Notebooky na cesty
Prvé tohtoročné notebookové novinky sa nesú v znamení dizajnu a výdrže. Acer Aspire E14 je zaujímavý notebook, na ktorom si dal výrobca záležať. Výkonom sa nemôže rovnať ostatným v teste, no hravo ich prekonáva v inom parametri.
Druhý Acer nám pripadal ako útok na applovské macbooky. Je to prémiový počítač s ultrarýchlym SSD. Fujitsu Lifebook U904 je pracant do náročného prostredia. Má 3G modul, v ultrabookovom tele rozkladací eternetový konektor alebo napríklad aj hardvérové šifrovanie pevného disku.
Acer Aspire E14
Nádherný notebook s výdržou prekonávajúcou podstatne drahšiu konkurenciu. Acer Aspire E14 je notebook za dobrý peniaz, ktorý síce neláme výkonové rekordy, ale v tejto cenovej kategórii si ho treba všimnúť.
Dizajn
Model E14 sa chce stať cenovým hitom. Popri dobre nastavenej cene však poskytuje aj skutočne nádherný vzhľad. Nie je ani najľahší ani najtenší a napriek tomu nás zaujal. Má lesklé telo aj veko a základňu. Ak sa aj na veku objavia nejaké škrabance, vďaka špeciálnemu vzoru by nemuseli byť viditeľné. Jedine touchpad je drsnejší a bez lesklého nádychu. Inak je v rovnakej farbe, no bez odlesku vyzerá akoby s posunutým odtieňom. Je k dispozícii vo viacerých farbách, pričom nechýba klasická čierna, no aj modrá vyzerá veľmi dobre.
Klávesnica využíva priestor v tele so 14" displejom. Je priestranná a na pravej strane sú klávesy ako Home, PageDown, lepšie sa teda pracuje s dokumentmi a tabuľkami. Nie je tu nič neštandardné, na čo by si bolo treba zvykať. Podsvietenie chýba.
Vcelku je notebook navrhnutý tak, aby to bol solídny prenosný počítač s dôrazom na štandardné očakávania a požiadavky vrátane ergonómie. Sme radi, že tu nie sú žiadne výstrelky a používatelia dostanú klasiku, ktorú vlastne aj očakávajú.
Výzbroj a výkon
Cena mala priamy dosah na technické parametre. Treba však dodať, že je tu 1,7 GHz procesor Intel Core i3-4005U. To považujeme za seriózne minimum a výber osvedčenej platformy Core i hodnotíme pozitívne. RAM má štandardnú kapacitu 4 GB. Vieme, že sa hrá na cenu, ale disk s 5400 ot./min budete pociťovať od zapnutia notebooku až po jeho vypnutie. Jeho kapacita je 500 GB, takže o úložný priestor nebudete mať núdzu. Pri spúšťaní programov a práci s väčším objemom dát musíte byť trpezliví. Grafika je integrovaná, takže ju využijete viac na prácu s multimédiami ako pri hraní hier. Intel HD Graphics síce postačí na staršie hry, ale to platí pre procesor vyššej série.
Čo notebook stráca na výkone, to dobieha v testoch výdrže. Je to jedno z veľkých prekvapení nášho testu. Notebook za tretinovú cenu s reálnou výdržou cez 10 hodín. Tu Acer ukázal svoje sily a aj napriek nižšiemu výkonu a pomalému disku je toto vhodná kúpa. Ocenili sme aj nižšie zahrievanie a tichý chod. Pripisujeme to však výkonu použitých komponentov.
Na pravej strane sú dva porty USB 2.0 a optická mechanika. Na prednej hrane vedľa signalizačných diód sa nachádza čítačka kariet SD. V ľavej časti je VGA, eternetový port, HDMI, USB 3.0 a kombinovaný audiokonektor. Dobre využiteľný napríklad pri Skype, keďže notebook má certifikáciu pre tento komunikačný program.
Hodnotenie
Nádherný dizajn, rekordná výdrž, cena |
Pomalší HDD |
Cena: 439 EUR
Zapožičal: Acer
Acer Aspire S7
Prémiový ultrabook v podaní Aceru sa vydaril. Testovali sme jeho predošlú verziu S7-391 a po niekoľkých mesiacoch by sme len ťažko hľadali nejaký škrabanec. Tenké telo, dlhá výdrž a koncept s možnosťou vyklopenia displeja o 180° z neho robia široko využiteľný nástroj. Cena je však vyššia a tu už sa dizajnom natíska otázka použitia konkurenčného systému s vlastnými notebookmi.
Dizajn
Aspire S7 je ultrabook vyčnievajúci z radu. Má hliníkové telo a celý je v striebornom vyhotovení, veko chráni Gorilla Glass 2. Výrobca sa rozhodol zlepšiť dojem bielym podsvietením svojho loga na veku. Na krajoch opierky na ruku sú skryté magnetické časti, ktoré prichytia displej v zatvorenom stave. Škoda, že notebook nemožno otvárať jednou rukou. Na druhej strane je v zatvorenom stave chránený proti náhodnému otvoreniu. Spodná časť s výduchom a nasávaním vzduchu je plastová.
Zmenou je klávesnica, ktorá je už na pohľad kompaktná. Výrobca ušetril jeden riadok, a tak klávesy F tu nenájdete. Treba ich použiť cez funkciu. Je to zo začiatku dosť nepohodlné a treba si na to zvykať. Oproti iným výrobcom je zmena aj v umiestnení klávesu Del. Ten je vedľa šípok, no keď si na to zvyknete, bude vám jeho poloha pripadať prirodzenejšia ako v hornej časti klávesnice. Klávesnica má dva stupne podsvietenia modrou farbou. Cez deň je lepšie ho mať vypnuté, systém si však nepamätá posledný stav, a tak po každom prebudení podsvietenie zapne. Inak sa na klávesnici píše vynikajúco. Zdvih klávesov aj hmatová spätná väzba sú vynikajúce a prácu s počítačom si budete pochvaľovať. Dobre zvládnutý je aj touchpad, ten je mierne zapustený a dá sa s ním rozumne pracovať.
Výzbroj a výkon
Cena prezrádza, že nejde o žiadnu kalkulačku. Toto je stroj na všetko, azda len s výnimkou hrania náročných 3D hier. Zo stránky výkonu však môžete na počítači strihať video alebo vykonávať prácu v náročných programoch. Len tak ľahko sa nezadýcha. Ocenili sme, že procesor Intel Core i7-4500U 1,8 ÷ 3 GHz má len 15 W TDP. Kapacita RAM je 8 GB, čo je zatiaľ ešte stále nadštandardný parameter. Za nadštandardné považujeme aj dva disky SSD. Sú zapojené v RAID 0 a s celkovou kapacitou 256 GB dosahujú prenosové rýchlosti takmer 1 GB/s. Na 13,3" dotykový displej je tu použité dosť vysoké rozlíšenie. Predsa len na 2560 × 1440 bodov je problém vidieť, no ide o vyhladzovanie pri zväčšenej mierke. Dá sa použiť aj o stupeň nižšie rozlíšenie. Získate tak viac ako full HD a pri plnej kompatibilite zobrazenia nielen systémom, ale aj ostatných aplikácií.
Ventilátor budete počuť len počas vyššieho zaťaženia, teda pri strihu videa alebo pri viac ako desiatich otvorených záložkách v prehliadači s náročnejším obsahom. V praxi sme si pochvaľovali výdrž. Dostali sme sa takmer na deväť hodín. To znamenalo, že adaptér mohol zostať doma a notebook vydržal kancelársku prácu bez externého napájania.
Portová výbava je slabšia. Vľavo je port USB 3.0 a čítačka kariet SD. Tu je aj tlačidlo na vypnutie notebooku. Museli sme jeho funkciu vypnúť, pretože pri uchopení notebooku sme si vždy omylom vypli systém. Pravá hrana obsahuje druhý port USB 3.0, HDMI a špeciálny port Acer na pripojenie konverzie iných portov.
Hodnotenie
Odolné telo, celkový dizajn, podsvietená klávesnica, výdrž a tichý chod |
Na klávesnicu si treba zvyknúť, tlačidlo vypínania sme stláčali omylom |
Cena: 1449 EUR
Zapožičal: Acer
Fujitsu Lifebook U904
Pracovný notebook s vynikajúcimi technickými parametrami, vhodný pre tých najnáročnejších. Ergonómia je vynikajúca. Ak tento ultrabook vyskúšate, budete mať pocit, akoby bol šitý na mieru práve vám.
Dizajn
Veľká časť úspechu moderného ultrabooku je postavená na jeho hrúbke a štíhlosti. Fujitsu vie rozhodne urobiť kvalitný stroj na prácu, a to zo stránky návrhu aj výkonu. Na pohľad vyzerá ultrabook obyčajne, no je vyhotovený z odolných materiálov kombinujúcich horčíkovú zliatinu a hliník. O tom sa inak veľmi ľahko presvedčíte pri jeho používaní. Nikde nič nevŕzga a zariadenie ako celok aj pri svojom tenkom profile pôsobí odolne. Klávesnica je jeden zo znakov, ktoré na používateľa urobia dojem. Je totiž priestranná a dôraz sa kladie na všetky klávesy. Nestretnete sa tu teda s netradičným riešením a už počas prvého písania sa budete cítiť v jej rozložení ako doma. Veľmi dobre sa pracovalo aj s touchpadom a na prihlasovanie do systému sme si zvykli používať čítačku odtlačkov prstov v pravej časti opierky na ruky. Nad klávesnicou sú potom len dve tlačidlá. Klasické Eco na spustenie úsporného režimu a tlačidlo na vypnutie. Ostatné LED diódy sú umiestnené na prednej hrane.
Za nevýhodu považujeme umiestnenie reproduktorov na prednú hranu. S počítačom treba použiť slúchadlá alebo reproduktory, inak z nich takmer nič nebudete počuť. Škoda, že práve takýto detail bude znepríjemňovať používanie pri stroji za iné peniaze, než je bežný štandard. Možno ešte malá výčitka k lesklému čiernemu rámu displeja. Vidíte v ňom spoľahlivo zdroje svetla z hornej steny, a tak občas bude treba s notebookom manipulovať po stole a nakláňať displej tak, aby ste utrafili uhol bez nežiaduceho odlesku.
Výzbroj a výkon
Hlavným ťahúňom výkonu je procesor Intel Core i7-4600U 2,1 ÷ 3,3 GHz, ktorý zohľaduje aj efektívnosť energetických nárokov. Jeho maximálne TDP je len 15 W. Budete to vidieť na cestách pri bežnom používaní, kde notebook vydrží okolo piatich hodín so zapnutou Wi-Fi. Nadštandardný prvok je 10 GB RAM. To popri disku SSD s kapacitou 256 GB vidíme ako riadnu nádielku. Určite tieto parametre využijete. Rýchly štart systému aj takmer okamžité spúšťanie programov sú samozrejmosti. Toto je notebook, ktorý bude čakať vždy len na vás, nikdy nie naopak.
Prekvapilo nás použitie displeja WQHD+ IGZO. V preklade to znamená rozlíšenie 3200 × 1800 pixelov. Toto rozlíšenie sa nedá reálne použiť, ide tu o jemnosť detailov pri zväčšení zobrazovanej mierky. Zatiaľ však na to nie je pripravený operačný systém a už vôbec nie aplikácie. Preto sa nám aspoň nateraz zdá zbytočné priplácať za takýto luxus. Ale treba dodať, že na 14-palcovej uhlopriečke sme využili nižšie rozlíšenie, a to 2048 × 1152 px. Kto je zvyknutý na FHD, získa ešte trochu viac priestoru. Po pár dňoch si na takéto malé písmo zvyknete a po čase si už nebudete istí, či ide o FHD alebo o jeden stupeň vyššie rozlíšenie. Grafická karta je na čipe s CPU, ide tu predovšetkým o výkon.
My sme ocenili aj čip TPM na ochranu dát na disku, samozrejme, nechýba Windows 8.1 vo verzii Pro. Je jasné, že toto je počítač na prácu a s tým sa vo Fujitsu dostatočne pohrali.
Spodná strana má dokovaciu stanicu. Na pravej strane je slot na SIM kartu klasickej veľkosti, rozkladací eternetový konektor, ktorý sme chválili už pri modeli S904, HDMI, jeden port USB 3.0 a čítačka kariet SD. Na ľavej strane je výduch ventilátora, druhý konektor USB 3.0 a kombinovaný audiokonektor.
Hodnotenie
Kvalitné materiály a dizajn, vynikajúca podsvietená klávesnica, použiteľný touchpad, výkon a podnikové funkcie |
Výkon reproduktorov, otázne využitie supervysokého rozlíšenia |
Cena: 1999 EUR
Zapožičal: Fujitsu