S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Nikon CoolPix B500 - trpaslík s veľkým delom

0

Tohoročná novinka Nikon COOLPIX B500 patrí skôr k lacnejšej časti ponuky a radí sa do čoraz obľúbenejšej kategórie superzoomov. Tie oproti klasickým kompaktom majú jednu výhodu - nedajú sa nahradiť mobilom. Navyše dovolenkoví fotografi veľmi radi približujú, takže potrebujú naozaj dlhé zoomy. V tomto je Nikon už dlhší čas majstrom, a hoci testovaný COOLPIX B500 nie je ten najväčší, predsa len ekvivalentná ohnisková vzdialenosť (v prepočte na 35 mm políčko) 900 mm už stojí za pozornosť. Fotoaparát má dizajn, aký je v tejto kategórii typický: kompaktné telo s predĺženým tubusom, v ktorom je ukrytá celá mechanika objektívu. Zoomovaniu sú vyhradené dva ovládače, páčkový okolo spúšte a kolískový na ľavej strane tubusu objektívu. Vedľa neho nájdete aj veľmi zaujímavé a v tejto kategórii užitočné tlačidlo. Ak máte „nazoomované“ v okolí maxima a stratíte prehľad o scéne (fotoaparát má v tomto prípade veľmi úzky zorný uhol) podržaním tlačidla objektív „odzoomuje“ asi do polovice rozsahu, pričom na displeji vidíte značku pôvodného záberu.

Po zorientovaní a nasmerovaní záberu tlačidlo pustíte a objektív sa vráti na pôvodný rozsah. Rýchlosť motora zoomu nie je oslňujúca, takže si chvíľu počkáte, ale aj tak ide o užitočnú funkciu. Vzhľadom na cenovú reláciu je jasná voľba 1/2,3" senzora. Trojpalcový displej nie je dotykový, možno ho vyklopiť až o 90° nahor aj nadol. Hľadáčik, žiaľ, musíte oželieť. Fotoaparát je vybavený účinným optickým stabilizátorom, ktorý dobre zvláda svoju prácu asi do 75 % rozsahu, na maximálnom priblížení jeho účinnosť, pochopiteľne, klesá, ale pri troche cviku dokážete urobiť stabilné fotky aj z ruky. V režime videa sa do práce zapája aj elektronická stabilizácia. Fotografie možno ukladať len vo formáte JPEG.

Prístroj pracuje iba v automatických režimoch, okrem úplnej automatiky možno zvoliť aj niektorý z motívových programov alebo scénických režimov. V prípade potreby je k dispozícii kompenzácia expozície v rozsahu ±2 EV, to je však všetko, čo možno ovplyvniť. Na druhej strane treba priznať, že automatiky fungovali veľmi dobre a vo väčšine situácií si dokázali bez problémov poradiť. Zaostrovanie je, samozrejme, kontrastné a za dobrého osvetlenia pracuje spoľahlivo a rýchlo. S klesajúcou hladinou osvetlenia sa však jeho rýchlosť rapídne znižuje. Je to spôsobené hlavne veľkým rozsahom objektívu. Ale aj v týchto podmienkach vie zaostriť presne. Svetelnosť objektívu siaha od F3 až do F6,5, takže v zlých svetelných podmienkach je najlepšia rada nezoomovať.

S kvalitou snímok sme boli spokojní, prístroj vykazuje v rámci kategórie slušnú kresbu aj podanie farieb. Samozrejme, s použitou veľkosťou senzora ťažko čakať zázraky, ale kvalita snímok patrila k veľmi dobrému priemeru, a to aj pri nočnom fotení. Kvalita videa je dostačujúca na bežné dovolenkové použitie, prístroj však video berie iba ako doplnkovú funkciu, takže na takéto použitie bude lepšie porozhliadnuť sa inde. Ako všetky nové modely Nikon aj COOLPIX B500 podporuje bezdrôtové pripojenie cez Wi-Fi a bluetooth technológiou SnapBridge. Vďaka tomu možno prístroj ovládať zo smartfónu a prenášať z neho fotografie do mobilu, a to aj počas nečinnosti na pozadí. Vtedy sa využíva na prenos technológia bluetooth s nízkou spotrebou a snímky sa prenášajú priebežne na pozadí. Aj napriek nízkej spotrebe však neodporúčame využívanie tejto technológie stále, dochádza pri tom k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie. Trochu neprakticky je vyriešená krytka objektívu. Ak je nasadená, bráni objektívu pri zapnutí vo vysunutí. Na dis­pleji sa však zobrazí hlásenie, že máte vypnúť a zapnúť kameru, chvíľu sme teda pátrali, prečo je to tak.

Nikon COOLPIX B500 prichádza na trh predovšetkým pre nenáročných dovolenkových používateľov, ktorí nemajú ambície na zložité manuálne ovládanie. Tomu je prispôsobená celá konštrukcia prístroja. Je dostatočne malý na prenášanie, vďaka výraznému gripu sa dobre drží a na napájanie sú použité 4 ceruzkové batérie. Tie môžu byť alkalické NiMh alebo Li-Ion, v menu si môžete zvoliť, aký typ používate. Keďže dovolenkové fotoaparáty väčšina používateľov vytiahne iba niekoľkokrát do roka, je toto riešenie praktickejšie, nehrozí zničenie drahého akumulátora. S alkalickými batériami sme fotoaparát používali na týždňovej dovolenke a po jej skončení stále ukazoval plné batérie. ­Jediné, čo nám trochu chýbalo, bol hľadáčik, ­displej však na základnú kompozíciu záberu ­postačí aj za slnečného dňa a automatika sa po­stará o ostatné.

PARAMETRE:

■ Model Nikon COOLPIX B500, senzor 1/ 2,3", 16 Mpx; objektív Nikkor 40× zoom 22,5 – 900 mm (ekv. k 35 mm) F3-F6,5, konštrukcia objektívu: 12 prvkov v 9 skupinách (3 optické prvky zo skla ED); stabilizácia: optická stabilizácia obrazu (statické snímky), kombinácia optickej a elektronickej stabilizácie obrazu (videosekvencie); zaostrovanie: priorita tváre, manuálny s 99 zaostrovacími poľami, stred, sledovanie objektu, vyhľadanie cieľa s automatickým zaostrovaním; displej 3", 921 000 bodov, TFT LCD s antireflexnou vrstvou a päťúrovňovou reguláciou jasu; rozsah clony: 2 kroky f/3 a f/6, blesk – dosah 0,5 – 6,9 m; formát súborov: foto – JPEG, video – MP4 1080p25/30, 1080i50/60; pripojenie: USB/AV dedikovaný, micro HDMI, Wi-Fi 802.11 b/g, bluetooth 4.1
■ Cena: 250 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, dobrý stabilizátor, veľký rozsah zoomu, jednoduché ovládanie
-  Nemá hľadáčik, nemožno nastaviť pomer strán pri fotografiách, video iba 1080p25

HODNOTENIE:

Fotografie: 80 %
Video: 50 %
Vybavenie: 70 %
Ovládanie: 80 %
Vyhotovenie: 90 %
CELKOVO:  70 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Nikon COOLPIX

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať