Nová technológia ponúka prielom v ukladaní energie
Spoločnosť Energy Dome pripravuje vo Wisconsine nové zariadenie na skladovanie energie, ktoré bude ako médium na skladovanie udržateľnej energie používať oxid uhličitý. Technológia Energy Dome je v podstate veľké kupolovité skladovacie zariadenie slúžiace na uskladnenie oxidu uhličitého, ktorý sa môže presúvať medzi plynným a kvapalným skupenstvom na výrobu elektriny.
Energia sa používa na stlačenie a kondenzáciu plynu, ktorý otepľuje planétu, do jeho kvapalnej formy, ktorá sa potom uskladňuje pri teplote okolia, čím sa znižuje celková potreba energie. Takto sa môže uchovávať približne 10 hodín a potom sa opäť zmení na plyn, ktorý poháňa turbínu na výrobu výstupnej elektriny. Zariadenie sa nazýva projekt Columbia Energy Storage a bude ho prevádzkovať miestny poskytovateľ plynu a elektriny Alliant Energy.
Zdroj Foto: Energy Dome / LinkedIn
Pomôže zvýšiť stabilitu siete a na jedno nabitie môže dodať dostatok elektriny na napájanie približne 18 000 domácností. Výstavba by sa mala začať v roku 2026, uvedenie do prevádzky sa plánuje na rok 2027. Spoločnosť tvrdí, že zariadenie by malo byť schopné fungovať bez zhoršenia kapacity alebo výkonu viac ako 30 rokov. Na porovnanie, skladovanie pomocou lítiovo-iónových batérií má vysokú mieru degradácie a vydrží len približne 12 rokov.
Pilotné zariadenie Energy Dome bolo postavené na Sardínii v Taliansku a má výkon 20 megawattov. Zariadenie so sídlom vo Wisconsine poskytne vyšší výkon 200 MW, bude pozostávať z 10 samostatných 20-megawattových jednotiek. Metóda využitia oxidu uhličitého na uskladnenie energie v Energy Dome je jedinečné riešenie nadmerného množstva tohto plynu, ktorý otepľuje planétu, a prispieva k našim potrebám čistej energie.
Môže sa používať spolu s inými médiami na skladovanie energie na podporu vyváženej siete, ktorá je napájaná trvalo udržateľnou solárnou a veternou energiou. Spoločnosť vysvetlila, že jej patentovaná technológia Energy Dome využíva na svoju prevádzku len vodu, oceľ a CO2. Navyše sú komponenty na výstavbu zariadení ľahko dostupné na celom svete, takže technológia je cenovo dostupnejšia ako typické batériové zariadenia.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: freepik.com.
Zobrazit Galériu