S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement

Nová technológia umožní 10 000-násobné zvýšiť prenosové rýchlosti optických vlákien

Technológie
0

Čínski vedci zo Šanghajskej univerzity oznámili, že našli spôsob, ako zvýšiť rýchlosť optických vlákien súčasnej generácie až o niekoľko rádov – teda 10 000-krát (vzhľadom na súčasný 100-gigabitový štandard optických vlákien by to mohlo byť až 125 terabajtov za sekundu), a to prekonaním prekvapivo prísnych obmedzení šírky pásma, ktoré sú spojené so štandardnými sieťami využívajúcimi optické vlákna.

Tí, ktorí sa už trochu vyznajú v sieťach, optických vláknach alebo v oboch, môžu byť prekvapení, že takéto rýchlosti sú vôbec možné, ale aj tým, že optické vlákna ešte ukrývali takýto potenciál. Podstatný je rozdiel medzi jednovidovou a mnohovidovou optikou. Jednovidové optické vlákna sa používajú na súčasné backendové účely a sú stabilné, ale relatívne obmedzené v šírke pásma (po jednom vlákne) v porovnaní s mnohovidovými.

Mnohovidové optické vlákna, ktoré sú náchylnejšie na rušenie a preťaženie, však doteraz takmer znemožňovali výrazné zlepšenie prenosovej rýchlosti optických vlákien. Výskumníci pridali do mnohovidových optických káblov malé difrakčné neurónové siete veľkosti zrniek soli, ktoré umožňujú dosiahnuť zamýšľané vyššie rýchlosti a zároveň zabraňujú zakódovaniu údajov na oboch koncoch.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Doteraz sa to testovalo asi 24 hodín na vzdialenosť približne 2000 km medzi nemocnicou na ostrove Hainan a Šanghajskou univerzitou. Na tomto testovacom úseku s týmito optickými vláknami novej generácie výskumníci dosiahli rýchlosti omnoho vyššie, ako boli možné predtým. Čo to znamená pre používateľov PC hardvéru a spotrebnej elektroniky vo všeobecnosti? Ak sa táto technológia rozšíri a bude fungovať tak dobre, ako sa zdá, internet na celom svete by mal výrazne zrýchliť.

Treba si však uvedomiť, že technicky nejde o zvýšenie rýchlosti – ide skôr o exponenciálne zvýšenie šírky pásma. Takže zatiaľ čo rýchlejšie bezstratové sťahovanie a streamovanie obsahu sa stane vďaka tejto technológii realitou, hranie online hier bude mať pravdepodobne stále rovnakú latenciu. 

Zdroj: tomshardware.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať