ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Nikon D5: Rýchly ťažkoodenec

0

Nikon D5 je dlho očakávaná novinka výrobcu. Ide o najvyšší model full frame zrkadlovky, ktorá je určená predovšetkým na akčné športové fotografovanie. Novinka ponúka širokú paletu inovácií a zlepšení. Hneď pri vybaľovaní vás upúta masívne telo z horčíkovej zliatiny, ktoré je dizajnované so zameraním na vysokú mechanickú odolnosť a ochranu pred vplyvmi prostredia. Tvar je takmer štvorcový, čo je spôsobené koncepciou dvojitého gripu. Vďaka tomu je možné používanie na šírku aj na výšku, hlavné ovládacie prvky sú zdvojené. Nikon si veľmi zakladá na novom 153-bodovom systéme fázového zaostrovania s 99 krížovými bodmi, ktorý ponúka nezvyčajne široké pokrytie obrazového poľa. Prístroj využíva 21,3 Mpx snímač CMOS formátu FX s bajonetom F. Citlivosť je nastaviteľná v obrovskom rozsahu ISO 100 – 102 400. Pri sériovom fotení zvládne až 14 snímok za ­sekundu s predsklopením zrkadla, pričom v jednej sérii uloží až 200 snímok (RAW s bezstratovou kompresiou). O presné meranie sa stará nový 180 000-bodový snímač RGB CMOS. Srdcom prístroja je výkonný procesor Expeed 5. Ako prvá zo zrkadloviek Nikon zvláda D5 aj záznam v rozlíšení 4K25/30p.

Na zabezpečenie vysokého výkonu je na ukladanie určená dvojica slotov na karty XQD. To nemusí byť najlepšia správa pre všetkých používateľov, lacnejšie karty SDXC tu totiž použiť nemožno. Na druhej strane treba uznať, že hlavne pri vysokorýchlostnom sériovom fotení sa rýchlosť karty naozaj hodí a 200 snímok, ktoré sa uložia do cache, dokáže zapísať veľmi rýchlo. Len čo dôjde k čiastočnému prepisu cache na kartu, môžete vo fotení pokračovať, netreba čakať na zápis celej série, takže žiadny dôležitý okamih vám neunikne. Nový je aj 3,2" dotykový displej s výborným rozlíšením 2,36 Mpx. To, že ide o profesionálny prístroj, dokazuje aj veľký počet ovládacích prvkov, z ktorých je väčšina konfigurovateľných. Slúži na to nové trojstránkové grafické menu, ktoré môžete ovládať pomocou dotykového displeja. Nastavenia si, samozrejme, môžete uložiť do pamäte, takže ak prístroj používate viacerí, môže si ho každý jednoduchým nahraním nastavení za pár sekúnd personalizovať. Dotykový displej je vec, ktorá u profesionálov nie je práve najobľúbenejšia, ale musíme uznať, že Nikon v tomto smere zapracoval a po pár dňoch používania sme si naň zvykli. Umožňuje viaceré špeciality, ktoré sa pri zrkadlovkách veľmi nenosia. Pri prehliadaní fotiek si, samozrejme, môžete fotky listovať, poklepaním si určité miesto zväčšiť na 100 %, prípadne použiť roztiahnutie prstov tak ako na mobile. Zaujímavé je rýchle rolovanie fotiek, pri podržaní prsta v spodnej strane displeja sa zobrazí lišta, na ktorej posúvaním prsta prelietavate po všetkých fotkách na karte.

Užitočný vie byť displej aj pri živom náhľade. Poklepaním na obraz si ho na tom mieste zväčšíte a môžete tak ukázať na miesto, ktoré chcete zaostriť. To je vo veľa situáciách užitočná pomôcka, lebo pri použití tlačidla sa vždy zväčšuje stred obrazu, čo nie vždy potrebujete. Ostriť môžete ručne aj automaticky a zároveň vo zväčšenom náhľade môžete kontrolovať výsledok. Pri fotení športov s ťažko predvídateľným pohybom je k dispozícii režim 3D sledovania objektu. Ten pri našom testovaní pracoval veľmi dobre. Zo stránky zaostrenia vo fotorežime patrí foto­aparát k tomu najlepšiemu, čo môžete mať. Zaostrovanie pracuje veľmi spoľahlivo a rýchlo, to sme zatiaľ videli iba u stajňového kolegu D500. Trochu iná situácia nastáva vo videorežime, keď prístroj využíva hlavne kontrastné zaostrovanie. Automatika sa síce tvári, že napríklad sledovanie tváre má pod kontrolou, ale aj pri takmer statickej scéne sa občas uchyľovala k nervóznemu preostrovaniu, takže vo výsledku bola nepoužiteľná. To však nie je pri zrkadlovkách výnimka a pri filmovaní sa počíta skôr s ručným zaostrovaním. V podstate to platí aj pre expozičnú automatiku, ktorú je lepšie nastaviť ručne. Inak hlavne pri zmene svetelných pomerov v scéne dochádza ku skokovej zmene expozície, ktorá je pri videu rušivá. Kvalita videa je však vynikajúca, obraz je výborne prekreslený, so živými farbami a minimom šumu.

Pri videu je problém displej, ktorý je síce kvalitný, ale nemá možnosť polohovania, takže pri potrebe natáčania z neštandardných uhlov sa nezaobídete bez externého monitora. Pochopiteľne, vzhľadom na hmotnosť prístroja a možnosť kontroly záberu iba cez displej môžete úplne zabudnúť na reportážne natáčanie. Jednoducho bez statívu prístroj dlhšie neudržíte. Záznam sa uskutočňuje s kompresiou H.264/AVC s kontajnerom MOV. Môžete natáčať v rozlíšeniach 720p25/50, 1080p25/50 alebo 2160p25 (pre našu normu). V rozlíšení 720p aj 1080p sú k dispozícii varianty orez a full. Pri prvom sa používa výrez snímača v príslušnom natívnom rozlíšení. Pri tomto režime, samozrejme, treba počítať s crop faktorom a výsledná kvalita obrazu je o poznanie nižšia ako pri ­druhom režime, v ktorom je odčítaná takmer celá plocha snímača s downsamplingom. HD rozlíšenie sme netestovali, nevidíme nijaký zmysel v ňom natáčať. Vo full HD možno ešte nastaviť dva stupne kvality, pri ktorých sa mení dátový tok.

Prvý využíva 23 Mb/s, druhý 47 Mb/s. Vyššia kvalita je v podstate štandard aj pri iných full HD kamerách. V 4K rozlíšení je dátový tok 126 Mb/s. D5 umožňuje v extrémnom nastavení až ekvivalent ISO viac ako 3 milióny. Okrem marketingu sme však neprišli na nič, kde by sa to dalo využiť. Pri ISO 102 400 sa môžu nájsť prípady, kde je táto citlivosť v extrémnych situáciách použiteľná, samozrejme, ťažko očakávať nejaké zázraky, ale na použitie na webe či v dennej tlači by snímky boli postačujúce. S prijateľnou úrovňou šumu, keď sa dá hovoriť o vynikajúcich výstupoch, pracujete asi do 5000, s prižmúrením oka do ISO 6400, s pribúdajúcim ISO však šum nepríjemne rastie. Páčilo sa nám farebné podanie, aj keď so stratou svetla prístroj trochu potláča teplé tóny, to sa však dá kompenzovať vyvážením bielej, respektíve pri postprocese z RAW. Aj pri extrémnych hodnotách ISO pri nočnom fotení (napríklad pouličné osvetlenie) však farby zostávajú verné a nedochádza ich zosivnutiu. Horšie je to s dynamickým rozsahom, kde si lepšie počína napríklad Nikon D810. V JPEG vidieť hlavne s narastajúcou hodnotou ISO niekedy prehnanú snahu procesora o potlačenie šumu, ktorá vedie k jemnému rozostrovaniu. Na použitie na webe je to však príjemnejšie ako zašumená fotka, takže to možno odpustiť.


Objektív Nikkor 24.0-70.0 mm,  f/2.8:  ISO500, 1/40s, f/8.0


Objektív Nikkor 70.0-200.0 mm f/2.8: ISO100, 1/400s, f/6.3


Objektív Nikkor 70.0-200.0 mm f/2.8: ISO100, 1/640s, f/5.0


Objektív Nikkor 70.0-200.0 mm f/2.8: ISO100, 1/1250s, f/2.8

 

Fotoaparát môžete k PC pripojiť pomocou USB 3.0, zaujímavý variant je aj eternetový port, ktorý umožňuje prehliadanie obsahu aj ovládanie fotoaparátu. To je možné pomocou platenej aplikácie, ale aj pomocou protokolu HTTP z internetového prehliadača. Prenos fotografií je možný cez FTP. Trošku zvláštne je riešené nastavenie prístupu, keď pri prvom pripojení musíte použiť aj kábel USB, čo nastavenie zbytočne komplikuje. Prekvapila nás neprítomnosť Wi-Fi. Prístroj síce pripojenie Wi-Fi umožňuje, ale musíte použiť externý modul. To isté platí aj o GPS. Predpokladali by sme, že v tejto cenovej kategórii by to mohla byť samozrejmosť. Naopak, pochvalu si zaslúži napájanie, ktoré je zabezpečené 10,8 V Li-Pol batériou s kapacitou 2500 mAh, ktorá podľa výrobcu zvládne až 4000 záberov (CIPA). Takéto meranie sme nerobili, ale prístroj nám s rezervou vydržal takmer 2 dni ­intenzívneho fotenia a filmovania. V balení ­dostanete nabíjačku s dvoma pozíciami aj s možnosťou kalibrácie batérií, takže napájanie by vás rozhodne nemalo zaskočiť.        

Parametre:

• Snímač FX, CMOS 35,9 × 23,9 mm, 21,33 Mpx, bajonet Nikon F, procesor Expeed 5, úložisko: 2× slot XQD, rozsah expozičných časov 1/8000 až 30 s, synchronizácia blesku s časom 1/250 s a dlhším, maticové meranie expozície 3D color Matrix III, modul snímača automatického zaostrovania Multi-CAM 20K s fázovou detekciou TTL, 153 zaostrovacích bodov, z ktorých je 55 alebo 15 k dispozícii na výber, max. rozlíšenie videa 2160p30, 126 Mb/s, kodek H.264/AVC, kontajner MOV, záznam zvuku LPCM 1530 kb/s, 48 kHz, 16-bit. stereo, citlivosť ISO 100 – 102 400, rozšíriteľná na ISO 3 280 000, pripojenie: micro USB 3.0, 2× jack slúchadlá + mikrofón, eternet, mini HDMI, synchronizácia bleskov a 2 systémové konektory na príslušenstvo, displej dotykový 3,2" TFT LCD, 2,36 Mpx
• Cena: 6600 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rýchlosť zaostrovania, kvalitné podanie farieb, rozšíriteľná citlivosť, prepracované dotykové ovládanie niektorých funkcií, vysoká výdrž
- Displej bez možnosti vyklopenia sťažuje použitie pri videu, nemá vstavané Wi-Fi

HODNOTENIE:

Foto: 100 %
Video: 80 %
Výbava: 80 %   
Ovládanie: 80 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 94 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Nikon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať