ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Recenzia: Nové moduly Moto Mods

0

Lenovo je nielen v súčasnosti, ale de facto v celej histórii jediným výrobcom, ktorému sa podarilo vytvoriť životaschopnú modulárnu koncepciu smartfónu. K smartfónom produktovej rodiny Moto Z okrem rovnomennej vlajkovej lode patrí aj lacnejší model Moto Z Play, ktorý je na trhu už v novej zlepšenej verzii, nazvanej Moto Z2 Play.

K dispozícii som mal moduly Moto Turbopower Pack, Moto Style Shell podporujúci bezdrôtové nabíjanie a Moto 360 Camera. Aby som sa presvedčil o spätnej kompatibilite deklarovanej výrobcom, testoval som nové moduly na smartfóne Moto Z Play prvej generácie, ktorý je v produktovej rodine Z najmenej výkonný.

Moto Turbopower Pack

Modulov Moto s funkciou prídavnej batérie je k dispozícii niekoľko typov, napríklad najtenší (5 mm) a najlacnejší (49 eur) modul Moto Power Pack s kapacitou 2220 mAh alebo starší Incipio Power Pack s rovnakou kapacitou a hrúbkou 6,3 mm. Tento modul bol k dispozícii aj vo verzii podporujúcej bezdrôtové nabíjanie. Nevýhoda týchto modulov bola v tom, že sa nabíjali tak, že nabíjačka bola pripojená k smartfónu a obvody v telefóne určovali, či sa nabíja vnútorná alebo prídavná batéria. Inak povedané, nabíjací prúd bol rovnaký, ako keď sa nabíjala vnútorná batéria. Moto Turbopower Pack s kapacitou batérie 3490 mAh sa tiež môže nabíjať takto pomalšie, sprostredkovane cez telefón, ale aj rýchlejšie, priamo z rýchlonabíjačky, a to aj vtedy, ak je odpojený od telefónu, pretože má na boku samostatný nabíjací konektor USB-C. Podporované je nabíjanie pri napätí 5 V až do maximálneho prúdu 6 A. Testoval som ho nabíjačkou AVACOM s podporou technológie Qualcomm Quick Charge 3.0, ktorá pri 6 V dáva maximálny prúd 3 A. Rovnaký prúd dodáva aj originálna nabíjačka poskytovaná k smartfónom Moto Z. V počiatočnej fáze nabíjania tiekol do batérie prúd 2,8 A. Na plnú kapacitu sa modul nabije približne za 100 minút. Nabíjanie je indikované stĺpcom štyroch bielych LED diód na zadnej stene. Teoreticky (teda podľa návodu) ani prakticky nič nebráni nabíjať pripojený modul cez jeho vlastný konektor a zároveň druhou nabíjačkou aj batériu v telefóne cez konektor telefónu, ale hoci pri počítačoch a zrejme aj pri smartfónoch platí nepísané pravidlo, že čo sa pripojiť dá, to sa aj pripojiť môže, radšej som to neskúšal. Predsa len nabíjací príkon by bol dovedna 30 W a plastový modul bráni odvodu tepla zo zadnej steny telefónu.


Prídavný batériový modul Moto Turbopower Pack

Moto Style Shell

Modul umožňuje bezdrôtové nabíjanie smartfónu. Je len nepatrne hrubší než kryt zadnej steny, dodávaný s modelmi Moto Z. Umožňuje rýchle bezdrôtové nabíjanie výkonom až 10 W a využíva momentálne najrozšírenejší technologický štandard rozhrania bezdrôtového nabíjania Qi (čítaj [či]). Modul som testoval s bezdrôtovou nabíjačkou IKEA NORDMÄRKE. Nabíjanie batérie Moto Z Play s kapacitou 3510 mAh trvalo takmer 5 hodín. Do nabíjačky som nameral príkon 6,3 W a účinnosť bezdrôtového nabíjania je asi 70 %, takže príkon smerujúci do telefónu bol zhruba 4 W. Bezdrôtová nabíjačka nie je súčasťou balenia modulu, treba ju kúpiť zvlášť.


Modul Moto Style Shell umožňuje bezdrôtové nabíjanie

Moto 360 Camera

Tento modul sa skutočne vydaril, teda aspoň pre ľudí, ktorí poznajú špecifiká fotenia ­extrémne širokouhlými objektívmi a vedia ich používať. Teleso modulu má štandardný tvar a hrúbku asi 6,5 mm. Na hornej strane však má pripojené ploché valcové teleso, na ktorom sú na protiľahlých podstavách dva širokouhlé objektívy so zorným uhlom 180 stupňov, takže spolu pokrývajú celý 360-stupňový priestor okolo fotografa. Pri prvom pripojení vám telefón ponúkne možnosť stiahnuť z aplikačného obchodu Google Play aplikáciuMoto Live Stream, pomocou ktorej môžete streamovať aj 360-stupňové zábery. Po pripojení modulu začne štandar-dná aplikácia fotoaparátu fotiť v 360-stupňovom móde, prípadne môžete využiť iba jeden, zadný objektív na fotenie extrémne širokouhlých záberov. Samozrejme, apli- kácia sa dá v prípade prepnúť tak, aby fotila normálnym fotoaparátom smartfónu. Pri fotografovaní alebo filmovaní v 360-stupňovom režime si môžete vybrať buď sférický guľový náhľad, alebo sa obrazovka smartfónu rozdelí vodorovnou deliacou čiarou na dve plochy a na každej z nich vidíte náhľad z jednej kamery. Tento mód je podľa praktických skúseností najlepší, pretože umožňuje jediným pohľadom skontrolovať celé 360-stupňové zorné pole. Nech držíte smartfón akokoľvek, zrejme budete vidieť v spodnej časti jedného, prípadne obidvoch pohľadov ploché zobrazenie vašej ruky, ale to vôbec neprekáža, pri prehliadaní 360-stupňových obrázkov a videí ruku pri bežnom pohľade nebude vidno, ledaže si záber natočíte tak, aby ste sa pozerali smerom nadol. Veľmi praktické je tlačidlo spúšte na zadnej stene. Odporúčam statív alebo selfie tyčku, no tam tiež budete chvíľu laborovať, ako smartfón uchytiť v polohe na výšku. Vzhľadom na širokouhlý záber prípadné malé rozhýbanie nie je problém.


Modul s 360-stupňovou kamerou

Obrázky a videá si môžete prezerať priamo v aplikácii Fotoaparát, prípadne v aplikácii Fotky, kde sa po zvolení záberu spustí na prehliadanie znovu aplikácia Fotoaparát. Hlavne na jednoliatych plochách, ako je napr. zamračená obloha, vidno, kde boli zábery z obidvoch kamier spojené, ale len pri veľmi pozornom pohľade. Tvorcovia firmvéru ošetrili bežnú situáciu, že jedna polovica záberu je lepšie osvetlená ako druhá, no napriek tomu odporúčam fotiť pri zamračenej oblohe. Na smerovaní prednej a zadnej kamery zdanlivo nezáleží, no pri prípadnom prezeraní nespracovaných fotiek na klasickom monitore odporúčame, aby jeden z objektívov smeroval na hlavný motív záberu. Širokouhlý objektív má svoje špecifiká, skresľuje perspektívu, takže aj trochu vzdialené objekty sú nepomerne menšie než objekty v popredí. Ideálne je fotiť a filmovať na miestach, kde vás obklopujú veľké a zaujímavé objekty.


Kombinovaný náhľad z predného aj zadného objektívu

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať