Nové nositeľné snímače možno tlačiť priamo na pokožku
Nositeľné zariadenia sa postupne presúvajú od hodiniek k ohýbateľným snímačom, ktoré sa aplikujú priamo na pokožku. Tím výskumníkov z Penn State Department of Engineering Science and Mechanics v časopise ACS Applied Materials & Interfaces opísal svoju univerzálne použiteľnú technológiu na priamu tlač snímačov na telo. Tím už predtým vyvinul flexibilné dosky plošných spojov na použitie v nositeľných snímačoch, ale tlači priamo na pokožku bránil proces spájania kovových komponentov v snímači.
Proces sa nazýva spekanie alebo sintrovanie a na spojenie nanočastíc striebra v senzore vyžaduje teploty okolo 300 stupňov Celzia. Na zabránenie poškodeniu pokožky výskumníci navrhli pridanie pomocnej vrstvy na sintrovanie, čo by umožnilo spekanie materiálu pri nižšej teplote. Pridaním nanočastíc do zmesi sa častice striebra spekajú pri nižšej teplote asi 100 °C. Táto metóda sa dá použiť na tlač senzorov na odev a papier, ale stále je to viac, ako znesie pokožka.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAG ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH