S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Nový gravitačný systém by mohol zmeniť spôsob, ako používame solárne panely

0

Výskumníci v Saudskej Arábii vyvinuli riešenie problému prehrievania solárnych panelov v obzvlášť horúcich a slnečných oblastiach, ktoré si nevyžaduje žiadnu elektrickú energiu. Tento postup sa môže použiť aj ako metóda na zber atmosférickej vody, čo je dôležitá prax v suchých oblastiach.

Tím, ktorý vedie profesor Qiaoqiang Gan z Univerzity vedy a technológie kráľa Abdullaha (KAUST) zistil, že vlhkosť z atmosférickej vody môže slúžiť ako chladivo pre prehrievajúce sa panely.  Keď sa na solárnych paneloch tvorí voda, má tendenciu zotrvávať v malých kvapôčkach kondenzátu. Vedci z KAUST zistili, že pri použití jednoduchého lubrikantu na solárne panely by voda vďaka gravitácii prirodzene skĺzla dole a mohli by ju zbierať.


Zdroj Foto: KAUST

„Keďže tento systém funguje výlučne na základe pasívneho sálavého chladenia, nespotrebúva žiadnu elektrickú energiu,“ povedal Shakeel Ahmad, postdoktorandský výskumník. Tento objav nielenže vyriešil problém s prehrievaním za cenu nulovej dodatočnej energie, ale zozbieraná voda sa dá použiť aj na zavlažovanie, umývanie a ďalšie účely.

Zvyšujúca sa teplota na celom svete môže mať negatívny vplyv na elektróny v elektrických obvodoch solárnych panelov. „Keď teplota stúpa, tieto elektróny sa príliš odrážajú, čo znižuje napätie alebo množstvo vyrobenej elektriny,“ vysvetľuje Svetové ekonomické fórum. Preto bude pre výrobu čistej solárnej energie rozhodujúce mať metódy, ktoré zabránia prehrievaniu.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Výskumníci testovali nové zariadenie so solárnymi panelmi so samochladiacimi schopnosťami šesťkrát v priebehu jedného roka v meste Thuwal na západnom pobreží Saudskej Arábie. Podľa ich vyjadrenia vyprodukovalo dvakrát viac vody ako iné technológie zberu atmosférickej vody, čo dokazuje jeho vysokú účinnosť.

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať