Nikon D850: Rýchlik s veľkým rozlíšením
Novinka od Nikonu bola túžobne očakávaná a po testovaní musím uznať, že výrobca rozhodne nesklamal. Model D850 sa radí k absolútnej špičke v ponuke zrkadloviek a Nikon neponechal nič na náhodu. Prístroj prichádza s novým full frame snímačom BSI-CMOS formátu FX s rozlíšením 45,4 Mpx. O spracovanie obrazu sa stará najnovší procesor Expeed 7. D850 preberá veľa technológií z najvyššieho modelu D5. Superrýchly, presný a veľmi citlivý systém zaostrovania je v podstate rovnaký. Disponuje 153 ostriacimi bodmi, maximálnou citlivosťou ISO 25 600, rozšíriteľnou až na ISO 102 400, a senzorom merania expozície RGB s rozlíšením 180 000 bodov. Sekvenčné snímanie zvláda rýchlosťou až 9 sn./s. Prístroj spája vynikajúci a rýchly systém zaostrovania s vysokým rozlíšením. Vďaka tomu ho rovnako oceníte pri fotení športu, akčných záberoch, svadbách či vystúpeniach, ako aj v ateliéri alebo pri fotení prírodných scenérií.
Konštrukcia a vlastnosti
Hneď pri prvom kontakte zaujme pogumované telo z horčíkovej zliatiny. Je odolné proti prachu aj vlhkosti a znesie aj prácu v extrémnych podmienkach. Ovládanie je zaužívané pri modeloch Nikon, zmeny sa dotkli ovládania ISO, ktoré si prehodilo miesto s prepínačom módov, takže ho teraz praktickejšie nájdete priamo nad spúšťou. Tlačidlá vľavo od displeja sú podsvietené a celkom dole pribudlo programovateľné tlačidlo Fn2. Praktický doplnok je aj 5-smerový joystick vpravo nad displejom. Samozrejmosť je dvojica rollerov, jeden vpredu pod spúšťou a druhý na zadnej strane v polohe na palec. Slúžia na rýchle nastavovanie parametrov. Vľavo pod objektívom je umiestnený prepínač automatického a ručného zaostrovania. Po stlačení tlačidla na ňom zadným rollerom prepínate medzi režimami AF-S a AF-C a predným prepínate mód zaostrenia. Vzhľadom na to, že prístroj dostal zlepšené videorežimy, používatelia privítajú nový 3,2" displej TFT, ktorý má teraz rozlíšenie 2,359 Mpx, je dotykový a hlavne výklopný hore aj dole o 90°. Prístroj nemá vstavaný blesk, jeho miesto okupuje špičkový hľadáčik s pentaprizmatickým hranolom. Výborná je konektivita fotoaparátu, kde nechýbajú výstupy HDMI a USB 3.0 v plnej veľkosti, konektory na slúchadlá a mikrofón a aj bezdrôtové rozhrania Wi-Fi a bluetooth. Medzi najväčšie novinky patria videorežimy. Pribudlo rozlíšenie 4K, žiaľ, iba pri maximálne 30 snímkach za sekundu a vo full HD teraz môžete natáčať až pri 120 snímkach za sekundu. Nový režim Time-lapse umožňuje priame vytvorenie 4K videa alebo pri klasickom fotení dodatočné spracovanie až 8K time lapse videa. To je možné vďaka vysokému rozlíšeniu, 8K video využíva 36 Mpx. V súvislosti s videom pribudla aj funkcia Focus Peaking, ktorá pomáha pri ručnom zaostrovaní zvýraznením hrán zaostrených objektov. Pri snímaní časozberných videí, ale aj pri bežnom fotení možno teraz využiť aj tichý mód vďaka elektronickej uzávierke. Novinkou je aj to, že 4K video sa spracúva z celosnímačového odpočtu, čo zvyšuje ostrosť a hlavne nevytvára orez, takže použitá ohnisková vzdialenosť objektívu zostáva rovnaká. Ako úložisko prístroj používa karty XQD, výhodná je však aj prítomnosť slotu SDXC s podporou rýchlych kariet UHS-II.
Tlačidlá na vrchnej časti a vľavo od displeja sú podsvietené, vľavo dole pribudlo tlačidlo Fn2 a vpravo hore 5-smerový joystick
D850 v praxi
Od Nikonu bol doteraz mojím favoritom D500. Rád fotím akčné fotografie, lietadlá, prírodu, a preto veľmi dobre využijem kvality fantastického zaostrovania, no chýba mi pri ňom vyššie rozlíšenie. D5 je pre mňa priveľký a ťažký, takže aj napriek jeho kvalite a prednostiam nie je mojím nákupným favoritom. Často chodím s fotoaparátom na pleci celý deň a D5 s väčším sklom sa rýchlo prenesie. D850 som si preto veľmi užíval. Kombinácia relatívne malých rozmerov, vysokého rozlíšenia a vynikajúceho zaostrovania z neho robí horúceho kandidáta na kúpu. Pochopiteľne, fotoaparáty s takýmto rozlíšením vyžadujú aj použitie adekvátnych skiel. Nevystačíte si tu s najnižším radom objektívov. Na test som preto zvolil vynikajúce sklá AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8E ED VR a pevný AF-S Nikkor 105mm f/1,4 AF-S E ED. Obe sklá vynikajú vysokou ostrosťou a veľmi dobrou kresbou a dokážu tak veľmi dobre využiť potenciál prístroja. Treba si tu uvedomiť, že výsledok je vždy iba taký dobrý ako najslabší článok reťazca.
Fotoaparát sa výborne ovláda, aj keď po dlhom čase práce s inými značkami som si musel zase chvíľu zvykať. Úchvatný je vysoko svetelný hľadáčik, s ktorým máte scénu vždy pod kontrolou. Pri športovom fotení je so svojimi 9 obr./s pomalší ako D5, ale sériové snímanie využívam iba výnimočne a na väčšinu fotenia takáto rýchlosť postačuje. Zaostrovanie je vynikajúce a aj v slabších svetelných podmienkach si udržuje presnosť. Výborne si dokázalo poradiť aj s rýchlo lietajúcim dronom či vtákmi. Hlavne ak plánujete využívať sériové fotenie, treba používať rýchle a veľké karty, najlepšie XQD, výhodná je však možnosť používania aj lacnejších SDXC UHS II. Vysoké rozlíšenie, samozrejme, prináša aj vyššie pamäťové nároky. Súbory JPEG zaberajú podľa náročnosti scény 25 – 50 MB, RAW okolo 96 MB a pri súboroch TIFF musíte počítať s viac ako 140 MB. V podstate pri všetkých citlivostiach pri zväčšení obrazu vidieť jemnú zrnitosť, akoby šlo o filmový materiál. Obraz je však veľmi ostrý. Citlivosť je vysoká a na reportážne účely alebo ako ilustrácia do časopisu pokojne poslúži aj záber snímaný pri ISO 25 600.
Tlačidlo voľby citlivosti ISO je teraz nad spúšťou
Pri bežnom fotení, hlavne ak chcete zväčšovať alebo používať výrezy, je lepšie držať sa do ISO 6400 až 8000. Nový dotykový displej umožňuje kompletné ovládanie vrátane zaostrovania dotykom. Zaujímavý pomocník je Focus Peaking, známy predovšetkým z kamier a bezzrkadloviek, ktorý v režime živého náhľadu umožňuje rýchlejšie a presnejšie manuálne zaostrovanie. To je potrebné hlavne pri videu. Pri fotení si vo väčšine situácií vystačíte s automatikou. Displej je vyklápací, ale do polohy selfie ho (našťastie) nemožno otočiť. Dynamika snímača je výborná a ťažko by ste hľadali scénu, s ktorou si nebudete vedieť aspoň pri postprocese z RAW poradiť. V ponuke režimov je aj viac variantov bracketingu vrátane Focus Stackingu, známeho napríklad z bezzrkadloviek Panasonic či Olympus, teda série fotiek s presunom zaostrovacieho bodu, ktorý umožňuje poskladať záber s veľkou hĺbkou ostrosti. Na rozdiel od nich ich však fotoaparát neskladá, umožňuje ich iba uložiť do oddelenej zložky. Pri fotení si môžete nastaviť počet fotiek v takejto sekvencii, ako aj ich odstupňovanie. Zaujímavá funkcia je časozberné video, pri ktorom sa vďaka elektronickej uzávierke nemusíte obmedzovať. Fotoaparát vyrenderuje video v 4K rozlíšení, ak však máte vyššie ambície, môžete si z nafotených záberov vytvoriť video až v 8K rozlíšení. Zatiaľ si ho síce na ničom nepozriete, teda aspoň v natívnom rozlíšení, ale za ten pocit to určite stojí, budete tak pripravení na budúcnosť. Elektronická uzávierka je užitočná aj pri fotení v tichých prostrediach, kde ste s mechanickou uzávierkou príliš hluční. Ak je reč o videu, veľa fanúšikov tejto značky bude nadšených. Nikon konečne prináša 4K video.
Žiaľ, nadšenie trochu zráža to, že zostáva iba pri dnes už prekonanom režime 25p, respektíve 30p s dátovým tokom 100 Mb/s. Je to škoda, pretože vzhľadom na výkon a rýchlosť používaných médií by určite bez problémov zvládal aj 50p. Na druhej strane si neviem veľmi predstaviť, že by si niekto potreboval takýto prístroj kupovať špeciálne na video. Takže ako doplnková funkcia na príležitostné natáčanie určite áno. Využiteľný bude aj režim 1080p120, ktorý sa hodí na natáčanie spomalených videí. Kvalita videa vôbec nie je zlá, má vysokú ostrosť a dobré podanie farieb. D850, samozrejme, nemá žiadnu stabilizáciu obrazu, na to treba dbať pri výbere vhodných objektívov. Zaostrovanie vo videorežime zodpovedá priemeru pri zrkadlovkách a určite budete preferovať ručné. Kvalitu a nízku hladinu šumu si video drží aj v horších svetelných podmienkach. Nikon si zakladá na bezdrôtovej konektivite spolupracujúcej cez aplikáciu SnapBridge. Samozrejme, funguje to, ale vzhľadom na rozlíšenie fotiek asi väčšina používateľov uprednostní prácu s kartou. V prípade potreby narýchlo poslať jeden či dva zábery však môže byť užitočná.
Záver
Ako som konštatoval na úvod, Nikon D850 je v súčasnosti jedna z najlepších zrkadloviek na trhu a niet sa čo čudovať, že záujem o ňu je obrovský. Často sa na internete aj v rozhovoroch stretávam s názorom, že je drahý. Treba si však uvedomiť, že ide o profesionálnu zrkadlovku, a nie o fotoaparát pre široké masy. Prístroj je určený predovšetkým profesionálom, ktorí ho na niekoľkých zákazkách dokážu zaplatiť, ale aj pre majetnejších nadšencov, ktorí si chcú dopriať špičkový prístroj. Vzhľadom na vysokú kvalitu výstupov a kvalitnú konštrukciu je jeho cena opodstatnená a nijako sa nevymyká zo štandardu v tejto kategórii. D850 je univerzálny prístroj a ťažko budete hľadať úlohy, ktoré by nezvládol. Uplatní sa pri fotení svadieb, produktovej fotografii, fotení športových a kultúrnych akcií, ako aj pri lovoch v prírode alebo práci v ateliéri. V prípade potreby zastúpi aj videokameru.
Parametre:
• Rozlíšenie: 45,4 Mpx, veľkosť snímača: 35,9 × 23,9 mm, typ snímača: CMOS (FX – full Frame), počet slotov na kartu: 2 (SD/XQD), pamäťové médiá: XQD, SDHC/SDXC (podpora UHS-II), citlivosť ISO: 64 – 25 600, rozšírená: ISO 32 – 102 400, rýchlosť sekvenčného snímania: 8 sn./s (9 sn./s Battery Packom Nikon MB-D18 a batériou Nikon EN-EL18b), max. rozlíšenie videa: 3840 × 2160 (4K UHD); 30p, 25p, 24p, displej: 3,2" (8 cm) TFT LCD (výklopný/dotykový), 2 359 000 pixelov (XGA), batéria: Nikon EN-EL15, výdrž batérie: 1840 fotografií (podľa štandardu CIPA),rozmery (š × v × h): asi 146 × 124 × 78,5 mm, hmotnosť: 1005 g vrátane karty a batérie, bez krytky bajonetu (915 g iba telo)
• Cena: 3619 EUR (telo)
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita výstupov aj v slabom svetle, rozlíšenie, výbava, ovládanie, utesnená konštrukcia, rýchlosť a presnosť zaostrovania, 4K režim pri časozbernom snímaní, nízka hmotnosť
- Video iba 4K 25/30p
HODNOTENIE:
Foto: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 98 % |
Video: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Výbava: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 100 % |
Ovládanie: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 100 % |
Vyhotovenie | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 100 % |
Celkovo: 98 %
Zobrazit Galériu