne pekný. Aby tím našiel rovnováhu medzi krásou a efektívnosťou, experimentoval so 16 konfiguráciami listov, potom zúžil výber na štyri a otestoval ich. Prevládali dva návrhy, ktoré boli ďalej testované v aerodynamickom tuneli na Washingtonskej univerzite a vo väčšom aerodynamickom tuneli na východnom pobreží USA. Napokon zvíťazila špirálovitá verzia. 

Skrutkové veterné turbíny nie sú na trhu novinkou, ale Airiva ich nielen spája do jedného celku. Tím strávil dlhý čas výpočtom správnej vzdialenosti medzi každou špirálou, aby získal čistý úžitok zo všetkých turbín pracujúcich spojito.  Pri presnej konfigurácii môže jedna jednotka (jeden rám s ôsmimi špirálovými turbínami) vyprodukovať približne 2200 kilowatthodín ročne.

Na porovnanie, priemerná veterná turbína na pevnine dokáže ročne vyrobiť viac ako 6 miliónov kilowatthodín elektrickej energie, ale spoločnosť Airiva sa nesnaží konkurovať veterným elektrárňam. Chce súťažiť v oblasti distribuovanej veternej energie, pri ktorej sa elektrina z veterných turbín vyrába v blízkosti miesta spotreby, napríklad v obytných, obchodných, poľnohospodárskych alebo priemyselných lokalitách.

Ak vlastníte dom priemernej veľkosti a chcete, aby 100 % vašej energie pokryla Airiva, budete musieť nainštalovať päť takýchto jednotiek. Nie je to veľmi reálne, ak vezmeme do úvahy, že jedna jednotka meria približne 4,2 × 2,1 metra. Doucet však hovorí, že rezidenčný sektor v skutočnosti nie je stredobodom ich záujmu.

Projekt upútal najmä pozornosť veľkých nadnárodných spoločností, globálnych realitných firiem, energetických spoločností, samospráv a verejných inštitúcií. A práve na tieto oblasti chce tím sústrediť svoje úsilie – na firemné areály, diaľnice, železnice, prístavy, maríny atď. Doucet hovorí, že kupujúci sa môžu rozhodnúť pre jedinú jednotku s ôsmimi špirálami alebo nainštalovať niekoľko jednotiek na vytvorenie radu turbín a využiť vietor popri diaľnici alebo na okraji letiska.  

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať