S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Panasonic TX-65EZ950E: Keď sa kompromisy nenosia

0

Panasonic predstavil svoj prvý OLED už v roku 2015, model CZ950 zaznamenal obrovský úspech a aj napriek vysokej cene sa prístroje ani nemali čas v obchodoch zohriať. V tomto roku teda prišli na trh rovno dve novinky, model EZ1000 a testovaný EZ950. Nižší model EZ950 je vo väčšine parametrov zhodný, no chýbajú mu niektoré špecializované funkcie, prídavný filter zobrazovača a vstavaný soundbar. Napriek tomu sa oba modely radia do kategórie high-end a rozhodne sa nemusíte obávať horšej kvality.

Dizajn a výbava

Dizajn televízora ma príjemne prekvapil. Hoci som ho už predtým videl na prezentácii, tam bol nainštalovaný na stene. Televízor má minimalistický dizajn, a to až natoľko, že okrem panela spredu nič nenarúša jeho čistotu. Rámik je iba tenučký čierny a je robený tak, že ho vôbec nevnímate. Kovový podstavec je vlastne obdĺžniková matná čierna platňa, ktorá má dvojicu vzpier vedúcich zozadu, na ktorých spočíva televízor. Pri inštalácii ju položíte na stolík, TV na ňu jednoducho nasadíte a zaistíte skrutkami. Na celej inštalácii tak trvá najdlhšie vybratie zo škatule. Vďaka konštrukcii stojana televízor pôsobí dojmom, akoby visel vo vzduchu nad stolíkom. Ak sa pozrieme na rozdiely oproti EZ1000, chýba tu soundbar, ktorý je síce pekný a výborne hrá, ale narúša práve spomínaný čistý dizajn. Aj reproduktory na EZ950 hrajú naozaj dobre. Ďalšia zmena je v tom, že nižší model nemá masteringový mód, použiteľný predovšetkým pre profesionálov. Ten však väčšine používateľov chýbať nebude.

Posledná zmena je absencia špeciálneho antireflexného filtra. To spôsobuje, že pri dopade prudšieho svetla na vypnutý panel je ten jemne fialkastý, a nie absolútne čierny. No ak to nemáte s čím priamo porovnať, väčšinou si to nevšimnete. S prihliadnutím na cenový rozdiel však dostanete stále vynikajúci produkt. Hlavné lákadlo je pri OLED TV určite obraz a v tomto rozhodne nesklame. Prístroj používa najnovšiu generáciu Master HDR OLED panela s technológiou OLED Superb Motion Drive. O spracovanie obrazu sa stará výkonný Studio Colour HCX ² Processor. Na vyladení televízora sa podieľal renomovaný hollywoodsky kolorista Stefan Sonnenfeld (Star Wars: The Force Awakens, Muž z ocele) a dostal plnú certifikáciu THX. Certifikát THX  znamená, že prístroj dokáže obraz a zvuk reprodukovať v kvalite, akú zamýšľali jeho tvorcovia. Panel OLED s uhlopriečkou 65" má natívne rozlíšenie 3840 × 2160 bodov a je hrubý iba 7 mm. Okolo panela je tenučký kovový lem v čiernej metalickej farbe.

Pod panelom zasunutá asi 10 mm lišta nesie v strede logo výrobcu a vľavo stavovú LED. Ináč vzhľad nič neruší. Zadná strana je v hornej časti, kam prečnieva panel, hladká, nižšie vystupuje diel, ktorý nesie všetku elektroniku a vstupy. Zvukový systém sa skladá z dvoch výškových, dvoch širokopásmových meničov a štvorice pasívnych žiaričov. Tie sú napájané štvoricou samostatných zosilňovačov v konfigurácii 2× 10 W + 2× 10 W, celkový výkon zvukovej časti je teda 40 W. Prípojné miesta možno zakrytovať, ak nepotrebujete viac ako 2× HDMI, USB a anténu, ináč sa trčiacim káblom nevy­hnete. Televízor má certifikáciu Ultra HD Premium, a tak, samozrejme, podporuje zobrazenie s vysokým dynamickým rozsahom HDR. Na rozdiel od LG však Panasonic zostáva iba pri štandardoch HDR10 a  HLG,  Dolby Vision ani HDR by Technicolor nepodporuje.  Za pozornosť stojí, že 65EZ950 dosahuje v špičkách svietivosť až 800 nitov, čo je dvojnásobok oproti predchodcovi 65CZ950.

Prístroj uspokojí aj nároky hráčov, ktorí využijú nízku latenciu v režime HDR.  Ako domáci systém je použitá inteligentná platforma Home Screen 2.0 od spoločnosti ­Panasonic, ktorá má svoj pôvod v staršom systéme Firefox. Prostredie nevyniká obrovským množstvom rôznych okien a grafických prvkov, ako to poznáme napríklad z Android TV. Je jednoduché a priamočiare a do menu aplikácií vstupujete priamo zo základnej ponuky bez toho, aby na vás vyskakovalo plno možností, keď to nepotrebujete. Ponuka aplikácií je napriek tomu dostatočne bohatá a možno ich doplniť inštaláciou z obchodu. Okrem iných tu nájdete aj streamovacie služby ako Amazon video, YouTube či Netflix, ktorý má na ovládači vyhradené špeciálne tlačidlo. Diaľkový ovládač je klasický Panasonic, veľké tlačidlá sú logicky rozmiestnené, takže nie je problém ovládať ho ani potme. Keby ste predsa len poblúdili, k dispozícii je aj biele podsvietenie nadpisov a piktogramov. K prístroju však dostanete aj druhý menší ovládač, vybavený touchpadom. Aj ním možno prístroj plnohodnotne ovládať.

Ako to hrá

Na túto otázku je odpoveď jednoduchá – výborne. Obrazová kvalita je podľa vzoru vyššieho súkmeňovca jednoducho excelentná. Panel pochádza, samozrejme, od LG a ide o najnovší panel 5. generácie, ktorý nájdete aj v najvyšších modeloch tohto výrobcu. Rozdiel oproti vyššiemu modelu je v spomínanej antireflexnej vrstve. Panel je tak náchylnejší na odrazy okolitého svetla, týka sa to však iba prípadov, keď je svetlo silné. V bežnej polozatemnenej izbe odrazy takmer nezaznamenáte. Oproti LG ponúka Panasonic vyšší celkový jas, trochu však trpí orezávaním jasových špičiek pri sledovaní HDR. V LG to riešia znížením celkového jasu. Pozorovacie uhly pri OLED nie sú problém a z princípu v tomto nemôže konkurovať žiadny LCD televízor. Panasonic exceluje v tmavých tónoch. Dokáže vykresliť aj tie najjemnejšie detaily v tieňoch. Vďaka precíznemu vyladeniu je podanie farieb veľmi prirodzené, jemné farebné prechody sú neprekonateľné a farby pôsobia ešte o niečo lepšie ako na modeloch LG, nie sú také výrazné, ale sú presnejšie. Výrobcovia často uvádzajú, že ponúkajú obraz, ktorý režisér zamýšľal, no tento model to ako jeden z mála aj plní do bodky. Dokazujú to i výsledky našich meraní. Obsiahne takmer 100 % farebného priestoru DCI-P3. Kontrastný pomer je až 1:254 470. Pri zvukovej časti, ktorá je celá ukrytá vzadu a zvuk je smerovaný spodnou časťou dopredu, som predpokladal skôr priemerné výsledky. Musím však priznať, že som sa hlboko mýlil. Pravda, EZ1000 so svojím zvukovým projektorom to nie je, ale na pomery televízorov je zvuk silne nadpriemerný a zariadenie si poradí aj so strednými basmi. Na tie nižšie už však potrebuje pomoc prídavného subwoofera. Zvuk je dobre lokalizovaný, jasný a čistý, bez rušivých vplyvov a s dostatočnou hlasitosťou. Dizajn je napriek svojej jednoduchosti silná stránka prístroja a dodáva mu na hodnote. Samozrejme, inštalácia je okrem stojana možná aj na stenu vďaka uchyteniu VESA.

Parametre:

• Uhlopriečka  65" (164 cm) OLED, rozlíšenie 3840 × 2160, podpora HDR10, HLG, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie: 4× HDMI, optický výstup S/PDIF, 3× USB (1× USB 3.0), tuner: 2× DVB-S2, 1× Combo DVB-C/T2, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, Wi-Fi Direct, bluetooth (klávesnica, myš), Home Screen 2.0, DLNA, prehrávanie z USB, nahrávanie na USB, webový prehliadač, hmotnosť so stojanom 30 kg, priemerná spotreba 180 W, VESA 400 × 400 mm

• Cena: 4449 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz, moderný dizajn, jednoduché ovládanie, rýchle prostredie, kvalitný zvuk, 2 diaľkové ovládače v cene
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Obraz: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Zvuk ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 97 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Panasonic OLED

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať